| Üye ol | 21 Ocak 2017,C.tesi

FATİH Projesindeki tablet: General Mobile e-tab

İçeriğe oy verin :
Editör puanı
Giriş Tarihi: 28.03.2012, 10:02 Güncelleme Tarihi: 28.03.2012, 10:02
Etiketler:
general mobile general mobile e-tab e-tab fatih projesi FATİH FATİH tablet
fatih projesindeki tablet general mobile e tab
Tasarım 80
80 puan
Özellikler 65
65 puan
Performans 50
50 puan
  • EDİTÖRÜN SEÇİMİ EDİTÖRÜN SEÇİMİ
  • YÜKSEK PERFORMANS YÜKSEK PERFORMANS
  • FİYAT/PERFORMANS FİYAT/PERFORMANS
  • YENİLİKÇİ ÜRÜN YENİLİKÇİ ÜRÜN
İnceleyen:

General Mobile'ın Türkiye'de ürettiği, FATİH projesi kapsamında okullara dağıtılan tableti e-tab'ı yakından inceledik.

FATİH (Fırsatları Arttırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketi) Projesi'ni duyunca hepimiz heyecanlandık haliyle. Dünyada ilk kez eğitimde bu tarz bir devrim, ülkemizde yapılacağı için, merakla biz de öğrencilere dağıtılacak tabletleri beklemeye başladık. 'Flash çalıştırma zorunluluğu' ile Apple'ı yarış dışına ittikten sonra, ihalede bir de 'Yerli üretici tercihi' belirtilince ibre bir anda General Mobile'a döndü. 8.9 inçlik pilot ihaleyi kazanan General Mobile, e-tab modelini pek çok okula dağıttı.

Bizler de sonunda Türk öğrencilerine dağıtılan ilk tablet olan General Mobile e-tab'ı inceleme fırsatı yakaladık. İşte 'Made in Turkey' tablet e-tab'ın ayrıntıları...

Tasarım:

General Mobile e-tab şık gözüken bir tablet. Arka yüzeyindeki füme rangi kaplama oldukça hoş ve kaliteli görünmesini sağlamış cihazın. Tamamen General Mobile tarafından tasarlanan e-tab'ın bir Türk markasının elinden, bu kadar şık bir biçimde çıktığını görmek tabii ki bizim gibi Türk teknoloji takipçilerini ve destekçilerini mutlu ediyor. (Daha önce sitemizde incelemesini girdiğimiz 'sözde Türk malı' bir tabletin tasarımını ve dış kaplamasını düşününce... Zaten o incelemeyi kaldırdık daha sonra)

Cihaz sadece 1 cm yani 10 mm kalınlığında ve 550 g. Bu da 8.9 inç ekranlı bu cihazı çocukları için ideal bir hale getiriyor. Gerçekten 4-5 kg'lık bir çanta ve onlarca kitap taşımak yerine sadece bu tablet ile derslerini takip edebilecekler, ayrıca kambur bir gençlik de yetişmeyecek. Yazılımsal kısma daha sonra değineceğiz.

e-tab'ın hoparlörleri, cihazın alt kısmına yerleştirilmiş. Yakın zamanda incelediğimiz tabletlerin bir tanesinde, tam tableti elinizle tuttuğunuz yerin altına denk geldiği için, sesi neredeyse hiç duyamadığınızdan bahsetmiştik. e-tab'da ise bu ayrıntı düşünülmüş.

Android cihazlarda alışkın olduğumuz ses kontrol tuşları, ekran uyandırma / uyutma tuşu yine standart. Bunun dışında ekstra olarak cihazla beraber ekranın da dönmesini engellemek isterseniz, Ayarlar menüsünden uğraşmayın diye bir ekran kilidi tuşu eklenmiş. Ayrıca son olarak bir de not alma uygulamasına (Glassboard) ulaşmanızı sağlayacak kısayol tuşu bulunuyor. Fakat bir stylus ya da ekran kalemi olmadan, doğrudan parmağınızla ekrana yazmak oldukça zor tabii.

Etrafında normalden fazla tuş bulunduran General Mobile e-tab'in eksikliği ise, bu tuşların etrafında herhangi bir görsel bulunmaması. Tuşların ne işe yaradığına dair küçük görseller iyi olabilirdi. Örnek olarak ses kontrol tuşlarının bir tarafında + diğer tarafında – ya da ekran kilidi tuşunun hemen yanında bir kilit görseli, gibi.

Genel olarak General Mobile e-tab, tasarım konusunda iyi diyebilirim. Sadelik ve şıklık arasında ince ayarı tutturmayı başarmışlar.

Yazılım:

FATİH projesinde kullanılmak üzere hazırlanan bir tabletin, şartnamedeki Android 2.3 ya da Android 3.0 'a uyması şart tabii ki. Fakat açıkçası Android 2.3.4 yüklü gelmesi beni hayal kırıklığına uğrattı. Artık yavaş yavaş Android 4.0'lı cihazlar piyasaya çıkmaya başlamışken, iki nesil önceki işletim sistemiyle piyasaya sürülmesi çok iyi değil e-tab'ın. (Fakat General Mobile'ın yakın zamandaki basın toplantısında cihazların Android 4.0'a geçebileceğinden bahsedildi. Mümkün gözüküyor.)

Zaten artık 'eski' diyebileceğimiz bir işletim sisteminin üzerine, bir de daha kötü gözükmesini sağlayacak ikonlar eklemiş General Mobile. Bu ikonlar özellikle, rahat tıklanabilmesi için büyütülmüş belli ki, fakat büyütüldükçe görsel olarak daha kötü olmuş. İkonların çoğunun piksellerini tek tek sayabilirsiniz.

General Mobile'ın e-tab'e eklediği özel uygulamalardan Glassboard ile not alabiliyorsunuz. Tabii Tasarım başlığında söylediğimiz gibi, kalem olmadan pek kolay değil. En fazla işaretleme yapılabilir. ThinkFree Office Mobile uygulaması da adından anlayabileceğiniz gibi, Microsoft Office dosyalarını izleyip düzenleyebileceğiniz bir uygulama. Memo uygulaması ise dokunmatik ekrandan çizerek yerine, ekran klavyesinden yazarak not alabileceğiniz bir uygulama.

Cihaz üzerinden tabii ki Android Market ya da yeni ismiyle Google Play'e erişip, ücretli ücretsiz istediğiniz uygulamayı indirebiliyorsunuz. Bunun yanında General Mobile'ın alternatif uygulama mağazası Storeoid'in de bağlantısı bulunuyor cihazda, fakat çalışmıyor. SlideMe uygulaması da diğer bir uygulama mağazası alternatifi.

General Mobile e-tab aldığınızda, kutunun içerisinden MorpaÇocuk ve MorpaKampüs eğitim servislerinin hediye üyeliği çıkıyor. Çıkan aktivasyon kodu ile sisteme kayıt olabiliyorsunuz. Çocuğunuz da derslerine yardımcı olacak bu servisi ücretsiz kullanabiliyor.

Sınıflarda, FATİH projesi kapsamında öğrencilere dağıtılan General Mobile e-tab'lerdeki EBA Market isimli uygulamadan zenginleştirilmiş e-kitaplar ve çeşitli eğitim uygulamaları indirilebiliyor. Bu uygulama marketindeki uygulamaların hepsi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kontrol ediliyor. Bu uygulama mağazasından indirilen uygulamaları, öğretmenler sınıflarda interaktif olarak kullanabiliyor ve sınıf aktiviteleri yapabiliyorlar.

Donanım ve Performans:

General Mobile e-tab, alt sınırdan FATİH şartnamesine uyan bir cihaz. Android 2.3.4 Gingerbread işletim sistemi, 1 GHz'lik tek çekirdekli Cortex A8 işlemci, 512 MB RAM, 1280 x 768 çözünürlüklü 8.9 inç ekran, 16 GB depolama, 6000 mAh batarya gibi özellikler FATİH şartnamesine uysa da yakından bakınca özellikle işlemcinin daha spesifik tarif edilmesi, bence daha iyi olurdu.

Android Market'ten indireceğiniz iki boyutlu, fazla işlemciye asılmayan oyunları rahatlıkla oynayabilirsiniz e-tab'de. Ayrıca tarayıcı üzerinde sorunsuz olarak neredeyse tüm servisleri kullanabilirsiniz.

Üst paragrafı, tamamen ortamı yumuşatma amaçlı yazdığımı sanırım farkettiniz. Standart olarak her tablete uyguladığımız performans testlerimizin hepsinde düşük puanlar aldı General Mobile e-tab. Ortalama diyebileceğimiz puanların bile oldukça altında performans gösterdiği testler oldu. Bunun sorumlusu da, donanıma baktığımızda görebileceğimiz tek çekirdek Cortex A8. Şu günün şartlarında oldukça zayıf olan ve mobil işlemciler depara kalkmadan önceki son nesil diyebileceğimiz Cortex A8 ile birlikte, grafik çipi olarak Samsung Galaxy Nexus gibi üst düzey cihazlarda kullanılan PowerVR SGX540 grafik çipi kullanılmasına rağmen, kurtarmamış.

Ekranı ise, işlemcinin aksine oldukça iyi e-tab'ın. 1280 x 768 piksel çözünürlüklü IPS ekranın parlaklığı oldukça iyi. Ayrıca daha önce incelediğimiz ürünlerde başımıza gelen ışık sızması olayı da yok. Ekranın çoklu dokunmatiği de oldukça başarılı ve hassas.

e-tab'ın arka tarafında bir kamera bulunmuyor. Ön tarafında ise görüntülü konuşma yapabileceğiniz 1.2 MP'lik bir kamera var. Bu kamera ile fotoğraf da çekebilirsiniz, fakat asıl amacı tabii ki görüntülü konuşma.

Sonuç:

General Mobile e-tab, tasarım bakımından oldukça iyi olmasına rağmen, donanımı iyi bir performans veremiyor. Özellikle işlemci, cihazın performansının düşük olmasına sebep oluyor. General Mobile tarafından cihaza eklenen yazılımlar faydalı olsa da, yerelleştirilmiş, Türk mühendisleri tarafından Türk pazarı için hazırlanacak servisler cihazın daha özel olmasını sağlayabilir. Ayrıca Android 2.3.4 çalıştıran cihazın, Android 4.0'a yakın bir zamanda güncellenebilmesini de umuyoruz.

Okullarımıza teknolojinin General Mobile marka, Türk üretimi cihazlarla girmesi, tabii ki gurur verici. Fakat okulların ve öğrencilerin taleplerinin internetten servis veren eğitim sisteminin ötesine geçerse, General Mobile ne gibi bir düzenleme yapacak, bunu bekleyip göreceğiz.

YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

Hikmet Hikmet

Tabletim calindi satilirmi

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 21.01.2017 16:38
muhammed muhammed

tabletler ne zaman dagitilacak 13 yildir bekli yorum 8lere

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 19.12.2016 09:59
elif elif

Bize dagitildi ve gayet memnunum
Alisik oldugumuz telefon boyutuyla 3 tane telefon ediyor internet cok yiyiyor sarzi kalemin ucu asiniyor ama gerek yok .. On kamerasi biraz kotu arka kamera guzel..tasarim cok guzel kabi cok dayanikli aslinda cok agir gibi ama kabın agirligi..var kabi cikarinca ise cok hafif hala nasil foto cekiliyor bilmiyorum?? biliyorum am cekemiyorum

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 08.12.2016 19:37
beyza beyza

tabletler ne zaman verilecek 6 yıldır bekliyoruz

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır1
cevapla 16.11.2016 17:24
Kullanıcı Kullanıcı

tablet verin artık 2016 da hala beklyoz

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır2
cevapla 08.11.2016 13:28

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Tablet Bilgisayar Toplam kayıt: 13
geri ileri
bize yazın