| Üye ol | 22 Ocak 2017,Pazar

Yeni Programcıya 10 Tavsiye ve İlk Adımlar

Etiketler:
World of Warcraft programlama spectrum kara şimşek
Yeni Programcıya 10 Tavsiye ve İlk Adımlar

Peki her zaman bizden bir adım ötede olan bir düzene nasıl ayak uyduracağız; hele hele işe daha yeni başlıyorsak?

İşte bu soru son zamanlarda oldukça sık karşıma çıkan hatta bazen kendi kendime de sorduğum bir soru. Özellikle yazılım söz konusu olduğunda yeni teknolojilerin her geçen gün karşımıza şapkadan çıkan tavşan misali hoppa diye çıktığı günümüzde çağın ve yazılım dünyasının gerisinde kalmamak için bir yerlerden başlamak lazım ama nerden, birde başladıktan sonra nelere dikkat etmeli?

Özellikle genç padavanlar ve yazılım dünyasına yeni yeni adımlarını atanlar için bir referans olmalı dedim kendi kendime ve bu siteye ilk yazım bu olmalı diye karar kıldım. Benim bilgisayarlarla tanıştığım yıllarda her şey çok daha kolaydı. İlk bilgisayarım, Sinclear ZX Spectrum, kendi halinde güzel bir işlemcisi olan ama yazılabilecek komutların klavyede yerleştirilecek kadar az olduğu temel bir yonga setine sahipti. Şimdi geriye dönüp o zamanlarda oynadığımız ve saatlerce vakit geçirdiğimiz oyunları günümüzde en basit cep telefonları bile açılışta animasyon diye oynatır hale geldi. Limitli komut satırı ve QBasic ile algoritma ve programcılık dersi almadan ortaokulda başladığım yolculukta günümüzde geldiğim seviyede bilmediklerimi düşündüğümde ümitsizliğe kapıldığım durumlar olmuştur.

Kara Şimşeği seyrettiğimiz 80'li yıllarda yapay zeka kavramının aslında KITT'le kafamızda bir yer tutmaya başladığı, ilk harfleri farklı karakter olsa da özünde bir Basic dili olan QBasic, GWBasic, Altair Basic, Commodore Basic gibi dillerin hakim olduğu Fortran ve Cobol'un efsane olduğu yıllardan günümüze geldik.

Bu kadar nostalji yaptıktan sonra konumuza geri dönersek, aslında yazılım dünyası biz programcıların her zaman bir adım önünde olacaktır. Bizzat kendi işletim sistemi ve programlama dilinizi geliştiriyorsanız o ayrı hikaye tabiî ki. Peki her zaman bizden bir adım ötede olan bir düzene nasıl ayak uyduracağız; hele hele işe daha yeni başlıyorsak?

Bence en önemli konu maymun iştahlı olmamak. Günümüzde her şeyi bileceğim onu da yaparım bunu da yaparım demenin alemi yok. Kimse World of Warcraft'da zindanlara tek başıma girerim demiyor. Ekip kuralım; tank olsun, büyücü olsun, sağlıkçı olsun, herkes birbirini kollasın diyor. Temelde tüm sistemler, programlar ve diller hakkında bir ekip içerisinde çalışabilecek kadar bilgi sahibi olup bir konuda uzmanlaşmakta fayda var.

Bu işe başlarken size tecrübelerimden on öğüt çıkardım, eksiği gediği varsa affola…

1. Sabır sevgili dostlarım öncelikle sabır şart, kimse bir günde seviye 80 olamıyor…
2. Tüm yazılımcıların iki gözü, iki kulağı, bir klavyesi ve bir mouse'u vardır. Tabii ki istisnalar vardır ama kaideyi bozmazlar. Bu demektir ki sizin de bir eksiğiniz yok. Eksiğiniz varsa da emin olun bu bugüne kadar kimseye başarılı olmak için engel olmadı size ve olmayacaktır. Muhtaç olduğunuz kuvvet damarlarınızdaki asil kanda mevcuttur.
3. Araştırın, okuyun, seyredin, uygulayın.
4. Zamanınızı iyi değerlendirin.
5. İnat etmeyin bir bilene sorun yada daha fazla araştırın, inadın azı karar çoğu zarardır unutmayın,
6. E-kitap diye bir şey var, ağaçları kesmeden de birçok kitabı bulma şansınız var bu şansı iyi araştırın. E bi zahmet library.nu yada eski adı ile gigapedia.com'a bakın,
7. Her programın en üst versiyonu en iyi kullanacağın versiyonu olmayabilir, lite editionlar da çok iş görür. Baktın fayda sağlıyor o zaman tam sürüme geçersin.
8. İlk kazandığın para ile lisanslı bir program satın al ki halka tamamlansın.
9. Her şeyin nasıl çalıştığını ne iş yaptığını bil, ama bir şeyi kullan ve uzmanı en iyi bileni ol,
10. Emeğini ve bilgini asla küçümseme, "Bunu bizim yeğen de yapıyor daha ilk okulda" diyen azimli ağabeyler her zaman vardı, var olmaya devam edecekler…

Bu oyuna ilk defa giriyorsan programcılık arenasında peki sen kimsin ve yada kim olacaksın ?

Örnek olarak günümüzde bir web uygulamasında karakterlerden bahsediyorsak ana ırklar şöyle olmakta:

· Sistem Analisti ve Proje Yöneticisi Irkı: Herkesin ne yaptığını anlayan, tecrübesi ve bilgi birikimi ile gru olmuş şahsiyet. İşler ters gittiğince sazı eline alacak kadar bilgili ama sazı eline almamak için ekibi motive eden, yöneten ve ayaklarının yere basmasını sağlayan adam…
· Grafik ve Yaratıcı Irkı : Tercihen MAC kullanacak, Adobe ailesinin hürmet ettiği saygıda kusur göstermediği bir genç olacaksın. Yok açık kaynak kodcuyum diyorsan Gimp de iş görür. Ancak bu ırk için hayal gücün, gözlem yeteneğin ve ilkokulda resim derslerinde ödev verilen resimleri annen ve baban çizmiyor olması lazım. ( Şekil 1-a benden çıkmaz )
· Veritabanı Uzmanı Irkı : Ortada bir veri varsa bunu bilgiye çevirecek, MySQL, MSSQL fark etmez, veritabanı normalizasyonunu uyurken yapan, metrobüste ER diagramını, iki durak arasında Stored Procedureleri planlayan ırk. E haliyle sunucuları, servisleri ve her tür SQL komut işlev olayına hakim kendi şahsına münhasır insanlar.
· CSS Uzmanı Irkı: Grafik adamının yaptıklarını HTML ve CSS'e adapte eden kes biç koda çevir ırkı, her ofise lazım.
· Kod Güzeli : Mutfakta kod yazan servisleri, katmanları gözü kapalı yapabilen, gerektiğinde ASP.NET gerektiğinde JSON gerektiğin AJAX kullanan, mütavazi açık görüşlü araştırmacı şahsiyet. Yerine göre x-Code ile iPhone, Mac uygulaması ya da Eclipse ile Java yeri geldiğinde Visual Studio ile harikalar yaratan kimlikler.

Olay peki bu kadar mı ? Kesinlikle hayır hayat sadece web uygulamalarından ibaret değil tabiî ki, burada bahsetmediğimiz: bu işin testini yapan, dokümantasyonunu yazan, eğitimlerini hazırlayan, resmi sürecini yürüten, Windows uygulamasını yazan, Adobe Air ile toolbar uygulaması, web servisleri ile Facebook bağlantısı, sosyal ağlar paylaşımı, Google map entegrasyonu, Blackberry, iPhone, Symbian, Android'e adapete edeni, geliştiricisi diye başlasak Meydan Larousse'nin ciltleri yetmez.

Ya da Abdülhamit'in saz heyetine görev dağılımı yapsak her bir adam bir iş yapsa yine de yetmez… (Merak edenler bi Wiki, bi Google yapsınlar anlayacaklardır.)

Uzun lafın kısası on emire sadık kalın dostlar. Biraz da olayları zamanın akışına bırakıp keyif aldığınız şeylerin üzerinde uzmanlaşın.

yorum yap tecrübeni paylaş

kalan karakter 1000

samet samet

hocam harika düşüncelerinden öte makaleyi yazış şeklin bile harika eline sağlık bizde bi yerden başlıcaz kapı olamazsak kapıya kulp oluruz

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 07.01.2015 22:13
mertozyer mertozyer // İSTANBUL

Hocam sizin gazınızla çıktığım bu yolda daha yolun çok başında ama geç kalmış biri olarak bu tavsiyelerinizi de mutlaka dikkate alacağım elinize sağlık

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır4
cevapla 28.10.2012 05:15
cihan sari cihan sari

10 numara

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır4
cevapla 15.11.2011 13:59
Hasan Özdoğan Hasan Özdoğan

teşekkürler hocam..

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır2
cevapla 10.08.2011 18:09
Ayda Ayda

teşekkürler, bilgilendirici olmuş

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır2
cevapla 30.05.2011 21:13

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
geri ileri
bize yazın