| Üye ol | 17 Ocak 2017,Salı

ASUS DSL-N14U Wireless-N300

İçeriğe oy verin :
Editör puanı
Giriş Tarihi: 23.02.2015, 14:09 Güncelleme Tarihi: 23.02.2015, 14:44
Etiketler:
asus DSL-N14U ADSL modem router wireless wifi
ASUS DSL-N14U Wireless-N300
Tasarım 80
80 puan
Özellikler 80
80 puan
Performans 80
80 puan
  • EDİTÖRÜN SEÇİMİ EDİTÖRÜN SEÇİMİ
  • YÜKSEK PERFORMANS YÜKSEK PERFORMANS
  • FİYAT/PERFORMANS FİYAT/PERFORMANS
  • YENİLİKÇİ ÜRÜN YENİLİKÇİ ÜRÜN
İnceleyen:

Asus'un ürünü nasıl bir performans sergiliyor?

Günümüzde birçok insan için internet olmazsa olmazlardan. Normal ya da özel işlerin neredeyse çoğu internet aracılığıyla yapılabiliyor. Bağımlılık ise işin farklı bir tarafı. Tabii ki internet bağlantısının performansından sorumlu önemli noktalar var. Kötü bir ağ odaklı ürün kötü bir performans sunar. Hatta saç baş yoldurabilir, geçmişte bu yüzden çok çektim. İnceleme merkezimizin konuğu olan Asus DSL-N14U Wireless-N300 ADSL modem router olan ürünü iddialı. Peki söylendiği kadar var mı? İşte bu sorunun cevabını incelemede veriyoruz.

Tasarım ve kutu içeriği

Herhangi bir üründe ilk olarak dikkat ettiğim kısım kutu içeriğidir. Eksik içerik, insanın cihazı kullanma hevesini bile kırabiliyor. Ancak Tayvanlı şirket cihazın yanında gerekli olan temel içeriği sağlamış. Kutuyu açınca içinden ethernet kablosu, dönüştürücü, ara kablo, 2 tane anten, adaptör çıkıyor. CD ve kullanım kılavuzu ise klasik olarak kutu içindeki yerini almış durumda.

Açıkçası ağ çözümü ürünlerde tasarımdan pek beklentim yoktur, ancak Asus DSL-N14U'nun da görünüşü güzel olmuş. Desenli üst kısımda bağlantı, WiFi, USB diğer bağlantıların çalışma durumunu gösteren LED ışıklar var. Cihazın her iki tarafında ve alt kısımlarda ızgaralar bulunuyor. Arka tarafta güç düğmesi, adaptör girişi, USB 2.0 girişi, 4 tane ethernet portu, ADSL girişi ve WiFi açma/kapama düğmesi yer alıyor.

#Sayfa#

Kurulum ve diğer işlemler

DSL-N14U'nun kurulumu kolay. Kısa süre içinde cihazı bilgisayara tanıtıp kullanmaya başladım. Sadece kabloları takıp, kurulum sihirbazından gerekli talimatları takip etmek yeterli oldu. Bu durum benim açımdan böyle. Farklı kullanıcılarda farklı faktörlerden dolayı kurulum belki daha uzun sürebilir, ama kurulumda herhangi bir sorunla karşılaşmadığımı da belirteyim.

Ürün 802.11b, 802.11g ve 802.11n WiFi standartlarını destekliyor. 802.11n'de 300 Mbps'a kadar yükseltilebilme imkanı var. Kablosuz olarak farklı cihazlar rahat şekilde internete bağlanıyor. Evde yaptığım denemelerde WiFi performansını ölçtüm. Asus DSL-N14U'yu arka odaya koydum. Normalde salonda telefon veya dizüstü bilgisayar adam gibi kablosuz ağa bağlanmıyor. Sürekli olarak bağlantı gidip geliyor. DSL-N14U bu sorunu çözdü. dBi antenler sağlam bir performansın olmasını sağlıyor. Arada duvar ve eşyalar olmasına rağmen bağlantıda sorun yaşamadım. İnternet bağlantısı hızlıydı.

#Sayfa#

Şimdi ürünün diğer bir artısına gelelim. Bağlantılardan bahsettiğimde USB 2.0 portunun olduğunu belirtmiştim. Dosya paylaşımı, ağ yazıcı paylaşımı, medya sunucusu için USB portu kullanılabilir. Mesela yazıcıları ağ üstünden kullanabilirsiniz. Ayrıca bilgisayar kapalı dahi olsa USB'ye bağlanan depolama birimine dosya indirebiliyorsunuz. Kişisel bulut depolaması kurabilme imkanı da var. Ayrıca mobil cihazlar için uygulamalar bulunuyor. Uygulamalar aracılığı ile mobil cihazdan verilere erişebilirsiniz. Uygulamaların arayüzü temiz ve kullanımı kolay olmuş.

Bitiş çizgisi

Asus DSL-N14U 64-bit WEP, 128-bit WEP, WPA2-PSK, WPA-PSK gibi güvenlik standartlarını da destekliyor. Sonuca gelecek olursak cihaz genel olarak başarılı bir ürün. Kullandığım süre içinde memnun kaldım. Hatta en başta fiyatından dolayı da biraz önyargılıydım. Belki performansı iyi olmayabilir diye düşünmüştüm, ama öyle değilmiş. 802,11ac'yi desteklememesini eksi olarak gördüm. Yine de düşünebileceğiniz ürünler arasında yer alıyor.

YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

ismail ismail

ozkan modemi güncelle

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 24.11.2016 21:42
ozkan ozkan

Sakın almayın bozuk her zaman kurulum gerektiriyor .

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır24
cevapla 22.03.2015 21:32

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

geri ileri
bize yazın