| Üye ol | 21 Ocak 2017,C.tesi

Renault Twizy ile şehre elektrik geldi

Etiketler:
renault renault twizy elektrikli araba trafik otopark şarj
Renault Twizy ile şehre elektrik geldi

Yeni nesil tek kişilik-elektrikli araçların öncülerinden Renault Twizy’i sizin için İbiza’da test ettim. Sonuç: Bisiklet kullanmak kadar kolay! Televizyon izlemek kadar ucuz!

Metropollerin bunaltıcı trafik sorununa 'küçük' çözümler geliyor. Tek kişilik, elektrikli otomobiller. Yeni bir segment. Yeni bir yaşam tarzı. Gençleri ve şehirli çalışanları hedefliyor. Türünün ilk ve en çarpıcı örneklerinden biri ise Renault Twizy. Bu yeni nesil, yeni teknoloji araçların ilk öncülerinden birini kullanıyor olmanın heyecanını sonuna kadar yaşadım.

Park sorunu 0 (sıfır)

Aracın adı twin (ikiz) ve easy (kolay) kelimelerinin birleşiminden oluşuyor. Bu minik otomobilde sürücü koltuğunun arkasında bir kişilik daha oturma yeri var. Bagajı da bu oturma yerinin altında. Motosiklet tasarımı ile otomobil konforu bir araya getirilmiş. En önemli avantajı, bir motosikletin bile girebileceği kadar küçük alanlara park edilebilmesi. Motor teknolojisinin yanı sıra tasarımı ve donanımıyla da otomobilde yeni bir dönemin habercisi. Özellikle metropoller için otomobilde kalıcı bir değişimin işaretini veriyor. Tepeden tırnağa yüzde 100 elektrikli araç olarak tasarlanan Twizy, Renault Sport F1 Spor Teknolojileri Tasarım Merkezi'nin katkılarıyla geliştirilmiş.

Kişiselleştirilmiş tarz

Ultramobil olarak tasarlanan araç şehirlerde kentsel hareketlilik için en uygun çözümü sunuyor. Sıfırdan 45 kilometre hıza ulaşması, sadece altı saniye süren Twizy, ultra kompakt yapısı (uzunluğu 2.34 metre ve eni 1.24 metre) sayesinde en küçük boşlukları bile doldurabiliyor. Tarzın kişisel olduğunu kabullenen Renault, Twizy için kişiselleştirilmiş çeşitli iç tarzlar sunuyor. Kullanıcıların motordan şeffaf tavana, ekstra donanımlardan kullanılan malzemelere kadar seçim yapma olanağı var. Martı kanadı kapıları ile dikkat çeken aracın Avrupa satış fiyatı 7 bin euro.

Aracın iki motor seçeneği bulunuyor. Twizy 45 için Avrupa'da sürücü belgesi gerekmiyor. 16 yaşından sonraki gençler için tasarlanmış ve maksimum hızı 45km/s. Twizy ise ehliyet ile kullanılabiliyor ve maksimum hız 80km/s.

Uzatma kablosuyla şarj

Twizy üç ekipman seviyesinde sunuluyor: 'Urban' (baz versiyonlarında bile, güvenlik ve maksimum konfor), 'Color' (görüntü ve renk olarak özel) ve 'Technic' (şık siyah beyaz jant, alaşım tekerlekler ve metalik boya standart olarak bulunuyor). Müşteriler bu farklı ekipman seviyelerine ek olarak, kendi Twizy'lerini kendi kişisel zevklerinin bir göstergesi olarak dizayn edebiliyorlar. Twizy'nin en önemli özelliği kuşkusuz ki elektrikle çalışıyor olması. Evinizden bir uzatma kablosuyla bile şarj edebiliyorsunuz aracınızı. Bu arada, ön panelde bulunan iki torpido gözünde (3.5 ve 5 litre, ikincisi kilitlenebilir) 12V güç kaynağı var ve ayrıca yolcu koltuğunun arkasında 31 litrelik bir bagaj alanı saklı. Araç, 100 km şehir menziline sahip. 6.1kWh lityum -iyon batarya ve fren/hız düşürme kazanım sistemi sayesinde kullanıcı, ekonomik sürüş ilkelerini gözeterek 80 km'lik menzile ulaşabiliyor. Twizy'in şarjı 3 saatten daha az bir sürede tamamlanabiliyor.

yorum yap tecrübeni paylaş

kalan karakter 1000

hakan gedikli hakan gedikli

türkiye sanayisine devlet destek versin, ekonomik bir fiyata üretilebilsin ama bunu istemezler-yaptırmazlar...

Aynı Görüşte misiniz?
evet20
hayır0
cevapla 19.07.2013 08:21
ekoturka ekoturka

Bizim ar-ge de bu arabanın aynı ölçülerinde ve ağırlığında benzerini yaptık. aküleri kurşun asit akü, 4 adet 3kw motor taktik, motorların enerji yönetimini sağlayan enerji verimliliği sağlayan ünitemiz ile benzer aracı şehir içi 250 kw şehir dışı 450 km seviyeye çıkardık. testimizde 2 kişi insan başına 93kg ağırlığımız vardı.

gelecek bu araçlar olacak. ama üretimi kolay olduğu için yakın zamanda bu araçları tercih edeceklerini düşünüyorum

Aynı Görüşte misiniz?
evet14
hayır0
cevapla 23.05.2013 10:02
yılmaz yılmaz

Daha demin televizyonda edindiğim bilgilere göre 3,5 saatte şarj oluyormuş ama bu sizin gözünüzü korkutmasın çünkü hangimizin evinde televizyon 3,5 saat açık olmuyor ki .

Aynı Görüşte misiniz?
evet13
hayır0
cevapla 11.11.2012 13:56
ken ken

7000 euro gibi bir fiyatı olacakmış bu da 10.000 kusür lira demek. Motosiklet alternatifi olabilir daha mevsimsel. Ama yan camlarının olmaması kötü, TV'den izlediğim kadarıyla yan camı yok, bu da otomobili dışarıda bıraktığınızda kediler için veya meraklılar için yatak odası olabildiği gibi yağışlı ve karlı günlerde de içinin berbat olabileceği manasına da gelmiyor mu?

Aynı Görüşte misiniz?
evet17
hayır1
cevapla 05.05.2012 14:36
piyasa piyasa

avrupada 7 bin dolar olan hiç TRde aynı fiyata olur mu? bakın reno web sayfasına fiyatı belli olmus 2 katı avrupanın

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 08.04.2016 22:58
Burak Burak

10 000 euro sadece geliş fiyatı olur üstüne bi 6 yada 7 bin vergi eklemen lazım. (:

Aynı Görüşte misiniz?
evet22
hayır10
cevapla 01.05.2012 19:38

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
geri ileri
bize yazın