| Üye ol | 24 Ocak 2017,Salı

Ön ödeme dolandırıcılığı nedir?

ön ödeme dolandırıcılığı masak

 

Son dönemlerde “ön ödeme dolandırıcılığı” şeklinde isimlendirilen dolandırıcılık türünün, ülkemizde internet erişimi ve diğer iletişim araçlarının  kullanımının yaygınlaşmasına paralel olarak arttığı gözlemlenmektedir

 

Önceleri küçük ölçekli ve istisnai nitelik taşıyan bu dolandırıcılık türü bugün ulaştığı boyutlarıyla küresel bir tehdide dönüşmüştür. Özellikle önümüzdeki yıllarda bu tehditin ülkemizi daha da fazla meşgul edebileceğinden endişelenilmekte olup, konuya ilişkin açıklamalar aşağıda yer almaktadır.

Ön Ödeme Dolandırıcılığı Nedir?

Ön Ödeme Dolandırıcılığı (AFF-Advance-Fee Fraud ya da 419 Dolandırıcılığı olarak bilinmektedir); “Gelişen iletişim imkanlarından da yararlanarak, insanların kısa süre içinde büyük kazançlar elde edecekleri vaadiyle, süreç içinde çeşitli adlar altında „ön ödeme‟ yapmaya ikna edilerek, dolandırılmasına dayalı bir suç türü olarak değerlendirilmektedir.

Bu suç türünün, farklı örneklerine geçmişte de rastlanılmasına karşın, organize şekilde ortaya çıkışı 1980‟li yılların başlarına –özellikle Nijerya’nın ekonomik olarak zayıflamaya başladığı döneme- rastlamaktadır. Yaygın olarak 419 Sahteciliği olarak adlandırılması ise suçun ilk defa Nijerya Ceza Kanunu‟nun 419. Maddesinde tanımlanmış olmasından kaynaklanmaktadır.

Konuyla ilgili uluslararası alanda araştırma yürüten Hollanda merkezli Ultra Scan Advanced Global Investigation adlı kuruluş, 2009 yılında 152 ülkeden 8.500‟ün üzerinde AFF vakası şikayeti aldığını duyurmuştur.

Vaka sayısındaki artışın bir sebebi de geleneksel olarak ABD ve Avrupa ülkelerini hedef alan suç şebekelerinin, faaliyetlerini Asya ( başta Çin Halk Cumhuriyeti ve Hindistan olmak üzere ) kıtasına yaymaya başlamasıdır.
Giriş Tarihi: 31.03.2011, 15:23 Güncelleme Tarihi: 20.09.2011, 17:16
yorum yap tecrübeni paylaş

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
geri ileri
bize yazın