| Üye ol | 18 Ocak 2017,Çarş

Metal Gear Solid 5: Ground Zeroes (PS3)

İçeriğe oy verin :
Editör puanı
Giriş Tarihi: 26.06.2014, 16:13 Güncelleme Tarihi: 26.06.2014, 16:19
Etiketler:
Metal Gear Solid 5: Ground Zeroes MGS 5 playstation 3 playstation 4 xbox 360 xbox one inceleme artılar eksiler puan fox engine hideo kojima Metal Gear Solid V: The Phantom
Metal Gear Solid 5: Ground Zeroes (PS3)
Grafik 80
80 puan
Ses 80
80 puan
Oynanabilirlik 40
40 puan
  • EDİTÖRÜN SEÇİMİ EDİTÖRÜN SEÇİMİ
  • YÜKSEK PERFORMANS YÜKSEK PERFORMANS
  • FİYAT/PERFORMANS FİYAT/PERFORMANS
  • YENİLİKÇİ ÜRÜN YENİLİKÇİ ÜRÜN
İnceleyen:

Yeni nesil konsollar için film gibi bir oyun olacak. Ama incelediğimiz bu sürümüne pek de gerek yok doğrusu.

Belki de birçoklarının aksine, Metal Gear Solid serisinde geçmişe döndüğümde aklımda kalan en ilginç detay, Snake ile suda yüzdükten sonra yüzeye çıktığında hala ağzında yanan sigarasıydı. PS1 emülatörüyle PC'de oynadığım bir MGS'den söz ediyorum (Hangisiydi tam hatırlamıyorum ama). O kadar da ilgimi çeken bir seri değil doğrusu.

MGS, gizlilik teması üzerine kurulu, bol videolu ve dolayısıyla da bol hikaye anlatımlı bir seri. İnteraktif film de diyebiliriz. Aksiyon yönü genellikle ikinci plandadır. Bu yüzden de fazla oyuncuya hitap etmez, ancak hitap ettiği kesimi de fazlasıyla etkilemeyi başarır.

Hideo Kojima önderliğinde yol alan serinin yakında çıkacak olan üyesi Metal Gear Solid V: The Phantom Pain, serinin takipçilerinin merakla beklediği bir oyun. Özellikle geliştirilen yeni Fox oyun motoru, animasyonlardan görsellere, ışık efektlerinden ıslaklık görsellerine kadar her şeyi olabildiğince gerçekçi sunuyor. İşte şu an elimizde tuttuğumuz oyun olan Ground Zeroes da, bu nimetleri göstermeye yönelik bir adım aslında. Peki demo, bir ön gösterim olarak nitelendirebileceğimiz bu oyunun tam sürüm oyun etiketiyle satılması doğru mu? İşte asıl dikkat çeken nokta bu!

Metal Gear Solid 5: Ground Zeroes, adında da belirtildiği üzere, tam sürüm oyundaki Ground Zeroes isimli bölümü oynamanıza imkan sunuyor. Hızlı hareket ederseniz 20-30 dakika gibi bir sürede oyunu bitirebiliyor ve final videosunu izleyebiliyorsunuz. Spoiler vermeye gerek yok. Bir gece vakti, yağmur tanelerinin ıslattığı toprağı aşındırarak kampa gizlice giriş yapmalı ve iki rehineyi kurtararak helikopterle kaçmalısınız. Hepsi bu. İster gizlilik unsurlarını ön plana çıkararak hareket edin, isterseniz de aksiyona girin. Oyun mekaniği zevkli görünüyo doğrusu, ancak yine de tek bölümlük bir oyunu almak ne kadar doğru, tartışılır...

Metal Gear Solid 5: Ground Zeroes'un asıl amacı, yeni Fox oyun motorunun nimetlerini oyunculara gösterebilmek. Ancak bu da PlayStation 4 ve Xbox One sürümlerinde anlaşılabiliyor. Gerçekten grafikler gayet başarılı. Oysa PlayStation 3 ve Xbox 360 sürümleri ise, iyi grafikler sunuyor, ama o "yeni nesil potansiyelini" size veremiyor. Çünkü yeni nesil değil bu konsollar.

Şimdi toparlamamız gerekirse. Eğer sıkı bir MGS hayranıysanız ve yeni nesil konsolunuz varsa, yapımcıların da dediği gibi, Phantom Pain'e bir ön hazırlık olması açısından, hem de yeni motorun görsel nimetlerini görmeniz açısından bu oyunu alabilirsiniz. Ancak PS3 ya da X360'a sahipseniz ve uzun ömürlü bir oyun arıyorsanız, Metal Gear Solid V: The Phantom Pain'i beklemenizde yarar var.

YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

omer faruk omer faruk

strateji üzerine bu uyunun üstüne yok

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 19.04.2016 06:03
oyunmanyahı oyunmanyahı

30dk suruyor yazık

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır1
cevapla 01.06.2015 23:26
ayçiki ayçiki

Başarılı bir oyuna benziyor. Mstar 'a da bekleriz ^^

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 25.03.2015 23:14
nanox3590 nanox3590 // BURSA

Helal olsun. Son yıllarda ilk defa adam akıllı bir yapay zeka gördüm. Cidden bu konuda kojima çok iyi bir iş çıkarmış.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 05.02.2015 14:41
hasbalaban hasbalaban // ŞIRNAK

Son yılların modası oyunu filme aktarma, filmi oyuna aktarma.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 29.01.2015 22:35

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

geri ileri
bize yazın