| Üye ol | 21 Ocak 2017,C.tesi

Özel hayata sanal tehdit

Etiketler:
mobil dünya kongresi Mobile Cloud barselona mobil mobil kongresi özel hayat mobil gizlilik
Özel hayata sanal tehdit

Geçtiğimiz günler de 2012 Mobil Dünya Kongresine (MWC) Barselona da start verildi. Mobile Cloud’tan ve yeni trendlere ajanda da hayli bir yer verilen bu kongrede dikkatimi çeken bir konu oldu ki o da kişisel verilerin gizliliği alanında bir çalışma olmayışı.

Geçtiğimiz günler de 2012 Mobil Dünya Kongresine (MWC) Barselona da start verildi. Mobil'e yön verenlerin bulunduğu yeni teknolojilerin tanıtıldığı kararların alındığı stratejilerin belirlendiği bir kongre olmuş 2012 MWC. Mobile Cloud'tan ve yeni trendlere ajanda da hayli bir yer verilmiş olmasına rağmen dikkatimi çeken bir konu oldu ki o da kişisel verilerin gizliliği alanında bir çalışma olmayışı. Oysa SPAM ve Datamining yani data'nın anlamlandırılmasıyla başlayan bu süreçte artık sanal alemde yalnız olmadığımız kadar sanal paylaşımlarımızla da gerçek hayatta sanallaşıyor oluşuğumuz gözardı edilmiş.

Tatile giden bir kişinin tatil haberini sosyal ağlarda paylaşmasıyla evini hırsızların açık hedefi haline getiren, akrabalarını sosyal ağlarda ekleyip "dayısı" olarak tag leyen kişilerin anne kızlık soyadlarının belirlenebilmesi gibi tüm bilgilerinizin ifşa edildiği farkında bile olmadan özel hayatımızın mefta olduğu bir sanal sahtecilik yöntemine kurban gidiyor olabiliriz. Maddi karşılıklarının olabileceği gibi olayın trajik toplumsal boyutları ise geri dönüşü olamayan noktalarda akıllarda soru işareti bırakmaktadır. İnternet üzerinde başlayan Arap Baharı ve örneklerini vermek istemediğim sosyal ağ cinayetleri.

1954 yılında Türkiye'nin imzaladığı insan hakları sözleşmesi 8. Maddesine göre herkes özel hayatına ve aile hayatına saygı duyulmasını ve gizliliğini isteyebilir. 1980 yılında gündeme alınan OECD toplantısında kişisel verilerin toplanması ve gizliliği ile ilgili rıza olmaksızın bu verilerin elde edilmesi ve işlenmesi kesin hükümlerle meşru bulunmamıştır. AB de kesin hükümlerle belirlenmiş veri saklama ve dağıtım işi maalesef ülkemizde ticaret halini alan bir sektör haline geldi. Rıza aranması gereken bu işte rızası ile kullanıma uygun bulunan hallerde bile verilerde amaca uygunluk ilkesi , toplanılan kişisel verilerin korunması için gereken tedbirlerin alınması yükümlülüğü getirilmiş olsa da bizim buralara pek uğramamış sanki. Hatta söz konusu ihlaller 95/46/EC sayılı Avrupa Topluluğu Direktifinin 11. Bölümünde bu ihlallerin derecesine göre para veya hürriyeti bağlayıcı cezalar verildiği gözlenmiştir. Ülkemiz de bir çok kurum tarafından kullanılan vatandaşlık verileri bu direktifin çok gerisinde kaldığımızı göstermenin yanı sıra yeterince uygulayamadığımız cezai durumlar ise malesef zaafl ortaya koymaktadır.

Hangi verilerimiz kişiseldir? bireyin adı, soyadı, doğum tarihi, doğum yeri gibi temel bilgilerin yanı sıra kişinin fiziksel, ekonomik, kültürel, sosyal veya psikolojik kimliğini ifade eden somut bir içerik taşıması veya herhangi bir halle ilişkilendirilebilen telefon numarası ,motorlu taşıt plakası ,sosyal güvenlik numarası, pasaport numarası, özgeçmiş, resim, görüntü, ve ses kayıtları, parmak izleri , genetik bilgiler gibi veriler de kişisel verilerdir ve hukuka aykırı bir şekilde toplanması her türlü işlenmesi suçtur. Kişinin rızasına uygun olarak toplanmış veriler ise kişinin rızası dışında akıbeti belirli olmayan işleme ve farklı yerlerde farklı tür de kullanımların da gerçekleşebilmesi için kişinin iradesine başvurulmalıdır. Kişiler talepleri doğrultusunda verilerinin silinmesini veya aktarımının engellenmesini isteme hakkına sahiptir. 2005'de yürürlüğe giren Türk Ceza Kanunu ile kişisel verileri hukuka aykırı olarak kaydetmeyi, başkasına vermeyi suç olarak kabul eden bir ülkeyiz. Buna karşılık kişisel verilerin gizliliğinin korunması hakkındaki kanun tasarısını 2008 yılından beri bir türlü kanunlaştıramamış olsakta bu konu da yeni anayasa çalışmalarıyla bir netlik kazandırılacağı inancındayım. Bir çok resmi faaliyetin artık bilgisayarlar ve ağlar üzerinden gerçekleştirildiği günümüzde, kişisel bilgiler de bir anlamda risk altındadır. Örneğin alışveriş merkezlerinde yapılan çekilişler de kişisel bilgilerinizin yer aldığı bir form dolduruyorsunuz ki çekilişe katılasınız otomobil kazanasınız peki bu verilerin aracı kurumlarla paylaşılmadığını garanti edebilecek işletmecilerin sayıları ne civarda yada var mı acaba şu an ülkemizde.

Gartner tarafından yapılan bir çalışmada, bireysel haklara ve kişisel verilere karşı artan saldırı sayısı ve sürekli geliştirilen saldırı teknikleriyle baş edebilmek için, güvenlik yazılımları pazarının gittikçe büyümekte olduğu ifade edilmektedir. Araştırmaya göre hükümetlerin de desteğiyle 2009 yılında pazardaki yıllık artış oranı %16.2 ve pazar payı 11.4 milyar ABD Doları iken 2012 verileri gözönüne getirilmeye çalışıldığında oranların %25 lere varılacağı öngörüsü yapılabilir tabi ki korsan kullanımlar hariç.

Günümüzün gelişen teknolojisi dikkate alındığında kişisel verilerin eskisine oranla daha büyük bir hızda ve oranda gizliliğinin, mahremiyetinin ve bütünlüğünün içinde bulunduğu durum ve riskler gelecek nesillerin birer public değişken haline dönüşmesine neden olacaktır. Özel hayatın önemi hususuna yeterince özen ve önem göstermek sosyal ağları amacı dışında kullanmamak son derece önemlidir. Bu çerçevede kişilerin ve kurumların bilgi güvenliği konusunda bilinçlendirilmesi ve bilgilendirilmesi, olabilecek muhtemel sorunların en aza indirilmesine katkı sağlayarak aile düzenini korumaya, amaçsız facebook kavga ve cinayetlerine güzel bir set olacağı düşüncesindeyim. Birgün uyandığınızda adınıza haberiniz olmadan kurulmuş bir şirket yada kredi kullanılmış bir banka hesabı bulmak istemiyorsanız, veri paylaşımlarınıza dikkat edin derim. Temiz ve güvenli verilerle dolu günler dilerim…

yorum yap tecrübeni paylaş

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
geri ileri
bize yazın