| Üye ol | 23 Ocak 2017,P.tesi

Turkcell, 'nin ilk ini gerçekleştirdi, rekor kırıldı

Yazıya oy verin :
Giriş Tarihi: 11.01.2017, 16:11 Güncelleme Tarihi: 11.01.2017, 16:21
Etiketler:
türkiye 5G ericsson mobil test internet 5G
Turkcell, Türkiye'nin ilk 5G testini gerçekleştirdi, rekor kırıldı

Turkcell ’de hız rekoru kırdı.

Türkiye'nin ilk 5G testinde 24,7 Gbps rekor hıza ulaşıldı

5G'de yerli teknolojiler geliştirebilmek amacıyla çalışmalarına devam eden Turkcell, bir ilki gerçekleştirerek 'de gerçek ekipmanları ile ilk hız ini gerçekleştirdi. Ericsson işbirliği ile 15 GHz bandında gerçekleştirilen ve saniyede 24,7 Gbit hıza ulaşılan test, dünyada yapılan ilk testlerinden biri olma özelliğinde.

Turkcell Şebeke Teknolojilerinden Sorumlu Grup Başkanı Gediz Sezgin, "Bugün 15 GHz bandında gerçekleştirdiğimiz bu test, aslında bizleri nasıl bir gelecek beklediğini göstermesi açısından da oldukça önemli. Turkcell olarak bir yandan 4.5G'de Türkiye'de dünyanın en güçlü altyapılarından birisini kurarken bir yandan da bugün gerçekleştirdiğimiz bu uygulama ile 5G teknolojilerini dünyada ilk test eden şirketlerden birisi olduk. Amacımız 5G'yi dünyada ilk kullanan ülkelerden birisi olurken aynı zamanda 5G'de yerli teknolojiyi de geliştirebilmek, ülke olarak teknolojiyi tüketen değil üreten ülke konumuna gelebilmek" şeklinde konuştu.

2020 yılında her evde ortalama 500 sensörün olacağı ve dünyada birbirine bağlı akıllı cihaz sayısının ise 25 milyarı geçeceği öngörülüyor. 5G'nin ise, böyle bir dünyada ihtiyaç duyulacak yüksek kapasite ve hızı karşılamak için kullanılacak en önemli teknolojilerden birisi olması bekleniyor. Bu teknoloji, Şebeke Katmanlama (Network Slicing) özelliği sayesinde de her eve hatta odaya farklı ihtiyaçlara göre gerekli kapasite ve hızın ayrılabilmesini sağlayacak. Örneğin salonda internet üzerinden 4K kalitesinde televizyon izlerken daha yüksek kapasiteye ihtiyaç duyulduğundan bu alan yüksek kapasite, mutfakta su ısıtıcıyı çalıştırmak için düşük kapasiteye ihtiyaç duyulduğundan bu alana daha düşük kapasite ayrılabilecek.

Ericsson Mobility Raporu'na göre, 2022 yılında dünyada 550 milyon 5G abonesi olması öngörülüyor. 5G'nin sunacağı yüksek hızlar sayesinde bugün 500 Mbps'lik 4.5G hızı ile ortalama 30 dakikada indirilebilen 100 GB'lık bir dosya, 25 Gbps'lik 5G hızı ile 30 saniyede indirilebilecek.

YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

Half-Life Müdavimi Half-Life Müdavimi

5G ile 100Gbps standart olacak, yukarısı artık operatörlerin kabiliyetine kalmış.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 11.01.2017 23:34

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

İnternet Toplam kayıt: 5581
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
geri ileri
bize yazın