| Üye ol | 21 Ocak 2017,C.tesi

5A ve ları için verildi

Yazıya oy verin :
Giriş Tarihi: 29.11.2016, 16:28 Güncelleme Tarihi: 29.11.2016, 16:33
Etiketler:
türksat Türksat 5B Türksat 5A uydu Vecdi Gönül tarih
Türksat 5A ve Türksat 5B uyduları için tarih verildi

AŞ Yönetim Kurulu Başkanı , teklif değerlendirmelerinin devam ettiğini belirterek, "'yı ve 'yi 2019 yılının sonuna kadar hizmete sokmayı hedeflemekteyiz." dedi.

Anadolu Ajansı'nın "Global İletişim Ortağı" olduğu, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (MÜSİAD) stratejik partnerliğinde, EMEA Uydu Operatörleri Birliği (EMEA Satellite Operator's Association - ESOA) ev sahipliğinde, ekosistemi derneği GVF ve dünyanın en geniş profesyonel ağ yapılanması SSPI'nın destekleriyle düzenlenen 2. Global Satshow başladı.

AŞ Yönetim Kurulu Başkanı , 2. Global Satshow'un açılışında yaptığı konuşmada, haberleşmenin boyunca harp zamanlarında olduğu kadar barış zamanında da bütün ülkelerce en hayati konu olarak telakki edildiğini kaydetti.

Gönül, "Unutmamak gerekir ki, Türkiye'nin kendi uydu sistemlerini tasarlayabilmesi ve kendi tesislerinde uydu entegrasyonu yapma imkânına kavuşması, stratejik bilgiye kolaylıkla ve istenilen zamanda ulaşabilmesi anlamını da taşımaktadır." diye konuştu.

Vecdi Gönül, dünya genelindeki uydu haberleşme hizmeti sağlayan operatörler ve uydu üreticileri göz önüne alındığında Türksat'ın öneminin her geçen gün arttığını belirterek, "Çünkü ülkemizde, uydu haberleşme hizmeti Türksat uyduları üzerinden sağlanmaktadır. Bu amaçla Türksat 1B, Türksat 1C, Türksat 2A, Türksat 3A, Türksat 4A ve Türksat 4B uydularımız farklı yıllarda uzaya gönderilmiştir." dedi.

Bu hizmeti daha da ileriye götürmek için Türksat 5A ve Türksat 5B haberleşme uydu projelerinin devam ettiğini anımsatan Gönül, yerli firmaların da katkı sağlayacağı bu projede, uydu üretici firmalara Bilgi Talep Dokümanı ve Teklife Çağrı Dokümanı paketinin gönderildiğini ve son tekliflerin alındığını kaydetti.

Gönül, "Teklif değerlendirmeleri devam etmektedir. Türksat 5A'yı ve Türksat 5B'yi 2019 yılının sonuna kadar hizmete sokmayı hedeflemekteyiz." ifadelerini kullandı.

"Türkiye Uzay Ajansı'nın kurulması stratejik öneme sahip"

Gönül, iş birliklerini koordine etmek ve sektöre yön vermek üzere, Türkiye Uzay Ajansı'nın kurulmasının da bu bağlamda stratejik öneme sahip olduğunu söyledi.

Kaynak: AA

YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Güncel Toplam kayıt: 11150
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
geri ileri
bize yazın