| Üye ol | 17 Ocak 2017,Salı

Artırılmış Gerçeklik ile tanışmaya hazır mısınız?

Etiketler:
artırılmış gerçeklik augmented reality alışveriş sanal gerçeklik ar
Artırılmış Gerçeklik ile tanışmaya hazır mısınız?

Hayalin gerçekle buluştuğu yer: “Artırılmış Gerçeklik”(Augmented Reality)

İlk duyduğumda bu da nesi dediğimi itiraf etmek zorundayım. Aman tanrım daha yeni QR Kodları öğrendik, şimdi hepsi birbirine karıştı dediğimi de….QR Kodlarından daha karışık ama daha gelişmiş olan Augmented Reality yani "Artırılmış Gerçeklik"ten bahsedeceğim bu yazımda.Artırılmış gerçekliği bir anlamda canlandırılmış QR (Kare) kodlar olarak da açıklayabiliriz.Bu teknolojinin başlangıcı bir çok teknolojinin de olduğu gibi yine askerlere dayanıyor. Pilotlar koordinatlar, ısı, yön gibi ihtiyaçları olan bir çok bilgiye AR(Augmented Reality) ile karşılarındaki ekranlardan ulaşabiliyorlardı.

Google'ın yeni çıkardığı gözlükleri çoğunuz duymuştur diye tahmin ediyorum. İşte bu gözlükler AR yani Artırılmış Gerçeklik teknolojisinin son noktası. Duymayanlar için de biraz bahsetmek gerekirse eğer "Project Glass" adıyla çıkarılan bu gözlük bir ekrana gerek duymadan çevrenizdeki her şeyden haberdar olmanızı sağlayan ve hayatınızı kolaylaştıran bir teknoloji ürünü. Bir şevi Iphone 4S'de bulunan Siri özelliğini ekrana gerek duymadan gözünüzün önünde hayata geçiriyor demek de mümkün.Söylediklerinizi yapıyor, verdiğiniz adrese e-posta gönderiyor,kendi yerini lokasyon bazlı uygulamayla belirten arkadaşınızın size ne kadar mesafede olduğunu haber veriyor, görüntülü konuşturuyor, kısacası neredeyse ihtiyacınız olan her şeye verecek bir cevap buluyor.Tabi bu teknoloji satışa sunulduktan sonra sokakta kendi kendine konuşan bir dolu insan gördüğümüzü sanacağımız aşikar. Yalnız Iphone Siri gibi henüz Google Project Glass'ın da piyasaya çıktığında Türkçe olarak kullanılacağını sanmıyorum, haliyle Türkçe için biraz beklememiz gerekecek gibi duruyor. Gözlükle neler yapabileceğinizi gözler önüne seren video:

Ne işe yarar?

Artırılmış Gerçeklik ile yapabileceğimiz diğer şeylerden biraz bahsetmek gerekirse şöyle sıralayabiliriz. Örneğin ev alacaksınız ve projeyi merak ediyorsunuz. AR uygulamasını yükledikten sonra projenin tanıtım görselini ekrana tuttuğunuzda evin içini A'dan Z'ye oturduğunuz yerden gezebilmeniz mümkün. Ya da aşağıdaki videoda olduğu gibi incecik bir kağıt parçasının içinden neler çıktığını izleyip şaşırabilirsiniz.

Kartvizitinize entegre edebilir,

Alışveriş yaparken deneme odalarında saatler geçirmek yerine kıyafetlerinizin üzerinizde nasıl duracağını anında görüntüleyebilir,

gözlük denemeden Iphone'nuzdan direkt yüzünüze yakışıp yakışmadığına karar verip satın alabilirsiniz.

Müşterilerinize kendinizi ve ne yaptığınızı dikkat çekici ve etkileyici bir biçimde anlatabilirsiniz, aynı Reso adlı sigorta şirketinin 20.yıl prezentasyonunda yaptığı gibi:

Özellikle Auto Show'larda çok ilgi gören bu teknolojiyi Volvo, Renault, Citroen ve Mercedes gibi firmalar da müşterilerinin dikkatini çekmek için kullanıyorlar. Sizlerin de tahmin edebileceği gibi Artırılmış Gerçeklik Xman, PS5, Wii 3'ün oyunlarında da çok talep gören bir teknoloji. Bunun farkında olan çizgi roman yapımcısı Marvel de İOS ve Android için bir uygulama geliştirerek serilerini okurken içersinden 3d animasyonların çıktığı farklı bir deneyim sunmuş olacak.

Artırılmış gerçekliği "Kadına Şiddet"i engellemeye yönelik olarak da kullanmak mümkün. Nasıl mı? Almanya'da yapılan bu kampanyadaki gibi:

Şu an için benim hayatımı nasıl kolaylaştıracak derseniz de Iphone'unuzdan ya da Android telefonunuzdan Wikitude, Layar ve Blippar uygulamalarını ücretsiz indirebilir, çevrenizde olup bitenlerden anında haberdar olabilir, artırılmış gerçekliğin tadına gerçek anlamda varabilirsiniz. Bu teknoloji anlatılmaz yaşanır denecek türden, o yüzden haydi uygulamaları indirmeye…

yorum yap tecrübeni paylaş

kalan karakter 1000

Saint Saint

Augmented Reality ile verilen bilgiler ve ilgili örneklemeler oldukça yerinde.. Başarılı yazılarınızdan ötürü kutlarım...

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 09.04.2012 20:02
Gülfem Gülfem

Teşekkür ederim :)

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 10.04.2012 08:27

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
geri ileri
bize yazın