| Üye ol | 21 Ocak 2017,C.tesi

isimli a dikkat edin! Şimdiden 1.3 milyon 'li cihazı etkiledi

Yazıya oy verin :
Giriş Tarihi: 01.12.2016, 11:36 Güncelleme Tarihi: 01.12.2016, 11:48
Etiketler:
yazılım mobil android zararlı yazılım Gooligan
Gooligan isimli yazılıma dikkat edin! Şimdiden 1.3 milyon Android'li cihazı etkiledi

Kötü amaçlı yeni bir ın, işletim sistemli bir milyondan fazla cihazı etkilediği açıklandı.

Amerikalı siber güvenlik firması Check Point, yeni geliştirilen kötü amaçlı bir ın, her gün dünya genelinde ortalama 13 bin işletim sistemli cihaza sızdığını ve yazılımdan etkilenen cihaz sayısının bir milyonu aştığını (yaklaşık 1.3 milyon) bildirdi.

Firmanın yayınladığı raporda, programın amacının, Android Jelly Bean, KitKat ve Lollipop üzerinde çalışan cihazları savunmasız bırakmak olduğu, böylece yazılımın, cihazda Google'a ait ve diğer uygulamalardaki tüm verilere ulaşabildiği kaydedildi.

Raporda "Gooligan bir milyondan fazla Google hesabına sızdı. Bunun şimdiye kadar Google'a en büyük sızma olduğunu tahmin ediyoruz. Google ile bu konu üzerinde çalışıyoruz, kullanıcılara hesaplarının yazılımdan etkilenmediğini doğrulamalarını öneriyoruz." ifadelerine yer verildi.

Firmanın raporunda, üçüncü taraf uygulamaların en yaygın olduğu Asya'nın, Gooligan tarafından etkilenen cihazların yüzde 53'üne evsahipliği yaptığı vurgulanarak, bu cihazlardan yüzde 19'unun Amerika'da, yüzde 15'inin Afrika'da ve yüzde 9'unun Avrupa'da olduğu aktarıldı.

Ağustos ayında ortaya çıkan yazılıma, holigan ve Google kelimelerinin kombinasyonu olan adı verilmişti.

Kaynak: AA

YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Toplam kayıt: 16018
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
geri ileri
bize yazın