| Üye ol | 17 Ocak 2017,Salı

JBL OnBeat Air

İçeriğe oy verin :
Editör puanı
Giriş Tarihi: 09.11.2012, 16:14 Güncelleme Tarihi: 12.11.2012, 16:30
Etiketler:
jbl OnBeat Air harman airplay kablosuz hoparlör itunes iphone ipad ipod
JBL OnBeat Air
Tasarım 85
85 puan
Özellikler 80
80 puan
Performans 90
90 puan
  • EDİTÖRÜN SEÇİMİ EDİTÖRÜN SEÇİMİ
  • YÜKSEK PERFORMANS YÜKSEK PERFORMANS
  • FİYAT/PERFORMANS FİYAT/PERFORMANS
  • YENİLİKÇİ ÜRÜN YENİLİKÇİ ÜRÜN
İnceleyen:

Harman imzalı ve kablosuz müzik keyfi sunan JBL OnBeat Air test merkezimizin konuğu oldu.

JBL OnBeat Air için Apple'a özel üretilmiş bir ürün diyebiliriz. Benzer özelliklere sahip dock ve standları farklı markalarda da sıkça görüyoruz. Bu cihazı farklı kılan ve bir adım öne çıkaran ise AirPlay yani kablosuz bağlantı özelliği.

iPhone ve iPod Touch'daki müzik keyfini kablosuz bir hoparlöre taşımak her müzikseverin isteyeceği bir olaydır. JBL OnBeat Air kablosuz bağlantı özelliği ile müzik keyfini bir adım öteye taşıyor.

Tasarım:

Cihazın tasarımı yuvarlak hatlara sahip. Evde ya da ofiste fazla yer kaplamadan uyumlu bir şekilde konumlanabilir. Hoparlörün tasarımı, cihazın tam ortasındaki bağlantı noktasına takılan iPhone ya da iPod'u sarıyormuş hissi veriyor. Dikkatli bakınca bağlantı noktasının etrafında bir kalp şekli olduğunu göreceksiniz.

Kullanılan malzeme ve işçilik kalitesi üst düzeyde. Hoparlörün etrafındaki metal şeritler cihaza şık bir hava katmış. Siyah ve grinin renk tonları uyumlu bir şekilde kullanılmış.

Cihaza iPhone ya da iPod takılı iken bağlantı noktasını yatay olarak da kullanmak mümkün.

Cihazın üzerindeki düğmeler minimum seviyede ve çok iyi konumlandırılmış. Gözü rahatsız eden bir düğme yok. Elektrik ve diğer bağlantı noktaları cihazın arkasında gizlenmiş.

Özellikler:

Test ettiğimiz ürün iPhone 5'den önce üretilmiş ve cihazın bağlantı noktası Apple'ın 30 noktalı bağlantı noktası ile uyumlu. Cihazın kutusunda iPhone, iPad ve iPod ile uyumlu olduğu özellikle belirtilmiş. Cihazı dönüştürücü adaptör ile 19-pin girişli Apple ürünleri ile de kullanmak mümkün.

Bu tarz cihazlarda en çok karşılaştığım sorun bağlantı noktasına iPhone ya da iPod'un tam oturamaması, çıkartırken zorlanmasıdır. JBL OnBeat Air'e iPhone ve iPod'u takıp çıkarmak son derece kolay oldu. Sadece iPad'i takarken biraz zorlandım, bunun nedeni de iPad'in boyutu ile alakalı bir durum.

Cihazı Apple cihazlar dışında iTunes yüklü farklı işletim sistemleri ile de kullanabilirsiniz.

Kablosuz müzik keyfi JBL OnBeat Air'in öne çıkan en önemli özelliği cihaza model ismini de veren ve kablosuz müzik dinlemeyi sağlayan OnBeat Air özelliği. Bu özellik kablosuz ağ üzerinden iTunes'da çalan müzikleri JBL OnBeat Air'in hoparlöründen dinlemenize olanak sağlıyor. Bu özelliği kullanabilmek için gerekli ilk kurulum aşaması biraz karışık diyebiliriz.

Test için gönderilen cihazın Türkçe kullanma kılavuzunun yoktu ancak ithalatçı firmadan aldığımız bilgide piyasada satılan ürünlerde Türkçe kullanma kılavuzunun olduğu bilgisi verildi.

OnBeat Air özelliği ile cihaz kablosuz ağımıza bağlanıyor ve harici bir hoparlör görevi görüyor. Bu bağlantıda Bluetooth yerine Wifi bağlantısı kullanılıyor.

iTunes üzerinden kablosuz müzik yayını aktif iken internet bağlantısında bir yavaşlama olduğunu belirtmeliyim. Bu yavaşlama cihazın WiFi bağlantısı üzerinden modemi kullanmasından kaynaklanıyor. Cihaza direkt bağlantı kurulduğunda ise WiFi bağlantınızdan feragat etmeniz gerekiyor.

Uzaktan kumandası bulunan cihazı isterseniz Wifi bağlantısı üzerinden de kontrol edebiliyorsunuz.

Cihazın arkasında bulunan USB bağlantı noktası ise bilgisayarınız ve bağlantı noktasındaki cihazın iTunes üzerinden senkronize olmasına olanak sunuyor.

Cihazda bulunan kompozit video çıkış ile televizyona görüntü aktarmak mümkün.

Bağlantı noktasına taktığınız cihazın şarj ediliyor olması da şarj probleminden muzdarip Apple kullanıcıları için önemli bir detay.

Cihaz harici bir hoparlör olarak üretildiği için radyo ve çalar saat gibi özelliklere sahip değil.

Aksesuar konusunda en zengin seçeneklere sahip marka kuşkusuz Apple. Apple için üretilen JBL OnBeat Air de müzikseverlere sunulan güzel bir seçenek

Performans:

Cihazın büyüklüğünü göz önüne aldığımda ses kalitesi beklentimin oldukça üzerinde çıktı. Bunda cihazda bulunan DSP ekolayzırlı dual Phoenix full-range transduserin etkisi büyük.

Ses sistemleri konusunda dünyanın önde gelen markalarından Harman imzalı JBL OnBeat Air'in ses kalitesi üst seviyelerde. Tek bir hoparlörden çıkan sesin kalitesi kablosuz müzik keyfini evde yaşamak isteyenleri rahatlıkla tatmin edecektir. Sesin şiddetini artırmamıza rağmen ses kalitesinde düşüş yaşanmadı.

Test sırasında iPhone 4S, iPad3 ve Mac üzerinde kurulu iTunes ile cihaza kablosuz bağlantı kuruldu. Tüm cihazlarda bağlantı oldukça başarılıydı. Herhangi kesilme ve takılma sorunu olmadı.

Son söz:

JBL OnBeat Air, üst sınıf kategorisinde yer alıyor. Önce kalite ve performans, fiyatın önemi yok diyenlerin rahatlıkla tercih edebilecekleri ve kablosuz bağlantı özelliği ile öne çıkan yenilikçi bir ürün.

YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

Ferhan Ferhan

Bu cihaz iphone dışında başka telefonlarlada kullanılabiliyormu?

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 29.05.2016 23:50
anilkrks anilkrks

performansıyla kendine laf ettirmiyor

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 07.02.2015 22:26
ayazturk ayazturk // BALIKESİR

Kablosuz müzik dinleme keyfini iyi sağlayabiliyorsa denenmeli.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 27.01.2015 18:16

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

geri ileri
bize yazın