| Üye ol | 21 Ocak 2017,C.tesi

'tan Türk ye önemli

Yazıya oy verin :
Giriş Tarihi: 18.10.2016, 19:49 Güncelleme Tarihi: 18.10.2016, 19:54
Etiketler:
ege üniversitesi öğrenci ödül Urfat Nuriyev Erdem Alkım facebook
Facebook'tan Türk öğrenciye önemli ödül

Matematik Bölümü doktora si Alkım, yabancı üniversitelerden arkadaşlarıyla yaptığı çalışma ile tarafından yılda bir düzenlenen internet savunma ünü kazandı.

'un 2016 İnternet Savunma Ödülü'nü, Ege Üniversitesi (EÜ) Matematik Bölümü Bilgisayar Bilimleri Anabilim Dalı doktora öğrencisi Erdem Alkım ve çalışma arkadaşları kazandı.

sitesinden yapılan duyuruda, EÜ Fen Fakültesi Matematik Bölümü Bilgisayar Bilimleri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Urfat Nuriyev'in doktora lerinden 'ın, Centrum Wiskunde & Informatica'dan Leo Ducas, Infineon Technologies AG'den Thomas Pöppelmann ve Radboud Üniversitesinden Peter Schwabe ile ortak yaptığı çalışmayla Facebook tarafından yılda bir düzenlenen 2016 yılı internet savunma ödülünü kazandığı belirtildi.

Prof. Dr. Nuriyev, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, kuantum bilgisayarlarının üretilmesiyle kullanılan şifreleme yöntemlerinin dayandığı temel problemlerin rahatlıkla çözülebilecek olmasının, bilim insanlarını farklı temellere dayanan güvenlik sistemleri üzerinde çalışmaya sevk ettiğini kaydetti.

Alkım'ın çalışma arkadaşlarıyla yaptığı bu çalışmayla internet sitelerindeki "https" öneki ile gösterilen güvenli internet erişimi sisteminin kuantum bilgisayarların üretilmesi sonrasında bile güvenli olarak kullanılmasına olanak sağladığını kaydeden Prof. Dr. Nuriyev şunları ifade etti:

"Gerek algoritmanın güvenlik seviyesi gerekse uygulamasının verimliliği bu çalışmanın ilgi görmesine sebep olmuştur. Çalışma ilk olarak Google tarafından kuantum bilgisayarların oluşturulmasından sonraki döneme ön hazırlık amacıyla günümüz güvenlik çözümlerinin yanında kullanılmıştır. Daha sonrasında TOR Projesinin aynı şekilde bu sistemi günümüz sistemleriyle birlikte uygulamasının ardından, akademik bildiri olarak hazırlanan çalışma USENIX Security 2016 konferansına sunulmak üzere kabul edilmiş ve bu konferans sırasında Facebook tarafından internetin daha güvenli bir ortam haline getirilmesinde önemli katkı sağlayan yayınları desteklemek için oluşturduğu 'Internet Defense Prize' ödülüne layık görülmüştür."

Kaynak: AA

YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

fbindir fbindir

Facebook bu yönde hareketleri ile her zaman en büyük olmayı devam ettirecektir. Diğer sosyal ağlar yada uygulamalar gibi zamanı geçmemesinin ve sürekli büyümesinin nedeni budur. Şimdi de kırsal kesimlerde ücretsiz kablosuz ağ yardımı yapacak. http://www.fbindir.com/facebook-bedava-kablosuz-internet-saglayacak/

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 18.10.2016 23:25

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

İnternet Toplam kayıt: 5110
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
geri ileri
bize yazın