| Üye ol | 22 Ocak 2017,Pazar

mIRC

Yazıya oy verin :
Giriş Tarihi: 08.08.2012, 10:29 Güncelleme Tarihi: 08.08.2012, 10:41
Etiketler:
mirc irc chat chat odası internet relay client sohbet
Platform:
PC
İşletim sistemi:
Windows
Ücret:
Ücretsiz 30 gün deneme, hayat boyu kullanım 20 dolar
Web sitesi:
www.mirc.com
Dosya boyutu:
1.8 MB
Sistem gereksinimi:
-
indirme sayısı: 161
mIRC

Bir zamanların alternatifsiz programı mIRC hala oldukça yoğun biçimde kullanılıyor. Siz de ister kulanmak, ister anlık nostalji yapmak için indirebilirsiniz.

90'lı yıllarda doğanlar belki yetişemedi, fakat 80'li yıllar ve daha öncesinde doğan nesilin internet ile ilk tanışması genelde programlarına dayanır. Bu hikayeleri de dinlediğinizde genelde 2 isimden birisini duyarsınız: ICQ ve mIRC (isteyene MIRC, isteyene emayarsiğ).

Hala yoğun olarak kullanılan mIRC yazılımı öyle ki indirme sitelerinde ilk onda olmasa da hala ilk yirmiye girmeyi başarıyor. Siz de isterseniz bu küçücük yazılımı bilgisayarınıza kuraral nostalji yapabilir ya da arkadaşlarınızla özel odalar oluşturup tartışabilirsiniz.

Vikipedi'de mIRC başlığı

mIRC, sohbet programlarının atası olarak kabul edilebilecek, IRC sunucularına bağlanıp sohbet etmeyi sağlayan bir istemci programdır. Khaled Mardam-Bey tarafından geliştirilmiştir.

Ek olarak, mIRC profesyonel kullanıcıların içerisine kod eklemek suretiyle hali hazırdaki komutları daha kolay bir sekilde yorumlayıp diğer kullanıcılara sunma imkânı vermekte ve istenen komutları menü haline getirerek (scripting) programı daha kullanilabilir hale getirmektedir.

Ayrıca: Açılımı (M)ardam Khaled Bey (I)nternet (R)elay (C)hat'tir.

IRC sunucularına bağlanmak için bazı programlara gerek vardır. Bunlardan en popüler olanı mIRC'tir, ve mIRC üzerinden rahat sohbet edebilir ve üzerinde değişiklikler yapılabilir.

mIRC Script'ler mIRC kodlama tekniği ile yazılmış toplu haldeki dosyalardır. Script'lerin yazılma sebepleri çok farklı olabilir. mIRC Script'in temel amacı, Khaled Mardam-Bey'in yapmış olduğu mIRC'i kullanırken, komutlarla uğraşmadan, menüler yardımı ile, kullanmayı sağlamaktır. Bu konuda birçok görüş ileri sürülebilir. Bugün, birçok sosyal paylaşım sitelerinin mIRC mantığının önüne geçtiği düşünülse de, mIRC hiçbir zaman bitmeyecek bir iletişim aracıdır. Gizemliliğe olan ilgi, bilgilerin daha güvenli saklanabilmesi, özgürlük gibi sebepler mIRC'in artıları olarak düşünülebilir.

mIRC Script coder'leri, mIRC'in görüntüsünü değiştirmek suretiyle programı kişiselleştirebilir veya mIRC'e herhangi bir alanda otomatik işlemler yaptırmak içinde bu programlamadan yararlanabilirler.

YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

akmehmet53 akmehmet53

Merhabalar http://mirc.name.tr Türkiye
yetkili olarak , bazı hatalar mevcut
düzeltilmesibi arz ederiz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 18.11.2015 19:19

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
geri ileri
bize yazın