| Üye ol | 19 Ocak 2017,Perş

Markaları temsil eden binlerce yeni uzantı başkaları tarafından kaydediliyor

Etiketler:
domain alan adı marka uzantı internet üçüncü şahıs melih andıç TMCH isimtescil
Markaları temsil eden binlerce yeni uzantı başkaları tarafından kaydediliyor

Markalar, hızla hayatımıza giren yeni domain uzantılarını üçüncü şahıslara kaptırmaya devam ediyorlar.

Uzun süredir beklenen ve 2014 yılının ilk çeyreği itibariyle genel kayda açılan yeni domain uzantıları geride bıraktığımız 3 ayda 348.400 adet kayıt rakamına ulaştı.

Kaydedici bilgileri Türkiye'yi işaret eden yeni domain uzantılarının sayısı ise 24 Mart 2014 itibariyle 2.949. Bu rakamla ülkemiz yeni domainlere en çok rağbet gösteren 14. ülke konumunda. Tabi bu sayının içerisinde domain kimlik bilgilerini (whois) gizleyen binlerce kullanıcının yer almadığını da hatırlatalım. Dünya genelinde toplam 32.953 yeni alan adı uzantısının sahiplik bilgileri whois protection opsiyonu ile gizleniyor.

TMCH Programı ile marka haklarının korunması mümkün

Şimdiye kadar genel kayda açılan yeni domain uzantılarının tamamına yakını jenerik olarak sınıflanan ingilizce varyasyonlardan oluşuyor. Bu uzantılar arasında Türkçe'de de yer etmiş Holdings ve Center gibi uzantılar da var.

ICANN'nin new gTLD programı ile birlikte duyurduğu ve yaşanacak domain enflasyonunda tescilli markaların haklarını korumaya dönük TMCH programına şimdiye kadar dünya genelinde 26.802 marka başvurdu. Markaların Sunrise ismi verilen ve öncelikli domain kayıt hakkına sahip oldukları öncelikli kayıt fazına katılabilmenin tek şartı olan TMCH için başvuruda bulunan ülke sayısı 91. ABD'nin başı çektiği bu ülkeler arasında Türkiye 50'yi bulmayan başvuru adedi ile son sıralarda. TMCH programı sayesinde markalar yeni domainlerde öncelikli kayıt hakkına sahip oldukları gibi bu dönemde domain kaydı yapmasalar bile kendilerini temsil eden tüm domain kayıtlarından anında haberdar olabiliyor. Ayrıca TMCH sahibi bir markayı temsil eden herhangi bir alan adı üçüncü şahıslar tarafından kaydedildiğinde özel bir bildirim gönderilerek ilgili markanın hakları kaydı gerçekleştiren kişi veya kurumlara hatırlatılıyor.

Markalar tehdit altında

Ülkemizde kendi akreditasyonu üzerinden yeni domain uzantılarının kaydını gerçekleştiren ve TMCH programının resmi ajansı olarak pek çok kurumsal şirkete bu süreçte çözüm ortağı olan isimtescil.net ile çalışıyor.

Markalar hızla hayatımıza giren yeni domain uzantıları ile birlikte gelen itibar risklerin farkında değil. 2012 senesinde XXX uzantısındaki kurumsal farkındalığı, içinde bulunduğumuz dönemde Türkiye'nin sayılı Holdinglerinde bile göremiyoruz. Zira bu yüzden kendilerini temsil eden onlarca alan adını üçüncü şahıslara kaptırmaya devam ediyorlar. Elimizdeki veriler özellikle company ve holdings uzantılarında bireysel kayıtlarının çoğunun tanınmış markalara ait olduğuna işaret ediyor. Bu durum orta vadede markalar için ucu açık bir uyuşmazlık sürecinin tetikleyicisi. Nitekim her domain uzantısı genel kayda açıldığı anda 'ilk gelen alır' kuralına göre işlem görüyor. Oysa markanıza ait bir TMCH kaydınızın varlığı bu sorunu çözebilir. Bu programa kaydolan markalar Sunrise (markalar için öncelikli kayıt) döneminde anlamlı bulmayarak kayıt yaptırmadıkları domain uzantılarında bile ilgili domainlerin üçüncü şahıslarca kaydedildiğini anlık olarak öğrenebiliyor. Ayrıca kaydeden tarafa da 'bu domain bir markayı temsil ediyor' bilgilendirmesi gönderilerek olumsuz aksiyonların önüne geçilip, olası bir riskte markaların elini güçlendirmesi sağlanıyor.

Henüz geç kalınmış değil

Şimdiye kadar 97 uzantının Sunrise sürecine girdiğini ve bunların 50'ye yakınının bu süreci tamamlayarak genel kayda açıldı. 2016 yılının başında tamamlanması beklenen süreç sonunda ICANN tarafından onaylanmış 903 yeni uzantı, com / net / com.tr gibi hayatımızdaki yerini alacak. Özellikle 2015'in son çeyreğinde kayda açılması planlanan .istanbul uzantısı için şimdiden yoğun ön talep almaktayız. Markalar hala TMCH ile olası uyuşmazlıkların önüne geçebilirler.

Şirketin sayfasında yıllık 199$ bedelle TMCH programına anında başvurulabiliyor. Bu rakam yurtdışı firmalarda 250$ ortalamasında. isimtescil.net ayrıca şimdiye kadar en fazla yeni domain uzantı kaydı gerçekleştiren şirket olarak da öne çıkıyor.

yorum yap tecrübeni paylaş

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
geri ileri
bize yazın