| Üye ol | 21 Ocak 2017,C.tesi

Google +1 ve Sosyal SEO Devri

Google +1  ve Sosyal SEO Devri

Sayfalarınızın Google +1 ile pek çok kişi tarafından tavsiye edilmesini sağlamak Google arama sonuçlarından blogunuza ya da sitenize daha çok organik ziyaretçi çekmek anlamına gelecek.

Dünyada ve ülkemizde yaşanan sosyal medya patlamasının gündelik hayatımıza olumlu yansımalarını hemen her gün görebiliyoruz. Sosyal Medya gibi popüler bir olguya Google'un kayıtsız kalması düşünülemezdi. Nitekim öyle de oldu. Dev arama motoru geçtiğimiz yılın sonlarında Twitter ve Facebook paylaşımlarının arama motoru sonuç sıralamalarını etkilemeye başladığını resmen açıklamıştı. Ardından 30 Mart 2011 günü Google +1 ile Sosyal SEO devrinin miladı kabul edilebilecek bir uygulama başlattı; pek yakında Google arama motorunda herhangi bir arama yaptığınızda internet üzerinde sosyal ağlar ile bir şekilde bağlantıda olduğunuz yakın çevrenizin, iş, okul ya da çocukluk arkadaşlarınızın daha önceden beğendikleri ve onayladıkları sitelerin yanında +1 işareti göreceksiniz. Aynı şekilde siz de beğendiğiniz, yakın çevreniz ve diğer internet kullanıcıları ile paylaşmak istediğiniz herhangi bir siteyi Google arama sonuçlarında sitenin yanında yer alan +1 işaretine tıklayarak paylaşabileceksiniz. Ayrıca +1 verdiğiniz tüm siteleri Google profilinizde de görebileceksiniz. Böylece favori sitelerinize hem siz hem de Google profilinizi görebilen diğer kullanıcılar erişebilecekler.

Google +1 benim gibi gününün büyük bir bölümünü internet başında geçiren ve hayatını internet danışmanlık hizmeti vererek kazananlar için çok büyük bir yenilik ifade etmiyor; Google 2009 yılında "social circle" (sosyal daire) ile Google +1'in ilk ipuçlarını vermişti. O zamanda sosyal çevrenizdeki insanların yaptığınız arama ile ilgili yorumlarını ve onaylamalarını görebiliyordunuz. Peki o zaman Google +1'in getirmiş olduğu en büyük yenilik nedir, diye sorduğunuzu duyar gibiyim.

Sizi çatlatmadan söyleyeyim; bu kez Google +1 ile herhangi bir kelime ile yapılan arama sonuçlarında listelenen sitelere verilen oylar arama sonuç sıralamalarını etkileyecek gibi görünüyor. Bunu Google'un resmi blogunda Google +1 için yapmış olduğu açıklamadan rahatlıkla anlayabiliyoruz.

Uzun lafın kısası, web sitenizde yer alan sayfaların Google +1 ile pek çok kişi tarafından tavsiye edilmesini sağlamak Google arama sonuçlarından blogunuza ya da sitenize daha çok organik (karşıtı kimyevi değil, SEO literatüründe "organik" kelimesi ücretsiz Google ziyaretçisi anlamında kullanılıyor!) ziyaretçi çekmek anlamına gelecek. Peki Google +1 web sitesine ya da bloguna daha çok ziyaretçi çekmek için yakın çevresini ve network'ünü kullanan web sitesi ve blog yazarları tarafından suistimal edilmeye çalışılmaz mı?

Elbette çalışılacaktır. Emin olun ben bu satırları yazarken birileri kendilerince dahiyane Google +1 planlarını devreye sokmuş durumdadırlar. Ancak oyunun kurallarını Google koyuyor ve Google +1'i çıkarmadan önce oyunbozanlık yapabileceklerin taktikleri konusunda hazırlıklılar. Dolayısıyla çoğu durumda olduğu gibi Google bu tür kullanıcıları bir şekilde bertaraf edecektir.

Şahsen ben Google +1'i kullanmak konusunda seçici davranmayı ve Google +1'i arama sonuçlarında gerçekten görmek istediğim siteleri Google'a belirtmek için kullanmayı düşünüyorum. Zira şimdiye kadar Google'un Türkçe'ye özel Google.com.tr arama motorunun sıralama sonuçlarının iyileştirilmesi adına çok fazla bir çalışmasına şahit olmadım. Google +1 hak etmedikleri halde Google.com.tr arama motorunda hile hurda yaparak üst sıralarda yer alan ve kullanıcıların ihtiyaçlarından ziyade reklam gelirleri ile site sahiplerinin ceplerini doldurmayı amaç edinmiş sitelerin sıralama sonuçlarından elenmesini de sağlayabilir. En azından Google +1'i bu bilinçle kullanırsak Google üzerinden güçlü bir kamuoyu baskısı oluşturabiliriz. Ne dersiniz?

yorum yap tecrübeni paylaş

kalan karakter 1000

Ali sancı Ali sancı

Aynen katılıyorum.Sırf adsense için açılmış çöplük siteler elenir belki de bu yolla.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 04.06.2011 14:11
Mert Ak Mert Ak

Kesinlikle katılıyorum. Herkes google 1 'i amacına uygun kullanırsa hem kendi arama sonuçlarında güzel sonuçlara ulaşacaktır hem de eğer hakediyorsa sitesi daha iyi yerlere ulaşacaktır. Amacına uygun olmayan kullanımları zaten google halledecektir. Kısacası bence de çok iyi bir uygulama olacak. O kadar alakasız siteleri üst sıralarda görüyoruz ki bazen...

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 13.04.2011 22:19

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
geri ileri
bize yazın