| Üye ol | 22 Ocak 2017,Pazar

Bankacılığın teknoloji ile buluşması

Etiketler:
banka bankacılık online bankacılık merkez bankası bankamatik Bankalar Düzenleme ve Denetleme Kurumu pos
Bankacılığın teknoloji ile buluşması

1997 yılında 4.847.166 adet olan kredi kartı sayısı bugün 47 milyona, 58.636 adet olan POS sayısı da bugün yaklaşık 1.9 milyona ulaşmıştır.

Banka geçmişi uzun yıllar öncesine dayanan, Lambordiyalı Yahudilerin, İtalyanca masa demek olan "banco" üzerinde yaptıkları parasal işlemlerden türemiştir…

Daha da geçmişe gittiğimizde antik çağlarda tapınaklar paranın saklandığı güvenli limanlardı. Belirli bir komisyon karşılığı sahiplerine bir belge verilmek suretiyle rahipler tarafından emanet alınan bu paralar ilk çekin temelini oluşturmuştur. Varlıklar üzerinden değişimin yapılışı ise M.Ö 9000 yılına dayanmaktadır.

Latince de büyükbaş anlamına gelen "pecus" daha sonra ki zamanlarda "pecunia" adını alarak bir meta yani para ifadesi olarak kullanılmıştır. M.Ö 3000 li yıllar da değerli eşyalar, M.Ö 1000 li yıllara geldiğimizde ise para kabul edilen deniz kabukları tapınakların emanetlerinde ki yerlerini almıştır.

Bugüne geldiğimiz de ise 70 Milyon a varan ülkemizde kişi başına düşen kredi kartı 0,9 oranında. Bu oranın 1 olduğu Avrupa'nın hemen gerisindeyiz. Dünya sıralamasında ise 1.1 milyar ile ABD , Çin, Brezilya ve Güney Kore şeklinde devam etmektedir.

Fikirlerin güzel olduğu kadar uygulanabilirliği ve katma değerinin yüksek olması beklenirken, ödeme sistemlerinin önemi artmaktadır.

Piyasaların rekabet gücünü gösteren en temel faktör firma sayısı ve bu firmaların Pazar paylarıdır. Pazar payı yüksek (incumbent) işletmelerin yapılarını incelediğimizde ödeme sistemleri ile ilgili bir stratejiye sahip olduklarını görmekteyiz.

Ülkemizde bu noktada Bankalar ve Telekomünikasyon firmaları son yıllarda yapılan iyileştirmeler ile üzerlerine düşen bu sorumluluğu yerine getirmek ve işletmelere yardımcı olabilmek adına yeni teknolojilerle yatırımcı ve girişimci ihtiyaçlarına yönelik çözümler üreterek Avrupa'nın çok ilerisinde bir başarı göstermektedirler. Bu yazımızda da Bankacılık ödeme sistemleri ve teknolojilerini sizlerle paylaşıyor olacağım.

Ödeme sistemleri en basit tanımıyla değer değişim araçlarıdır. Bunlar Çek, EFT, Kredi Kartı ve Nakit akışları içerisinde gerçekleşen teknolojiye paralel araçlardır.

Bu sistemlerin kullanımı kayıt dışılığı önlemekle beraber firmalar ve müşteriler arasında güven ortamını sağlamayı amaçlar.

Ülkemizde bu sistemin işletilmesinde aracı ve düzenleyici olarak çeşitli kurumlar bulunmaktadır. Özellikle geçmiş yıllarda yaşanan krizlerden alınan dersler,bu kurumların öneminin anlaşılmasına sebep olmuştur.

§ Elektronik Fon Transfer (EFT) Sistemi

§ Elektronik Menkul Kıymet Transferi (EMKT) Sistemi

§ TC Merkez Bankası şube sistemi

§ Bankalararası Takas Odaları Merkezi (BTOM)

§ Kartlı Ödeme Sistemi - Bankalararası Kart Merkezi (BKM)

§ İMKB Takasbank A.Ş.

Şekil I:Bir ödemenin hayat döngüsü.

Kartlar Cephesinde Ödeme sistemleri:

1997 yılında 4.847.166 adet olan kredi kartı sayısı bugün 47 milyona, 58.636 adet olan POS sayısı da bugün yaklaşık 1.9 milyona ulaşmıştır.

Ülkemizde henüz bu alanla ilgili müşteri menfaatine değişiklikler yapılmamış olsa da

• Kolombiya'da 2004 den bu yana alışverişlerini kredi kartı ile yapanlar % 16 olan KDV oranında 2 puan iade almaktadır.

• Uruguay'da 2006'dan bu yana, kayıt dışılığı önlemek için turizm sektöründe kredi kartı ile yapılan alışverişler için % 23 olan KDV oranından % 9 iade sağlanmaktadır.

• Meksika'da 2003'ten bu yana bir piyango sistemi hayata geçirilmiş olup kartlı ödemeler teşvik edilmektedir.

• Arjantin'de kartlı ödemelere getirilen vergi teşviki ile oranlarda azalmalar gözlenmiştir.

Bu tip çalışmaların ülkemize reel ekonomi adına faydalar sağlamasıyla birlikte müşteri ve işyeri sahipleri için de avantajlı fırsatlar oluşturacağa benziyor.

Avrupadan önce Türkiye de başlayan temassız kart uygulamaları ile bu teknolojik süreç artık para transferi, fatura, ceza ve vergi ödemeleri gibi finansal hizmetleri de sunulur hale getirdi. Söz konusu çalışmada ulaşılan bir diğer önemli bulgu ise dünyada mobil telefonların 2011 yılında 4.5 milyar kullanıcıya ulaşacağı öngörüsüdür. Bu öngörü ile mobil telefon artışının yanı sıra mobil finansal hizmetlerin temel unsuru olan Mobil Cüzdan(NFC) sayısı için ifade edilen çalışmada 2011 yılı için 600 milyon, 2015 yılı için ise 1,4 milyar mobil cüzdan öngörüsü yapılmıştır. Dolayısıyla böyle bir niş alanda faaliyet göstermek doğru bir seçim olacaktır. Ülkelere göre oranlardaki artış şaşırtıcı haldedir.

Şekil II: Mobil işlemler

Geleneksel yöntemlerden başlayıp online iletişim teknolojilerine gelen bu süreçte bu alanlarla destekli iş fikirleri trend olma halini sürdürmeye devam edecek gibi gözüküyor.

Yazımızın ikinci kısmında ise mobil ödeme sistemlerini ve trendlerini konuşuyor olacağız.

yorum yap tecrübeni paylaş

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
geri ileri
bize yazın