| Üye ol | 22 Ocak 2017,Pazar

Web sitenizi yeni Google’a göre optimize etmelisiniz

Etiketler:
internet internet sitesi Ömer Akgün optimize Google
Web sitenizi yeni Google’a göre optimize etmelisiniz

Ömer Akgün, internet sitelerinin Google'a göre optimize edilmesi ve SEO ile alakalı önemli açıklamalarda bulundu.

Geçtiğimiz haftalarda Emarsys'in düzenlemiş olduğu BKM'den Serkan Yazıcıoğlu'nun "Türkiye'de Ödeme Sistemleri ve E-ticaretin Gelişimi" konulu bir akşam konuşmasına katılma fırsatım oldu. Etkinlik öncesi katılımcılarla sohbet ederken Ömer Akgün ile sohbet etmeye Yandex'in kurumsal mail için google'ın aksine ücretsiz 1000 adet'e kadar mail hesabı sağladığını ve rekabetin iyice artmaya başladığını konuşmuştuk. Etkinliği başlamasıyla sohbetimizi kısa kesmek durumunda kalmıştık.

Ömer sohbetimizin sonunda iletişim bilgilerini okuyucularımızla paylaşmamızı isteyerek mentörlüğüne ihtiyaç duyanlara yardımcı olabileceğini belirtiyor.

Ömer Akgün: iletisim@omerakgun.com.tr>

Kurumsal SEO Danışmanı
www.omerakgun.com.tr

Sohbet sonrası okuyucularımız için trend ve yeni başlayanlar için kaynak önerilerinde bulunması istemiştim, bu vesile ile aşağıdaki şekilde bir çalışma ortaya çıkmış oldu. Ömer Akgün'e teşekkürlerimi iletiyorum. Yazımın başlığında kullandığım "Yeni Google" tanımlaması dikkatinizi çekmiş ve "bu da ne demek şimdi?" diye düşünmüş olabilirsiniz. Burada tasarım olarak bir değişiklikten değil, algoritma tarafındaki yenilikleri ele almak istediğimi bilmenizde fayda var. Google artık eski o bildiğimiz spamlara göz yuman, hilelere açık bir sistem olmaktan çıkıp kullanıcılarının karşısına en doğru sonuçları çıkartmak hususunda çok daha kararlı adımlar atan bir yapıya sahip.

Google geçmişten günümüze sürekli yeni güncellemelerle (algoritma) alt yapısını geliştiriyordu ama bu zamana kadar yapılanların suiistimal edilmeye açık olması birçok web sitesi sahibi tarafından bir avantaj olarak görülüyordu ve Google manipüle ediliyordu. 19 Mayıs 2014'te Panda 4.0 güncellemesi ile başlayan süreç sonrasında Google'da ciddi anlamda bir şeyler değişti denilebilir. Bu tarihe "Yeni Google" tanımlamamın başlangıç süreci de diyebilirim. Son yıllarda yapılan güncellemeler içerisinde sıralamaları alt üst eden bu güncelleme ile spam içerikli birçok site cezalandırıldı ya da Google sonuçlarında görünürlülüğü kısıtlandı. Bu güncelleme sonrasında yapılan tüm güncellemeler aslında bu mantıktan hareketle gerçekleştirildi denilebilir ve güncellemelerin hedefinin daha çok black hat SEO ( Siyah Şapka Seo ) yapmakta olan web siteleri olduğu rahatlıkla söylenilebilir.

Google'dan Haber Sitelerine Sert Uyarı

16 Eylül 2014 akşamı Google uzunca bir süredir haber sitelerinin daha fazla trafik sağlamak amacıyla Keyword stuffing denilen SPAM yöntemini kullanmasına "yeter artık" dedi. Haber sitelerine bir uyarı niteliğindeki bu filtrelemenin etkisinin uzun sürmeyeceğini öngörüyordum ve sosyal medya hesaplarımda buna ilişkin paylaşımlarda bulunmuştum.

Yanılmadım ve aynı gün Google haber sitelerine uyguladığı filtreyi kaldırdı. Zaten aksi bir şeyi düşünmek pek mümkün görünmüyordu. Google Haber sitelerine güzel bir uyarı yaptı ve "kendinize çeki düzen verin, spam yapmayı bırakın" dedi.

Not: Google tarafından 16 Eylül 2014 akşamı filtre uygulanan haber siteleri Hürriyet, Milliyet, Radikal, Habertürk,MyNet, Akşam, Star, Bugün, CNN Türk oldu.

Sıradaki Algoritma Panda 4.1

Google'ın 27. güncellemesi olan Panda 4.1 Google çalışanı Pierre Far'ın Google+ paylaşımı ile duyuldu. Panda 4.1 güncellemesinin 1 haftalık bir süreç içerisinde tamamlanacağı ve sıralamalarda %3 ve %5 arası bir değişikliğe neden olacağı belirtildi. Bir önceki güncelleme olan Panda 4.0 sonrası sitelerinde doğru değişikleri yapanlar için bir fırsat niteliği taşıyacak olan bu güncellemenin spam yapmaya devam eden sitelerin görünürlülüğünü daha da kısıtlayacağı ve yeni birçok sitenin cezalandırılmasına neden olacağı öngörülüyor.

Peki, Web Sitesi Sahipleri Ne Yapmalı?

Gelişmelerden ve Google'ın hamlelerinden anlaşıldığı üzere artık Spam'a yer yok. Eski düzen SEO stratejilerinin büyük çoğunluğu unutulup web sitesi sahipleri tamamen kullanıcı odaklı ilerlemeliler. Kullanıcıların problemlerine çözüm üretebilen ve onların keyifli vakit geçirmelerini sağlayan web siteleri Yeni Google oldukça kıymetli hale gelecek ve görünürlülükleri artacak. Bu yüzden her web sitesi sahibinin bu mantıkla sitelerini yeniden gözden geçirmeleri ve düzenlemeleri gerekiyor.

Web sitenizin arama motoru optimizasyon çalışmalarını en azından temel düzeyde yapabilmeniz ve güncel SEO trendleri hakkında bilgi edinmeniz için Türkiye'de ki kaynaklar kadar yabancı kaynakları da incelemenizde büyük fayda vardır. Aşağıda paylaşacağım yerli yabancı SEO kaynakları web sitenizin görünürlülüğünü arttırmanız için yol gösterici niteliktedir.

En İyi Türkçe SEO Kaynakları:

SEO Hocası Kurumsal Blogu: Seohocasi.com uzun yıllardır SEO alanında hizmet vermekte olan bir SEO firmasıdır. SEO ile ilgili bilgisi olmayanlar için başlangıç ve ileri seviye birçok bilgiyi blogları üzerinden paylaşmaktadırlar.

SEOZEO Blogu: Bir SEO firması olan Seozeo Türkiye'de ilk kez profesyonel olarak SEO konferansları düzenleyen bir firmadır. Seozeo blogu üzerinden SEO ile ilgili önemli ipuçlarını öğrenebilir ve web sitenizde uygulayabilirsiniz.

SEOAMK: Sitenin ismi konusunda olumlu / olumsuz birçok yorum yapılsa da SEO ile ilgili çok değerli bilgilere yer verilen bir sitedir. Amatörler ve ileri düzey SEO öğrenmek isteyenler için oldukça faydalı bir kaynaktır. Sitede SEO'nun yanı sıra diğer dijital pazarlama stratejilerine ilişkin bilgilere de yer verilmektedir.

En İyi Yabancı SEO Kaynakları:

Search Engine Land: SEO hakkında en kaliteli yabancı kaynaktır. Tüm dünya'da SEO uzmanlarının dahi yakından takip ettiği bir sitedir. SEO ile ilgili çok önemli bilgiler, yeni gelişmeler, algoritmalar vs. hakkında en doğru bilgileri buradan öğrenebilirsiniz.

Moz Blog: SEO aracı satışı yapmakta olan bir firma olan MOZ, blogu üzerinden paylaştığı kaliteli SEO bilgileri ile de dikkat çekmektedir. Moz blogu üzerinden seo analizleri ve yapılan ölçümlemelerin değerlendirilmeleri ile ilgili çok geniş bilgilere ulaşabilirsiniz.

yorum yap tecrübeni paylaş

kalan karakter 1000

DiCaprio07 DiCaprio07

Çok başarılı bir makale olmuş, Fakat biz
tam öğreniyoruz ne yapmamız
gerektiğini çözene kadar google yeni bir
sistem çıkartıyor onu öğreniyoruz bi
başkası çıkıyor derken google'nin hızına
yetişemiyoruz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 29.11.2015 23:31

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
geri ileri
bize yazın