| Üye ol | 17 Ocak 2017,Salı

adamları den elde etti

Yazıya oy verin :
Giriş Tarihi: 18.10.2016, 19:57 Güncelleme Tarihi: 18.10.2016, 20:02
Etiketler:
kök hücre bilim bilim adamları Kyuşu Üniversitesi yumurta
Bilim adamları kök hücreden yumurta elde etti

Japon adamları, tamamen laboratuvar ortamında üretilen suni lardan yavru fareler elde etmeyi başardı.

Kyuşu Üniversitesi araştırmacıları, yetişkin bir farenin kuyruğundan aldıkları deri hücrelerinden önce olgunlaşmamış elde etti.

Daha sonra bu kök hücreleri ya dönüştüren adamları, suni yumurtaları laboratuvar ortamında dölledi ve dişi farelerin rahmine yerleştirdi.

Laboratuvar ortamında elde edilen yumurtalardan doğan bebek farelerin, son derece sağlıklı olduğu ve üreyebildiği belirtildi.

Kyuşu Üniversitesi Gelişimsel Kök Hücre Biyolojisi Bölümünden Prof. Dr. Katsuhiko Hayashi, "İlk kez kök hücrelerden işlevsel yumurta elde ettik. Şimdi çalışmalarımızı bu yapay yumurtaların kalitesi üzerinde yoğunlaştıracağız. Bu tür bir kalite kontrolü, yöntemin gelecekte insanlar üzerinde uygulanmasına katkıda bulunacak." dedi.

Yöntemin, gelecek yıllarda bebek sahibi olamayan çiftler ve genetik hastalıkların tedavisi için yeni bir umut kaynağı olması bekleniyor.

Kaynak: AA

YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Güncel Toplam kayıt: 10822
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
geri ileri
bize yazın