| Üye ol | 16 Ocak 2017,P.tesi

Dünyanın en ilginç domain hikayesi

Etiketler:
alan adı domain KIM türkiye melih andıç en ilginç kore
Dünyanın en ilginç domain hikayesi

Korelileri hedefleyerek kayda açılan KİM uzantısı, en yoğun talebi Türkiye’den görüyor! Peki “KİM” hedef pazarında neden büyüyemedi? Türkler bu uzantıyı neden sevdi?

Ülke uzantıları ile birlikte geçen seneye kadar 300'e yakın alan adı alternatifi ile ilerleyen domain sektörü, 250 milyona yakın müşteri tabanını yarım milyara yaklaştırma hedefiyle devreye alınan ICANN new gTLD programı ile bugün 250'yi aşkın, 2016 başına kadar da 1.200'den fazla yeni domain alternatifini internet yayımcı ve yatırımcılarının beğenisine sunmaya hazırlanıyor.

Verisign, PIR, Neustar, Afilias gibi COM / NET / ORG / INFO / BIZ uzantılarını yöneterek pazarın %80'lik dilimini domaine eden Registry şirketleri, yeni dönemde büyüyen bu pastanın kendilerine düşen payını yeni oyunculara kaptırmamak adına bir çok new gTLD uzantısına başvurdu. Bunlardan biri de İrlandalı Registry firması Afilias'ın KİM uzantısı.

Korelilere niyet, Türklere kısmet

Nisan 2014 tarihinde genel kayda açılan KİM, çok ilginç bir hikayeye sahip zira Afilias KIM uzantısını Koreli müşterileri için planlamış ancak genel kayıtların başlamasından kısa bir süre sonra bu uzantıya en çok talep Türkiye'den gelmiş.

Bu enteresan hikayeyi şirketin Türkiye'deki en büyük iş ortağı isimtescil.net'in Pazarlama ve İş Geliştirme Direktörü Melih ANDIÇ şöyle anlatıyor:

"Pek çok iş ortağımız gibi Afilias ile de Türk kullanıcısında karşılık bulabilecek yeni domain uzantılarını değerlendirirken çok tanıdık bir ifadeye: "KİM" uzantısına rastladık. Afilias ise "KİM" uzantısını Korelilerin %40'ından fazlasının soyadı olması sebebiyle piyasaya sunduğunu ve Türkçe karşılığı ile ilgili en ufak bir fikir geliştirmediğini belirtti. Nitekim genel kayıtların başlamasını izleyen ilk 1 haftada toplam KIM satışının %34'ünü isimtescil.net olarak biz, Türkiye pazarına gerçekleştirdik. Kore ise pastadan sadece %12'lik bir pay alabildi."

KİM bizim için güzel bir fırsat

Kore dilinde soyadının isimin önünde söylenmesi sebebiyle domain metriğinde beklenen etkiyi yakalamanın kolay olmadığını belirten ANDIÇ, "Örneğin Soo Yun Kim isimli bir Koreliye ismini sorduğunuzda size Kim, Soo Yun cevabını verecektir. Domain de ise bu dizilim SooYun.kim biçiminde. Üstelik Koreliler kendi alfabelerini kullanıyor. Oysa Türkçede hem yazım hem de okunuş olarak bizi tam ifade eden bir uzantıdan bahsediyoruz. İnsanlar KİM uzantısını çok sevdi ve kendi isimleri için bu uzantıyı kaydetmeye devam ediyor. Düşünsenize; "Ahmet.kim" gibi bir kişisel blog ya da uzmanlığınızı niteleyen "tesisatci.kim" veya "tasarimci.kim" gibi bir domaine sahip olup, unutulmaz olmayı KİM istemez "

Halen Türkiye için yüzbinlerce KİM fırsatı olduğunu belirten ANDIÇ, kendi ismini internete portfolyo, özgeçmiş ya da blog olarak taşımak isteyenlerin https://www.isimtescil.net/domain/kim-domain-uzantisi-sorgulama-kayit adresinden sorgulama ve kayıt işlemlerini kolayca gerçekleştirebileceklerini belirterek, bu yeni trendi ilk fark edenler arasında yer almak için herkesi KİM domain ile tanışmaya davet ediyor.

yorum yap tecrübeni paylaş

kalan karakter 1000

mesut mesut

sohbet.kim 11 liradan zor satıyoruz :D
kim almış bu kim'i :D

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 28.10.2016 19:32

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
geri ileri
bize yazın