| Üye ol | 23 Ocak 2017,P.tesi

Samsung Gear S2 incelemesi (SM-R720)

İçeriğe oy verin :
Editör puanı
Giriş Tarihi: 10.12.2015, 10:47 Güncelleme Tarihi: 09.02.2016, 11:10
Etiketler:
samsung Gear S2 Samsung Gear S2 SM-R720 akıllı saat tizen Exynos 3250 Super amoled IP68 kablosuz şarj s health bezel halka nabız ölçer wifi nfc gorilla glass 3 Apple Watch S Voice Alessandro Mendini
Samsung Gear S2 incelemesi (SM-R720)
Tasarım 90
90 puan
Özellikler 85
85 puan
Performans 85
85 puan
  • EDİTÖRÜN SEÇİMİ EDİTÖRÜN SEÇİMİ
  • YÜKSEK PERFORMANS YÜKSEK PERFORMANS
  • FİYAT/PERFORMANS FİYAT/PERFORMANS
  • YENİLİKÇİ ÜRÜN YENİLİKÇİ ÜRÜN
İnceleyen:

Son dönemdeki akıllı saat furyasında öne çıkan markalardan birisi olan Samsung’un yeni akıllı saati Gear S2 inceleme konuğumuz oldu.

Geçtiğimiz Ağustos ayında global duyurusu yapılan Gear S2'nin 3 farklı modeli mevcut. Ülkemizde satışa sunulan 2 model dışında 3G bağlantı desteğine sahip gömülü e-SIM ile çalışan bir model bulunuyor. Bu model ülkemizde e-SIM desteği olmadığından dolayı satışa sunulamadı.

Ülkemizde Gear S2'nin 2 farklı modeli satışta. Bu incelemede konuğumuz olan sportif tasarıma sahip standart Gear S2 modeli dışında deri kayışlı ve klasik çizgilere sahip Gear S2 Classic modeli mevcut. Bu iki modelin bezel halka tasarımları biraz farklı. Klasik modelde kabartmalı bir halka, standart modelde ise düze bir halka yer alıyor. Klasik görünümüne sahip modelin kordonu deri ve klasik saat kordonlarıyla uyumlu.

Bu iki model arasında 100 TL'lik bir fiyat farkı var. Sportif Gear S2 899, Klasik Gear S2 ise 999 TL tavsiye edilen fiyat etiketine sahip.

gear s2 karşılaştırma

Şimdi gelin, inceleme konuğumuz olan sportif tasarıma sahip Gear S2'ye daha yakından bakalım.

Yüksek çözünürlüklü video için tıklayın

http://www.teknokulis.com/webtv/videoizle/samsung-gear-s2-incelemesi

#Sayfa#

Minimalist Tasarım

Gear S2, minimalist tasarımıyla dikkat çekiyor.

Samsung önceki Gear modellerindeki tasarım anlayışını tamamen terkedip yepyeni bir dairesel tasarımla karşımızda. Daha önceki modellerdeki futuristik tasarım çizgisinin yerini Gear S2'de geleneksel saat tasarımına bırakmış. Cihaz %43.5 ekran çerçeve oranına sahip.

Gear S2

Bezel Halka ile yepyeni bir deneyim

Dairesel ekran ve ekranın üzerindeki döndürülebilir bezel halkası tasarımda öne çıkan en çarpıcı detay. Bu döndürülebilir halka, menü geçişlerini kolaylaştırırken cihaza da işlevsellik kazandırmış. Artık birçok işlemi ekrana dokunmadan bezel halkayı çevirerek yapmak mümkün. Gear S2, Bezel halkasıyla yepyeni bir kullanıcı deneyimi vadediyor.

Saatin gövdesinin boyutlarına baktığımızda; 49.8 mm yükseklik, 42.3 mm genişlik ve 11.4 mm kalınlık değeriyle karşılaşıyoruz. Bu değerler unisex olarak tasarlanan bir saat için makul denilebilir.

Paslanmaz çelik gövdeye sahip cihaz, bileğinize şık bir şekilde oturuyor. Test ettiğimiz saatin gövdesi gümüş rengi, bunun dışında koyu gri renk seçeneği de mevcut.

Saatin üzerinde 2 fiziksel düğme yer alıyor. Bunlar ana ekran ve geri düğmesi

Bu iki düğmenin arasında ise mikrofon konumlandırılmış. Bu mikrofon S Voice uygulamasıyla sesli komut vermenizi ve ses kaydı bırakmanızı sağlıyor. S Voice için Türkçe dil desteği ise henüz yok.

#Sayfa#

Her tarza uygun kordonlar

Değiştirilebilir kordon sayesinde Gear S2'yi tarzınızı yansıtacak farklı renk ve desenlerde kordonlarla birlikte kullanabilirsiniz. Ünlü İtalyan tasarımcı Alessandro Mendini imzasını taşıyan kordonlar da satışa sunuldu.

Cihazın değiştirilebilir kayışını çıkarmak ve takmak oldukça kolay, kutu içeriğinde geniş ve dar olmak üzere 2 farklı büyüklükte kayış bulunuyor. Kayışlar elastomer malzemeden üretilmiş ve ucuz plastik hissi vermiyor.

Gear S2 kordon

Saatin arka kısmında nabız ölçer sensör yer alıyor.

Performans

Samsung, daha önceki Gear modellerinde olduğu gibi Gear S2'de de kendi geliştirdiği işletim sistemi Tizen ile yola devam ediyor. Google Wear yerine Tizen'in tercih edilmesinin en önemli nedenleri arasında yazılım ve donanım optimizasyonunu üst seviyeye çıkarmak yer alıyor.

Gear S2 safkan bir Samsung cihazı diyebiliriz. Exynos İşlemcisi, Super amoled ekranı ve Tizen işletim sistemi gibi önemli parçaların hepsinde Samsung imzası var.

Gear S2

Samsung, Tizen işletim sistemine büyük yatırımlar yapıyor. Akıllı televizyonarında da kullandığını Tizen'i Nesnelerin İnterneti (IoT) ekosistemi için bir platform olarak da kullanmayı planlıyor. Akıllı saatlerin Nesnelerin İnterneti ekosistemi için önemli bir cihaz olduğunu düşünecek olursak Tizen tercihinin stratejik bir karar olduğunu söyleyebiliriz.

Gear S2 gücünü Samsung'un geliştirdiği Exynos 3250 işlemciden alıyor. 2014 yılında piyasaya çıkan Gear 2 modelin de bu işlemci kullanılmıştı. Çift çekirdekli 1 GHz'lik bu işlemci 512 MB RAM ile destekleniyor.

Cihazın performans konusunda başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Ekran geçişleri hızlı ve sorunsuz.

#Sayfa#

Ekran özellikleri

1.2 inç büyüklüğündeki dokunmatik Super Amoled ekran 360x360 piksel çözünürlüğe sahip.

302 ppi değerindeki ekran piksel yoğunluğu açısından oldukça başarılı.En önemli rakip diyebileceğimiz Apple Watch da 302 ppi değerine sahip.

Corning Gorilla Glass 3 teknolojisiyle çizilmelere karşı dayanıklı hale getirilen ekran toplamda rakiplerinin bir adım önünde diyebiliriz.

Gear S2

Suya ve toza karşı dayanıklı

Suya ve toza karşı dayanıklı olan Gear S2, IP68 sertifikasına sahip. Bu sertifika cihazın 1.5 metreye kadar 30 dakika suda kalabileceğini söylese de Gear S2 deniz ve havuzda kullanım için uygun değil.

Saatin 4 GB dahili depolaması mevcut. Bunun 1,9 GB'lık bölümünü işletim sistemi doldururken geriye kalan 2,1 GB'lık bölüme yeni uygulamalar yüklemek mümkün.

Ayrıca telefonunuzdaki şarkı ve fotoğraf gibi içerikleri saatin hafızasına gönderebilir ve saat üzerinden bunlara erişebilirsiniz.

Dilerseniz seçtiğiniz çalma listeleri ve fotoğraf albümlerinizi otomatik olarak senkronize de edebilirsiniz.

#Sayfa#

Pil süresi ve kablosuz şarj

250 mAh değerinde bir pile sahip olan Gear S2, yoğun kullanımda 1 günü rahat tamamlarken, normal bir kullanımda ise 2 hatta 3 güne varan kullanım sürelerine ulaşıyor.

Pil seviyesinin çok düştüğü durumlarda ise güç tasarruf modu yardıma hazır.

Saati kablosuz olarak kendi şarj aparatı ile şarj etmek gerekiyor. Kablo ya da faklı bir kablosuz şarj pedinde şarj etmek mümkün değil. Kablosuz şarj etmek çok kolay olsa da bu aparat yanınızda olmadığı durumlarda sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Cihazın en önemli eksisi olarak bunu söyleyebiliriz.

Gear S2 Kablosuz şarj

Bileğinizdeki yaşam koçunuz

Akıllı saatlerin en önemli artısı tüm hareketlerinizi kayıt altına alan ivmeölçer, jiroskop gibi sensörlere sahip olması. Gear S2 üzerinde de bu sensörler mevcut ve tüm hareketleriniz S Health uygulamasıyla kayıt altına alınıyor. Cihaz Yürüyüş ve koşu dışında, bisiklet, koşu bandı ve egzersiz aleti üzerindeki hareketlerinizi de algılıyor.

Cihazda önyüklü gelen diğer bir fitness uygulaması ise Nike+, halihazırda Nike+ hesabınız varsa bu uygulamayı da tercih edebilirsiniz.

Uzun süre hareketsiz kaldığınızda, Gear S2 sizi hareket zamanı diyerek uyarıyor.

Hareket ettikçe, günlük hedeflerinizi tamamladıkça sizi motive edecek mesajlar veren Gear S2, yaşam koçunuz olmaya aday…

Gear S2

Attığınız adım sayısı, yürüyüş, koşu süreleri ve mesafelerini geçmişe dönük olarak detaylı bir şekilde uygulama üzerinde görebiliyorsunuz.

Saatin arka yüzeyinde yer alan nabız ölçer sensör sayesinde nabzınız kontrol altında.

Siz ölçüm yapmasanız bile Gear S2 arka planda hareketlerinizi algılayıp ölçüm yapıyor ve bu değerleri saklıyor.

S Health uygulamasında günlük su ve kafein tüketiminizi girmenize de olanak sunulmuş.

Gear S2

#Sayfa#

Okumak için bezel halkayı çevirin

Telefonunuza gelen bildirimler arasından istediklerinizi Gear S2 üzerinden de alabiliyorsunuz. Gear uygulaması üzerinden bildirim ayarlarını yapmak son derece kolay.

Bezel halkası sayesinde gelen mesajları telefonu açmadan okumak mümkün. E-posta, sms gibi uygulamalarda tüm metinleri bezel halkayı çevirerek rahatça okuyabilirsiniz. Mesaj veya e-posta aldığınızda telefonunuzu açmadan saat üzerinden sesli mesaj, şablon metinler veya emojilerle hızlıca cevap verebilir ya da T9 klavyeyi kullanarak biraz nostalji yaşayabilirsiniz.

Wi-Fi ile hep bağlı kalın

Bluetooth 4.1 üzerinden telefonunuza bağlanan Gear S2, bu bağlantıyı kaybettiğinde sahip olduğu WiFi bağlantısı üzerinden telefonunuza bağlanıyor.

Telefonunuza tanımlı wifi ağlarına otomatik olarak bağlanan Gear S2'de WiFi şifresi girmeniz gerekmiyor. Saat ve telefonun aynı wifi ağında olması yeterli. Cihazın bluetooth ve wifi bağlantısı stabil ve sorunsuz.

Şık ve fonksiyonel saat yüzleri

Gear S2, saat yüzü konusunda oldukça zengin seçeneklere sahip. Onlarca ücretsiz seçenek dışında ücretli saat yüzleriyle saatinize yeni yüzler ve fonksiyonlar yükleyebilirsiniz. İsterseniz hareketliliğinize göre değişen bir arayüz isterseniz klasik bir saat yüzü seçebilirsiniz. Ücretsiz saat yüzleri dışında ücretli birçok saat yüzü de uygulama mağazasında yer alıyor.

Gear S2 saat yüzleri

Çağrı cevaplama

Gear S2'de telefon çağrılarını cevaplayabilmeniz için gerekli mikrofon ve hoparlör bulunmuyor

Ancak bluetooth üzerinden eşleştireceğiniz mikrofonlu kulaklık üzerinden telefon görüşmesi yapılabiliyor.

#Sayfa#

Uygulama mağazası

Ön yüklü gelen uygulamalar arasında harita, hava durumu dışında CNN, Bloomberg gibi yabancı haber uygulamalarına da yer verilmiş. Uygulamaları dilediğiniz şekilde düzenleyebilir, uygulama mağazasından yeni uygulamalar yükleyebilirsiniz.

Gear S2 Uygulamalar

Gear S2 için geliştirilmiş çeşitli uygulamalar mevcut. Ön yüklü gelenler dışında Samsung'un mağazasında da uygulamalar yer alıyor. 7 ana kategori altında toplanan ücetli ve ücretsiz uygulamaları saatinize yükleyebiliyorsunuz.

Uygulama mağazasında Türkçe az oluşunu ve kaliteli uygulama sayısının az oluşunu Gear S2'nin eksi hanesine yazıyoruz.

Son söz

Samsung Gear S2 şu anda piyasadaki en iyi akıllı saatler arasında yer alıyor.

Şık tasarımı, kullanım kolaylığı sağlayan bezel halkasıyla beğenimizi kazanan cihaza editörün seçimi rozetini layık gördük.

Saatin sadece özel kablosuz şarj cihazıyla şarj edilebiliyor olması, standart kablolu veya kablosuz şarj cihazlarıyla şarj edilememesi en önemli eksisi diyebiliriz.

YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

TheBoss07 TheBoss07

Sim kartı takılabiliyor mu bilen yazsın

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 10.10.2016 16:55
beyaz beyaz

Bu özelliklere performansa gore fıyatı gayet normal

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır0
cevapla 07.03.2016 14:36
Arda Arda

Bu saat telefonsuz çalışıyormu

Aynı Görüşte misiniz?
evet11
hayır9
cevapla 30.01.2016 03:09
Ali ULU Ali ULU

Gear s2 , xperia m5 ile uyumlumu acaba?

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır0
cevapla 25.01.2016 00:54
Clyne Clyne

Pil ömrü kısa uzatılsa daha iyi olurdu, fiyatı da pahalı gibi bir çok kullanıcı bu sebepten dolayı vazgeçebilir. Gayet hoş bir görünüme sahip ve memnun edici özellikleri mevcut.

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır2
cevapla 13.01.2016 10:41

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

geri ileri
bize yazın