| Üye ol | 16 Ocak 2017,P.tesi

Türkiye’de girişimciler için fırsatlar artıyor

Etiketler:
Sosyal Girşimcilik etohum girişimcilik kadın girişimci ingiltere Türk girişimci melek yatırımcı Türkiye Girişimcilik Vakfı Sina Afra çalık holding Aktif Bank Startup Turkey
Türkiye’de girişimciler için fırsatlar artıyor

20. yüzyılın sonunda hayatımıza giren internet, 21. yüzyılı şekillendiren teknoloji olarak birçok alana damgasını vurmaya başladı.

İnternet sonrası Google, Facebook, Amazon gibi dev internet şirketleri ile birlikte yeni endüstriler ortaya çıkarken yenilikçi fikirlere sahip girişimler yatırımcıların gözdesi olmaya başladı.

Yeni kurulan internet girişimlerine sermaye desteği sağlayarak destek olan melek yatırımcılar ise bu yeni dünyanın kahramanları arasında yer alıyor.

Ülkemizde sayıları 300'e yaklaşan lisanslı melek yatırımcı sayısı 260 bin melek yatırımcının bulunduğu ABD'ye kıyasla çok gerilerde görülebilir. Ancak genç ve dinamik bir nüfusa sahip Türkiye'de yenilikçi fikirlere sahip girişimcilerin sayısını arttırmak ve Türkiye'de yeni oluşmaya başlayan girişimci ekosistemini güçlendirmek için son dönemde önemli çalışmalar yürütülüyor.

Kıvrak zekamızla dünyada eşi benzeri olmayan bir millet olduğumuz bir gerçek. Ülkemizin her köşesinde mucit, girişimci potansiyeline sahip milyonlar var. Bu potansiyelin ne yazık ki ülke ekonomisine pek katkısı yok. Yumurta kapıya dayandığında pratik çözümler üretmeyi, kervan yolda düzülür deyip planlama yapmadan harekete geçmeyi seviyoruz. Proje ve iş planı oluşturma, uzun vadeli planlama yapmayı sevmediğimiz bir gerçek. Tabii girişimci olmak istiyorsanız tüm bu kötü alışkanlıklardan vazgeçmeniz gerekecek.

Ülkemizde girişimci ekosisteminin gelişmesi için yapılan çalışmalara kısaca göz atalım.

Melek Yatırımcı Ağları

Melek yatırımcıların bir araya gelerek oluşturdukları melek yatırımcı ağları girişimci ekosisteminin merkezinde yer alıyor. Girişimci ekosisteminin gelişmesi için de çalışmaların yürütüldüğü bu ağlardan dördü Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı tarafından verilen "Bireysel Katılım Yatırımcısı Ağı Akreditasyonu"na hak kazandı. Lisanslı melek yatırımcı ağı olarak adlandırılan ağlar; Galata Business Angels, Keiretsu, E-Tohum ve BIC Angel Investments. Girişimcilerin bu melek yatırımcı ağlarının düzenledikleri etkinlikleri yakından takip etmesinde fayda var.

Girişimcilik Vakfı

Türkiye Girişimcilik Vakfı, dünyada ve Türkiye'de bu alandaki "ilk ve tek" oluşum olarak dikkat çekiyor. "Farkınız özgürlüğünüz, cesaretiniz girişiminiz olsun" mottosu ile yola çıkan Türkiye Girişimcilik Vakfı, üniversite gençlerinin girişimcilikle tanışmasını sağlamak amacıyla kuruldu. Sina Afra'nın Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev aldığı Türkiye Girişimcilik Vakfı, girişimcilik ve liderlik açısından en yatkın ve en yetenekli üniversiteli gençlere burs imkanı da sunuyor.

Melek Yatırımcı Bulma Kılavuzu

Girişimcilere destek konusunda dikkat çeken şirketlerden olan Çalık Holding, geçtiğimiz Mayıs ayı içinde Yıldız Teknik Üniversitesi'nde düzenlenen "İlk işim girişim" adlı girişimcilik yarışmasında dereceye girenlere 1 milyon liraya kadar destek sağladı. Grubun bünyesindeki yatırım bankası Aktif Bank, Avrupa Melek Yatırım Ağı'nın (EBAN) Avrupalı girişimciler için hazırlamış olduğu kitabı yerelleştirerek Türk girişimcilerine ücretsiz olarak sundu. Melek yatırımcılar ve girişimciler için her türlü konunun detaylı anlatıldığı "Melek Yatırımcı Bulma Kılavuzu" adlı kitapçığın dijital kopyasını buradan indirebilirsiniz.

Startup Turkey

Geçtiğimiz Şubat'ta Etohum tarafından 4'üncü kez düzenlenen Startup Turkey etkinliği 700 katılımcı, 150 yatırımcı ve 75 girişimciyi Antalya'da bir araya getirdi. Girişimcilerin yatırım almak için sahne aldığı etkinlikte Türkiye ve dünyadan önemli isimler de konuşmacı olarak katıldı. Etohum tarafından düzenlenen diğer önemli etkinlikler arasında Startup İstanbul, Girişimcilik Zirvesi etkinlikleri yer alıyor.

İngiltere, Türk girişimcileri bekliyor

Birleşik Krallık Ticaret ve Yatırım Ajansı (UKTI) ve Birleşik Krallık İstanbul Başkonsolosluğu tarafından düzenlenen 'GREAT Startup' isimli ödüllü yarışma ile Türk girişimcilere destek sağlanacak. İnternet sayfasından başvuru yapılan yarışmaya Türkiye'nin genç teknoloji girişimcilerini hedefleyen ve 'GREAT Startup' yarışmasına Türkiye'de yaşayan, en az bir yıl önce kurulmuş şirketinde ana hissedarlardan biri olan, 40 yaşını geçmemiş bütün girişimciler başvurabilecek.

yorum yap tecrübeni paylaş

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
geri ileri
bize yazın