| Üye ol | 19 Ocak 2017,Perş

Katılımcı rekoru kırılan MWC 2014’ün ardından

Etiketler:
mwc 2014 GSMA Mobile World Congress samsung sony nokia mark zuckerberg Virginia Rometty barselona giyilebilir teknoloji Turkcell akbank
Katılımcı rekoru kırılan MWC 2014’ün ardından

Geçtiğimiz 24-27 Şubat tarihleri arasında Barselona’da gerçekleşen GSMA Mobile World Congress’ten rekor haberi geldi.

Dünyanın en büyük mobil teknoloji etkinliği olan GSMA Mobile World Congress, bu sene 201 ülkeden 85 bin katılımcıyı ağırlayarak yeni bir rekora imza atmayı başardı.

Bu sene yerinde takip etme şansı bulduğum MWC 2014 izlenimlerime gelecek olursak;

MWC 2014'te gerçekleşen 40 konferans oturumunda mobil dünyanın geleceği tartışıldı. MWC 2014'teki açılış oturumunun konuşmacıları ise Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg ve IBM CEO'su Virginia Rometty oldu. Bu sene ana tema olarak "Connected City" yani "internete bağlı şehirler" konusu seçilmişti.

MWC 2014'te dikkati çeken bir yenilik ise katılımcılara yaka kartı yerine NFC ile giriş yapma seçeneği sunulmasıydı. Katılımcıların NFC kullanarak salonlara giriş yapması için yoğun bir tanıtım faaliyeti vardı. NFC bağlantı özelliği bulunmayan iPhone'lar için de çözüm geliştirilmiş ve NFC desteği sunan kılıflar iPhone kullanıcılarının kullanımına sunulmuştu.

32 farklı dalda verilen Global Mobile Awards ödüllerinde 2 Türk şirketinin de ödül alması göğsümüzü kabartan olaylar arasında yer aldı. Turkcell, Hayal Ortağım (My Dream Partner) ile Erişilebilirlik ya da Kolay Kullanım için En İyi Mobil Ürün (Best Mobile Product, Service or App for Accessibility or Ease-of-Use) ödülüne layık görüldü. Akbank ise "Akbank Direkt Mobil Bankacılık" uygulaması ile rekabetçi akıllı telefon uygulaması (Smartphone App Challenge) kategorisinde ipi göğüsledi.

Konferans oturumlarında mobil dünyanın geleceği tartışılırken, fuar alanında mobil dünyanın en yeni cihaz ve servisleri görücüye çıktı. 98 bin metrekarelik fuar alanında 32 ülkeden 1800 katılımcı şirketin standı yer aldı. Fuar alanındaki ziyaretçiler en çok Sony'nin yeni amiral gemisi akıllı telefonu Xperia Z2'ye ve Samsung'un yeni amiral gemisi akıllı telefonu Galaxy S5'e ilgi gösterdi. Nokia'nın Android tabanlı akıllı telefonları Nokia X serisine de ziyaretçilerin ilgisi yoğundu.

Fuarda öne çıkanlar arasında giyilebilir teknoloji dikkat çekiyordu. Birçok marka giyilebilir teknoloji alanında ürünlere sahipti. CES'te duyurulan Sony'nin akıllı bilekliği SmartBand'i katıldığım bir Workshop sırasında deneyimle fırsatım oldu. Klasik akıllı bilekliklerden daha fazlasını sunan Smartband hayatınızı kayıt altına alabilecek yeteneklere sahip. Akıllı saat ve akıllı bileklik ürünlerinin geliştikçe birbirlerinden rol çaldıkları görülüyor. Pek yakında bu iki ürün kategorisini tek bir kategori altında görebiliriz.

Sony'nin tasarım birimlerinde görevli üç yöneticisinden, Sony'nin telefon tasarımlarının hikayesini dinleme fırsatı buldum. İlgili yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Mobil yaşam alanımız hızla genişliyor ve mobil teknolojilere toplumun her kesiminden yoğun bir ilgi söz konusu. Böyle bir ortamda mobil dünyanın buluşma adresi GSMA Mobile World Congress'in önümüzdeki sene kendi rekorunu kırması sürpriz olmayacaktır. Seneye GSMA Mobile World Congress'in 2-5 Mart tarihleri arasında yine Barselona'da gerçekleşeceğini hatırlatalım.

TeknoKulis'in MWC 2014 haberlerini aşağıdaki dosyada bulabilirsiniz.

yorum yap tecrübeni paylaş

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
geri ileri
bize yazın