| Üye ol | 21 Ocak 2017,C.tesi

Fiyat Karşılaştırma Siteleri ve Geleceğin Arama Motorları

Etiketler:
cimri enuygun fiyat karşılaştırma beat that quote google akakce
Fiyat Karşılaştırma Siteleri ve Geleceğin Arama Motorları

Dev internet şirketi Mart ayının başlarında Beat That Quote sitesini satın alarak fiyat karşılaştırması konusuna da el atmış bulunuyor.

Geçtiğimiz on yıllık dönemde arama motorları müthiş bir evrim geçirdiler. Eski, hantal hallerinden sıyrılarak giderek daha sofistike hale gelen arama motorlarının bu baş döndürücü değişimi ve dönüşümü ile artık internet üzerinden aradığımız bilgilere çok daha rahat ve hızlı bir şekilde ulaşma imkanına sahibiz. Ancak arama motorlarının kendilerini sürekli geliştirmeleri ve kullanıcılarının her daim artan yeni arama isteklerine karşılık vermeleri gerekiyor. Arama motorlarının kendilerini sürekli geliştirme zorunluluğu ancak hiç bitmeyecek bir maraton koşusuna benzetilebilir ve denilebilir ki: "su uyur, arama motorları uyumaz!"

Son yıllarda tüketiciler arama motorlarını herhangi bir ürün satın almadan önce fiyat karşılaştırması maksadıyla yoğun bir şekilde kullanıyorlar. Bunu fark eden başarılı girişimciler ise artan tüketici taleplerini karşılamak ve fiyat karşılaştırmasını kendi siteleri üzerinden yaptırarak ilgili satış kanallarına yönlendirmek karşılığında komisyon geliri elde etme yolunu keşfettiler. Türkiye'de bu trendin gerisinde kalmadı; Enuygun.com, Akakce.com ve Cimri.com gibi siteleri buna örnek olarak verebiliriz.

Google'da bu gelişmelere kayıtsız kalmamış görünüyor. Dev internet şirketi Mart ayının başlarında Beat That Quote sitesini satın alarak fiyat karşılaştırması konusuna da el atmış bulunuyor. Enuygun.com ile hemen hemen aynı karşılaştırma ve başvuru imkanı veren Beat That Quote, kullanıcılarının sigortadan kamu hizmetlerine, kredilerden vasiyet yazımına kadar pek çok farklı alanlarda fiyat karşılaştırması ve başvuru yapmasına imkan veriyor. shopping.beatthatquote.com altında ise genel tüketici ürünleri için fiyat karşılaştırmaları yapılabiliyor.

Google'un neden bu tür bir fiyat karşılaştırma sitesi satın aldığına dair pek çok spekülasyon yapılıyor. Bu siteyi Google'dan bağımsız olarak da değerlendirebilir ya da Google arama motoru üzerinden arama yapanlara fiyat karşılaştırma ve başvuru imkanı sunabilir. Ben bunun arama sonuçlarına etkisi konusunda spekülasyon yapmayı daha eğlenceli bulduğum için o konuda aklıma gelen bazı şeyleri Teknokulis okuyucuları ile paylaşmak istiyorum.

• Diyelim ki, Iphone satın almak üzere Google.com'da "iphone fiyatı" şeklinde arama yaptınız, Google size sadece bir takım arama sonuçları ve web adresleri vermekle kalmayacak aynı zamanda fiyat karşılaştırması verilerini de arama sonuçlarında gösteriyor olacak. O veriler üzerinden bütçenize en uygun iphone fiyatını bulabilecek ve arama sonuçlarından direkt satış sayfasına yönlendirileceksiniz.


• Banka kredileri ile ilgili bir arama yaparken "24 ay vadeli ihtiyaç kredileri" gibi spesifik bir arama yaptığınızda 24 ay vadeli tüm banka kredileri ve geri ödeme planlarını arama sonuçlarında bir tablo şeklinde görebiliyor olacaksınız. Hangisi en uygunsa direkt olarak bu tablo üzerinden onun başvuru sayfasına yönlendirileceksiniz.


• Kasko yaptırmak için Google üzerinden bir arama yaparken "kasko", "kasko başvurusu" gibi aramalar yapmak yerine "2011 Toyota kasko fiyat karşılaştırması" gibi bir arama yaparak tüm sigorta acentelerinin Google'a 2011 yılı için girmiş oldukları Toyota araç kasko bedellerini görebilecek ve başvurabileceksiniz.


• Otobüs fiyatı mı, uçak fiyatı mı daha uygun? Gideceğiniz yer neresi olursa olsun tüm ulaşım seçeneklerinin karşılaştırmalı fiyatlarının Google'da bir tablo şeklinde arama sonuçlarına getirildiğini düşünün. Büyük kolaylık olurdu, değil mi?

Benim ilk planda aklıma gelen şeyler bunlar. Bu listeyi daha da uzatmak mümkün. Siz ne düşünüyorsunuz? Sizce Google bir fiyat karşılaştırma sitesini neden satın almış olabilir? Değerli görüşlerinizi yorum olarak paylaşmanızı rica ediyorum.

yorum yap tecrübeni paylaş

kalan karakter 1000

yabireysel yabireysel // İSTANBUL

İphone'unda fiyat karşılaştırması ile ilgili güsel bir uygulaması vardı sanırım.İsmini hatırlayamadım ama ilgilen arkadaşlar araştırabilir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 09.05.2011 12:04
Murat Ozkok-Ohr Murat Ozkok-Ohr

Mert bey,
Yazınız çok güzel noktalara değinmiş. Teşekkürler. Ben Skyscanner Türkiye Pazarlama sorumlusuyum. Kullanıcılar artık site site dolaşmaktansa, özellikle uçak bileti alırken, her türlü alternatiflerin yer aldığı bir siteyi kullanmayı tercih ediyorlar. Skyscanner'in ayda 15 milyon civarında ziyaretçisi var ve ayda 60 milyon üzerinde uçuş araması yapılmaktadır sitede. Bu konuda ayrıntılı bigi almak isterseniz lütfen murat@skyscanner.net adresinden bana ulaşınız. Teşekkürler ve iyi çalışmalar.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 29.04.2011 12:48
Alper Alper

Online ve geniş ürün fiyat araması için http://www.en-uygun.com u tavsiye ederim.

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır0
cevapla 15.04.2011 14:46
sedat sedat

başka fiyat karşılaştırma siteleri

http://www.alisverisrobotu.com
http://www.karniyarik.com
http://www.birarada.com

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 30.03.2011 03:59

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
geri ileri
bize yazın