| Üye ol | 17 Ocak 2017,Salı

Çözüm

Etiketler:
kurumsal çözüm bülten basın bülteni hizmet şirket birey problem çözüm üretme Feray Alpay
Çözüm

Pazarlama iletişimi anlamında en çok kullanılan kelime olan "çözüm" hayatımızın her alanında oldukça önemli bir yere sahip.

Basın bülteni dağıtım şirketi Business Wire'ın yaptığı bir araştırmaya göre, basın bültenlerinin başlıklarında en çok kullanılan pazarlama iletişimi içerikli kelime; "çözüm". Bir aylık dönemde 16,000 basın bülteninin incelenmesi sonucu gerçekleştirilen araştırmada, basın bülteni başlığında en çok kullanılan "çözüm" kelimesini sırasıyla şu kelimeler takip ediyor: "en iyi... öncü... zirve... bulut... yenilikçi... en büyük... inovasyon... lider... özel... eşsiz..." Bu derece üstünlük çağrıştıran fiyakalı kelimeler varken neden şirketler basın bültenlerinin başlıklarında en çok "çözüm" kelimesini kullanarak ana mesajlarını veriyorlar?

Gündelik hayatımızda her an bir sorunla karşı karşıya kalma ihtimaliyle birlikte yaşıyoruz. İnsan olmanın kaçınılmaz kaderidir "sorun"lu olmak. Hatta algılamalarımız sonucunda sorun olarak gördüğümüz şeyler ve bu sorunlarla başa çıkma şeklimiz, nasıl bir insan olduğumuzu ve yaşam biçimimizi de belirliyor.

Tüm canlıların yaşaması, karşılaştıkları sorunları çözebilmelerine bağlı. Milyonlarca yıl önce dinozorlar karşılaştıkları problemi çözebilselerdi, herhalde bugün hala yeryüzünün hakimi durumunda olurlardı. Hayatın bir problem çözme süreci olduğu düşünüldüğünde, yaşamsal problemleri çözmedeki başarımız, mutlu bir yaşam sürmemizin de teminatı durumuna geliyor. Çözüm üreten insanlar veya şirketler kalıcı olarak başarılı olabiliyorlar. Çözülemeden biriken problemler ise, akıl ve ruh sağlığımızı tehdit ediyor.

Problem çözme işleminde başarı, öncelikle sorunu doğru biçimde tanımlamamıza ve problematik durum ile ilgili yeterli ve mümkün olduğunca objektif bilgiye sahibi olmamıza bağlı. Sonra da öncelik sırasına göre çözüm için gerekli ihtiyaçlarımızı belirlememiz ve temin etmemiz gerekiyor. Çözüm için ihtiyaç duyduğumuz bazı şeyleri satın alırken de doğal olarak sorunumuza "çözüm" olarak sunulan hizmet ve ürünlere yöneliyoruz. İşte bu yüzden şirketlerin basın bültenlerinde kullandıkları kelimelerin başında "çözüm" geliyor.

Ne olursan ol; ister birey, ister bir şirket veya kurum, ürün veya hizmet, dernek ya da siyasal parti; hedef kitlenin sorunlarına çözüm bulabiliyorsan ve bunu verdiğin mesajlarında anlaşılır bir biçimde sunabiliyorsan, veya onları en azından "çözüm"e inandırabiliyorsan, "malını satıyorsun". İnsanlar mal veya hizmet değil, "çözüm" satın alıyorlar.

Şirketlerin müşterilerine daha iyi hizmet verebilmesinin ve satışlarını arttırabilmesinin en kestirme yolu, onları en iyi şekilde tanımaktan ve kişiye özel çözümleri yaratmaktan geçiyor. Müşterisinin yaşadığı sorunları doğru tespit ederek çözüm üreten ve bu çözümlerini pazarlama iletişimi mesajlarıyla müşterisine ulaştıran şirketler, ürün ve hizmetlerini zorlanmadan satabiliyorlar. Şirketler büyük maliyetler ödeyerek geliştirdikleri "derde deva" ürün ve hizmetleriyle ilgili "çözüm" içeren mesajlarını, basın bültenleri dahil her mecrada duyurmak için birbirleriyle yarışıyorlar.

Bazen de hedef kitlenin bakış açısına göre beklenmedik çözümler ortaya çıkabiliyor:

Ürünlerinin bozulmadan uzun süre saklanabilmesi için araştırmalar yapan büyük bir pastacılık şirketi, farklı çözümler bulabilecekleri umuduyla tüketicilere sorar:

-"Pastanızın bozulmaması için ne yaparsınız"?
En çarpıcı ve kesin çözüm küçük bir çocuktan gelir:
-"Yerim".

yorum yap tecrübeni paylaş

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
geri ileri
bize yazın