| Üye ol | 22 Ocak 2017,Pazar

2020’de dünyanın toplam verisi 44 zettabyte’a ulaşacak!

Etiketler:
EMC EMC World etkinlik ABD zettabyte veri toplam veri Peter Smails David Goulden IT veri depolama
2020’de dünyanın toplam verisi 44 zettabyte’a ulaşacak!

EMC World etkinliği 4-7 Mayıs tarihleri arasında Redefine.next (bir sonrakini yeniden tanımla) mottosu ile gerçekleşiyor.

Dijitalleşen dünyada depolanan veri miktarı katlanarak artmaya devam ediyor. Dünyanın önde gelen kurumsal veri depolama şirketlerinden EMC'nin her yıl düzenlediği EMC World etkinliği 4-7 Mayıs tarihleri arasında Redefine.Next (bir sonrakini yeniden tanımla) mottosuyla 99 ülkeden 10 binin üzerindeki katılımcıyla ABD'nin Las Vegas kentinde gerçekleşiyor.

Açılış konuşmasını yapan EMC Bilgi Altyapısından sorumlu CEO'su David Goulden, Baby Boomer, X Kuşağı gibi kategorilere ayrılan nesillerin artık sadece Bilgi Toplumu olarak adlandırıldığını ve üretilen bilginin dijital ortamda devasa boyutlara ulaştığını ve bunun katlanarak devam edeceğini, 2020 yılında tüm insanlığın ürettiği verinin toplam boyutunun 44 zettabyte (44 trilyon GB) değerine ulaşacağını öngördüklerini açıkladı.

Goluden, 1955 yılında Fortune 500'de yer alan şirketlerin %89'unun günümüze ulaşamadığını ve geleceğin dijital dünyasında var olmak isteyen şirketlerin büyük veriyi etkin bir şekilde kullanmaları gerektiğine vurgu yaparken EMC'nin üzerinde çalıştığı bulut ve mobil tabanlı Third Platform (Üçüncü platform) olarak adlandırdığı yeni platformuyla şirketleri geleceğe taşıyacaklarını açıkladı.

EMC'nin Veri Koruma ve Kullanım çözümlerinden sorumlu Direktörü Peter Smails, birçok şirketin yapılandırılmamış büyük veriye sahip olduğunu ve bu veri miktarının her geçen gün arttığına dikkat çekerek, verinin nerede ve nasıl kullanacağına göre özelleştirilmiş çözümlerin önem kazandığını belirtti.

EMC'nin geniş portföyünde şirketleri geleceğin dünyasına taşımak için gerekli tüm depolama çözümlerini sunduklarını söyleyen Smails, şirketlerin artık IT merkezli veri depolama anlayışından vazgeçmek zorunda olduğunu, yeni nesil veri depolama anlayışının web, uygulama, bulut merkezli ya da geliştirici merkezli olması gerektiğini söylerken IT merkezli bir veri depolama anlayışına gelecekte yer olmadığının altını çizdi.

Etkinlikte yeni çözümlerini duyuran EMC, önümüzdeki dönemde de oldukça iddialı olacak görünüyor. The Beast yani canavar olarak isimlendirdiği Xtreme IO 4.0 flash çözümüyle 40TB X-Brick depolama imkanı sunuyor. Bir önceki versiyona göre kapasitesini ikiye katlayan yeni sürüme geçmek isteyen mevcut müşteriler için ücretsiz yazılım güncelleştirmesi desteği sağlanacak.

Etkinlikte duyurusu yapılan Data Domain DD9500, saatte 58.7 TB veri yedeklemeye imkan sunarak üst seviye yedekleme konusunda iddialı bir çözüm olarak dikkat çekiyor.

Büyük veri merkezlerinin ihtiyacına uygun geliştirilen VxRack ile 1000 node'a kadar çıkarak toplamda 38PB değerine ulaşılabiliyor.

EMC World'de duyurulan sanal birleşik depolama çözümü vVNX, geliştiriciler için test ve geliştirme ortamı sunuyor. vVNX'i bir önceki VNX hibrit depolama çözümünden farklı kılan en önemli özelliği ise atanmış fiziksel bir depolama donanımına ihtiyaç duymaması.

yorum yap tecrübeni paylaş

kalan karakter 1000

Nesim Nesim

Merhaba Hasan Bey, Dünyanın özgür haritası ve milyonlarca gönüllü kullanıcı tarafından oluşturulan openstreetmap projesi hakkında yazı yazmanız openstreetmap Türkiye haritasına daha fazla kullanıcının katkıda bulunmasını sağlayacak ülkemizin haritasının gelişmesi sağlayacaktır.
nesim47@hotmail.com

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 27.06.2015 16:52
kaan kaan

Zettabyte da duyduk, hadi hayırlısı

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 07.05.2015 13:46

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
geri ileri
bize yazın