| Üye ol | 17 Ocak 2017,Salı

Bedava tuzak; Wi-Fi!

Etiketler:
wifi internet Kablosuz ağ güvenlik Murat Serkan Atlı Mehmet İshak Telli hacker tehlike
Bedava tuzak; Wi-Fi!

Facebook şifreniz, mail şifreniz ya da kredi kart bilgileriniz tehdit altında. Kamuya açık alanlarda bedava olarak sunulan Wi-Fi ağları hacker’lar için altın değerinde!

Kafeler, oteller ve restoranlar gibi umuma açık mekanlarda ve belediyelerin hizmet alanlarında ücretsiz olduğu için hiç düşünmeden girilen Wi-Fi ağları tehdit saçıyor. Konuyla ilgili konuştuğum Bilişim Hukuku uzmanı avukat Murat Serkan Atlı, bu tür ağlara bağlanan kötü niyetli kişilerin, o ağı kullanan birinin telefon, tablet ve laptop'undaki tüm bilgilere kolaylıkla ulaşabileceği hakkında uyararak, "Kullanıcının öncesinde veya o anda girmiş olduğu tüm şifre ve kredi kart bilgilerini ele geçirebilirler" diyor. Asıl endişe verici olanın ise, kullanıcının bu sanal hırsızlığı fark edememesi olduğunu belirten Atlı şunları söylüyor;

Fark ettiğinizde iş işten geçiyor

Mağdur kredi kartı veya bir sosyal medya hesabı şifresinin çalındığını uzun zaman sonra fark edebilir. Bu durumda bilişim suçları polisine şikayette bulunsa bile, geriye dönük bir takip mümkün değil. Girdiği tüm Wi-Fi ağlarına, orada bulunduğu gün ve saatler içinde başka kimlerin girdiğinin tespit edilmesi gerekir. Bunun için de Wi-Fi hizmeti sunan yerlerin düzenli olarak 7/24 log'lama yapması, yani ağa her giren IP'yi kayıt altına alması şart. Ancak log'lama yasal bir zorunluluk olmasına rağmen, Wi-Fi hizmeti sunup da bunu yapması gerektiğini bilen insan sayısı çok az.

Mecbur değilseniz kullanmayın

Mekan ve belediyelerin sunduğu Wi-Fi hizmetlerinin yanı sıra bir de hacker'lar tarafında kasıtlı olarak serbest olarak sunulan ağlar vardır. Kullanıcı ücretsiz ağ bulduğunu sanarak sevinir ve hemen oradan internete bağlanır. Böylece tüm kişisel bilgilerini de hacker'ın eline teslim etmiş olur. Buna hack dilinde Sidejacking denir.

Bu Wi-Fi terörünün önüne geçmek pek mümkün olmadığı için benim tavsiyem insanların çok çok mecbur kalmadıkça kamuya açık bir Wi-Fi ağından internete bağlanmamaları. Herkes kendi ağından internete bağlanmalı.

VPN de tehlikeli

Son bir yıl içerisinde adını sıkça duymaya başladığımız VPN ağlarının da aynı tehdidi içerdiği konusunda uyarıda bulunan Atlı; "VPN hizmeti yararlı, güvenli bir hizmet olarak görünse de esasında bütün trafik kayıtlarının VPN hizmet sağlayıcı tarafından tutulabildiği bir sistemdir. Kullanıcı kötü niyetli bir VPN şirketinin eline düştüğünde, tüm kişisel verilerinin başkalarının eline geçmesine sebep olur. Hele ki VPN üzerinden bankacılık işlemleri kullanma hatasına düşüldüyse, bankacılık bilgileri gibi değerli bilgilerin de üçüncü kişilerin eline geçme ihtimali yüksektir. VPN seçerken çok dikkatli olunmalı, üyelik sözleşmesi okunmalı ve mutlaka ücretli olanlar tercih edilmeli, bedava olanlar kullanılmamalı" diye konuşuyor.

İstihbarat ve casuslukta da kullanılıyor

Ayyıldız Hack Tim'in basın sözcüsü Mehmet İshak Telli de Wi-Fi ağlarının siyah şapkalı denen art niyetli hacker'lar tarafından kullanıldığını belirterek şunu söylüyor; Bu tür ağlar dünyada sadece kredi kartı veya sosyal medya hesabı şifrelerini çalmak için kullanılmıyor. İstihbarat amaçlı ya da endüstriyel casusluk amaçlı da kullanılıyor. Bir istihbarat örgütü tarafından görevlendirilen hacker, peşinde olduğu kişinin mesela kaldığı otelde bağlandığı Wi-Fi ağı üzerinden bilgisayar ve cep telefonundaki tüm bilgilerini ele geçirebiliyor. Yine aynı şekilde endüstriyel casusluk yapan bir hacker, mesela bir otomobil markasının mühendisini takip ederek, mühendisin bağlandığı Wi-Fi ağı üzerinden bilgisayarındaki tüm çizim ve modelleri ele geçirip rakip firmaya satabiliyor. Bu tür hacker'lık özellikle Çin ve Rusya'da savaş sanayi alanında çok yaygın.

yorum yap tecrübeni paylaş

kalan karakter 1000

ramiz ramiz

iyimisss

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 22.12.2016 17:30

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
geri ileri
bize yazın