| Üye ol | 16 Ocak 2017,P.tesi

LTE Broadcast ile yayıncılıkta yeni dönem

Etiketler:
4g mobil veri lte advanced 4g standartları 4G LTE 4k Mobile World Congress 4K televizyon internet of things 4K nedir LTE Broadcast mobil trafik
LTE Broadcast ile yayıncılıkta yeni dönem

Günümüzde radyo ve televizyon yayınlarını mobil platformlardan rahatlıkla izleyebiliyoruz. Ekran büyüklükleri ve çözünürlükleri sürekli artan akıllı telefonlarla televizyon izlemek daha da keyifli bir hal alıyor.

2008'de ATV televizyonu için geliştirdiğimiz Türkiye'nin ilk mobil televizyon yayınını aynı yıl CEBIT Fuarı'nda sergilemiştik ve büyük ilgi görmüştü. Henüz 3G'nin olmadığı ve internet paketlerinin cep yaktığı o dönemde yayın sayfasının her yerine "Bu yayın mobil veri kullanmaktadır." uyarısını eklemek zorunda kalmıştık. Edge üzerinden kurulan bağlantıda tüketilen veri miktarını optimize edebilmek için ciddi mesailer harcamıştık.

3G'nin hayatımıza girdiği 2009 yılında ise yaklaşık 10 TL ödeyerek 100 MB internet paketi satın almıştım. 100 MB ile o günün şartlarında sadece mail alıp göndermek dışında bir işlem yapmadığım için ihtiyacımı karşılıyordu. O yıllarda mobil veri harcayacak uygulama sayısı da oldukça azdı.

Bugün ise evde ve ofiste Wi-Fİ kullanmama rağmen cebimde aylık 6 GB mobil veri paketi taşıyorum. Kendime göre hesap yapacak olursam 6 yıl içinde mobil veri trafiğim 60 katına çıktı. Yapılan tahminlere göre veri trafiği her yeni teknolojiyle birlikte katlanarak artmaya devam edecek.

Mobil veri trafiğini mercek altına aldığımızda en çok video içerikler için veri harcandığı görülüyor. 2018 yılında toplam mobil veri trafiğinin %70'ini videoların oluşturacağı tahmin ediliyor. Ülkemizdeki akıllı telefon penetrasyonunun %50'lere yaklaştığını ve satılan telefonların %90'ının akıllı olduğunu düşünecek olursak mevcut 3G şebekesinin bu trafiği taşımakta zorlanacağını tahmin etmek zor değil. Bulut ve online içerik sunan servislerin sayısı arttıkça mobilde hızlı bağlantıya olan ihtiyacımız artacak.

Önümüzdeki aylarda ülkemizde 4G ihalesi gerçekleşecek ve LTE, LTE Advanced teknolojileriyle birlikte mobil veri hızımız 1 Gbit/s seviyesine kadar çıkabilecek. Ancak bu hızlar teorik yani kağıt üzerindeki hızlar. Gerçek hayatta şebekeye bağlanan cihaz sayısı arttıkça bu hızlarda düşüşler yaşanacak. Artık telefon aboneleri dışında mobil şebeke üzerinden internete bağlanan cihazlar da var. Nesnelerin interneti (IoT - Internet of Things) kavramı artık hayatımızın her alanında karşımıza çıkmaya başlıyor. Cihazların da internete bağlanabildiği nesnelerin internetinde bağlantı altyapısı büyük oranda mobil şebekeler üzerinden sağlanıyor olacak. 2020 yılında 25 milyar cihazın internete bağlı olacağı tahmin ediliyor.

LTE Broadcast, LTE şebekesinin yükünü hafifleten ve yayıncılık için yepyeni fırsatları sunan bir teknoloji olarak karşımıza çıkıyor. Bu teknoloji, özellikle televizyon yayınlarını izleyen her abonenin şebekeye "unicast" adı verilen yöntemle tek bir bağlantı yapıp veri harcaması yerine "multicast" yöntemiyle aynı yayını izleyen binlerce abonenin şebeke üzerindeki yayına bağlanıp yayınları izlemesine olanak sunuyor.

Yüksek kalitede görüntü ve ses taşıyabilecek LTE Broadcast sayesinde, aynı anda şebekeye bağlı tüm aboneler kesintisiz olarak hizmet alabilecek. Hücresel olarak tanımlanabilen LTE Broadcast yayınları bölgesel yayınlara da imkan sunuyor.

MWC (Mobile World Congress) sırasında ziyaret ettiğim Qualcomm standında LTE Broadcast için özel bir bölüm ayrılmıştı. Buradaki demo ekranında LTE şebekesinde 20MHz bant genişliği ayırarak aynı anda 1000 kbps akış hızında 32 yayın gerçekleştirebileceği görülüyordu. Buradaki değerleri değiştirerek yayın sayısını ve kalitesini değiştirmek mümkün. LTE Broadcast, 4K çözünürlükte yayın yapılmasına da imkan sunuyor.

yorum yap tecrübeni paylaş

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
geri ileri
bize yazın