| Üye ol | 20 Ocak 2017,Cuma

Turkcell TV Plus

İçeriğe oy verin :
Editör puanı
Giriş Tarihi: 15.12.2014, 16:29 Güncelleme Tarihi: 19.12.2014, 10:26
Etiketler:
Turkcell TV Plus interaktif tv set top box set üstü kutusu televizyon yayınları iptv fiber internet Turkcell turkcell superonline çoklu ekran kişisel televizyon PIP
Turkcell TV Plus
Tasarım 90
90 puan
Özellikler 75
75 puan
Performans 85
85 puan
  • EDİTÖRÜN SEÇİMİ EDİTÖRÜN SEÇİMİ
  • YÜKSEK PERFORMANS YÜKSEK PERFORMANS
  • FİYAT/PERFORMANS FİYAT/PERFORMANS
  • YENİLİKÇİ ÜRÜN YENİLİKÇİ ÜRÜN
İnceleyen:

Turkcell’in yenilenen ve televizyon yayın platformu Turkcell TV Plus’ı mercek altına alıyoruz.

Televizyon, 20'inci yüzyıla damgasını vuran ve halen dünyanın en yaygın ve en hesaplı eğlence aracı olarak kabul görüyor.

Günümüzde tüplü şişman analog televizyonlar yerlerini ince ve zarif tasarıma sahip dijital televizyonlara bıraksalar da evlerimizin baş köşesindeki yerleri değişmedi.

İnternet sonrasında televizyon yayıncılığı için dönüşüm kaçınılmazdı. Bilgisayar üzerinden mi televizyon seyredeceğiz yoksa televizyon üzerinden mi internete bağlanacağız sorusu çoktan yumurta tavuk hikayesine döndü. Akıllı televizyonlar internete bağlanırken internet üzerinden tüm televizyon yayınlarına erişilebiliyor. İnternetle birlikte yayın akışına bağımlılık sona ererken tek yönlü televizyon yayıncılığı da yerini interaktif yayın anlayışına bırakmaya hazırlanıyor.

Bu dönüşüm sürecinde televizyon yayın sinyallerini karasal ya da uydu anten yerine internet üzerinden alan dijital yayın platformları ortaya çıktı.

İşte bu platformlardan birisi de Turkcell TV Plus.

Lafı daha fazla uzatmadan yaklaşık 3 aydır kullandığım Turkcell TV Plus deneyimime geçiyorum.

Turkcell TV Plus'ı teknik tanımla IPTV (Internet Protocol television) olarak adlandırmak mümkün. Ancak Turkcell, bu yayın platformunu IPTV olarak adlandırmıyor. Teknik tanımlara fazla takılmadan yayın platformunun detaylarına geçelim.

Fiber şart, kurulum kolay

Turkcell Superonline fiber şebekesi üzerinde çalışan Turkcell TV Plus kutusunu çalıştırmak için kablolu internet bağlantısını kurmak gerekiyor. Evinize Turkcell Superonline Fiber internet hizmeti sunuluyorsa fiber internet abonesi olmadan da sadece Turkcell TV Plus abonesi olmak mümkün. Teknik servisin yaptığı kurulum sonrası HDMI kablo aracılığıyla televizyona bağlanan Turkcell TV Plus dünyasına giriş yapıyorum.

#Sayfa#

Şık ve sade tasarım

207x177x151 mm ölçülerine ve 250 gram ağırlığa sahip set üstü kutusu (set top box) sade bir tasarıma sahip.

Turkcell TV Plus'ın kalbi diyebileceğimiz set üstü kutusunun ön panelinde açma kapama düğmesi, uzaktan kumanda sinyal alıcısı ve harici medyaları oynatabilmek için bir usb portu bulunuyor. Cihaz AVI, MKV, WMV gibi yaygın kullanılan video formatlarını destekliyor. Harici medya oynatma özelliği video dışında müzik ve resim formatlarını da destekliyor.

Arka panelde ise adaptör girişi, ethernet portu, usb girişi, HDMI çıkışı, onun hemen yanında ise optik ses bağlantısı yer alıyor, optik çıkışlı bir ses sisteminiz varsa bu portu kullanarak ev sinema sisteminizi bağlayarak daha iyi bir ses deneyimi yaşayabilirsiniz. Panelin en sağında ise SCART bağlantısı için RCA çıkışı yer alıyor.

#Sayfa#

Yayın kutusu ile birlikte gelen uzaktan kumanda oldukça şık bir tasarıma sahip. Kumandanın hemen ortasındaki artı şeklindeki düğmeler 4 ana menüye hızlıca erişmeyi sağlıyor.

Kumandanın arkasını çevirince mini bir klavye görüyoruz. Bu klavye sayesinde interaktif televizyon deneyimi çok daha kolay.

Takılma oluyor mu? AKN'yi etkiler mi?

İnternet üzerinden televizyon yayını izlerken takılma olur mu? sorusu akıllara geliyor.

Fiber şebekeyi kullanan Set üstü kutusuyla televizyondan izlediğiniz yayınlarda takılma olmadığını belirtelim. Fiber optik kablo üzerinde Turkcell TV Plus için bağımsız bir fiber tel ayrılmış ve mevcut internet bağlantınızı etkilemeden yayın platformuna direkt bir bağlantı kuruluyor.

Uydu bağlantılı bir yayın platformundan nasıl televizyon izliyorsanız Turkcell TV Plus'tan da aynı rahatlıkla televizyon yayınlarını izleyebiliyorsunuz.

Turkcell TV Plus yayınlarını izlerken tüketilen verilerin AKN (Adil Kullanım Noktası) üzerinde etkisi olmadığını belirtelim. İnternet kotanız için endişe etmenize gerek yok.

Yayını geriye alın

Turkcell TV Plus, yayınları kaydetme ve 12 saate kadar geri alma özelliklerine sahip. Yayın akışına bağımlı olmadan televizyon programlarını istediğiniz zaman izleme imkanı sunulmuş.

Yayını değişken hızlarda geriye alıp, program bazında 12 saatlik dilim içinde geçişler yapmak mümkün. HD kanallarda yaptığım yayını geri alma işeminde de başarılı bir performansla karşılaştım.

Yayını geriye alma özelliği 12 saat yerine 24 saat olsa daha iyi olurdu düşüncesindeyim.

#Sayfa#

Disk yerine buluta kayıt

Turkcell TV Plus, kayıtları set üstü kutusu yerine buluta kaydettiği için içeriklere istenilen cihazdan ve istenilen yerden ulaşmak da mümkün hale geliyor.

Her ekranda izle

Turkcell TV Plus çoklu ekran özelliği ile yer ve zamana bağlı olmadan televizyon yayınlarının televizyon dışında tablet bilgisayar, akıllı telefon ve bilgisayar üzerinden de izlenebilmesine olanak sunuyor. Web dışında Turkcell TV Plus mobil uygulamalarını kullanarak hesabınıza eriştiğinizde televizyon keyfinize istediğiniz yerden devam edebiliyorsunuz. Televizyon dışındaki cihazlardan aktif tek bir oturuma izin veriliyor.

Ancak tablet, akıllı telefon ya da bilgisayar üzerinden izlenen yayınların kalitesi mevcut internet bağlantınızın hızı ile doğru orantılı. Hızlı ve stabil bir internet bağlantınız varsa televizyon dışındaki cihazlarda da sorunsuz olarak yayınları izleyebiliyorsunuz.

#Sayfa#

Dizileri sezon olarak kaydedin

Dizileri sezon olarak kaydetme özelliği sayesinde sevdiğiniz dizilerin tüm bölümlerini kaydetmenize olanak sağlanmış. Bu özellik özellikle sevdiği dizilere göre hayatını organize eden birçok insanın hayatını kolaylaştıracaktır.

Kayıt için standart 100 saat kayıt hakkı tanınıyor ancak ekstra paket satın alarak kayıt süresini arttırmak mümkün.

Kişiye özel televizyon deneyimi

Turkcell tv plus'ın dikkat çeken diğer bir özelliği ise MYTV.

Ana menü ekranında bana özel menüsüne girdiğinizde MY TV menüsü altında daha önce seçtiğiniz film ve dizilere ulaşabiliyorsunuz.

Profil sayfasında fotoğraf ekleme ve sosyal hesapları bağlama noktasında bazı eksikler mevcut. Profil bilgilerini mobil uygulama üzerinden güncellemeniz gerekiyor. Uygulama üzerinden profil sayfama fotoğraf eklemek istedim ancak başarılı olamadım. Yazılımsal bir güncelleme ile bu sorunlar düzeltilebilir.

Programları kaydetmek dışında istediğiniz programlara hatırlatma da ekleyebilirsiniz.

Evde her birey kendi MY TV profilini oluşturarak kendi içeriklerini bu menüden takip edebilir.

Favori oyuncu ve yönetmenlerinizi seçin

Sevdiğiniz oyuncu, yönetmen ve içerik türlerinden bir favori listesi oluşturabilir, tercihinize uygun içerikler Turkcell TV plus servisine eklendiği anda haberdar olabilirsiniz.

#Sayfa#

Detaylı TV Rehberi

Turkcell TV plus, detaylı bir televizyon rehberine sahip. o anda izlediğiniz program bilgisi dışında daha önceki ve sonraki program bilgilerine de kolayca ulaşabiliyorsunuz.

PIP yani picture in picture özelliği sayesinde izlemekte olduğunuz kanalı sağ üst köşeye konumlandırıp diğer kanallar arasında gezinmeye devam edebilirsiniz.

Sosyal TV

İzlediğiniz televizyon programının nabzını Twitter'da tutmak, program ve filmleri facebook ve twitter'dan paylaşmak için geliştirilen Sosyal TV özelliğini kullanabilmek için Twitter ve Facebook hesabınızı profilinize eklemeniz yeterli.

Tuş takımına sahip uzaktan kumanda sayesinde sosyal TV'yi etkin bir şekilde kullanabiliyorsunuz.

#Sayfa#

Yüzlerce film ve dizi

Televizyon dışındaki özellikler arasında en çok ilgi görecek olan Market'te yüzlerce film ve dizi bulunuyor. Market'teki içerikler kirala-izle sistemiyle 2 ila 5 lira arasında değişen fiyatlarla izlenebilidiği gibi çeşitli abone paketleriyle de içeriklere erişmek mümkün. Filmlerde dikkatimi çeken diğer bir konu ise bazı filmlerde Türkçe altyazı desteğinin olmamasıydı. Yabancı filmlerin standart olarak orijinal ses ve türkçe altyazı ile sunulması gerekirdi. Kısa zamanda bu eksikliklerin tamamlanacağını düşünüyorum.

Kanal listesi

Turkcell TV Plus'ın kanal listesinde tüm ulusal kanallar yer alıyor.

Kanal listesine girdiğinizde 0'dan 253'e kadar sıralanmış olarak kanalları görüyorsunuz. Ancak listede tüm kanal numaralarına yayın atanmamış. Bu kanallar muhtemelen ilerleyen dönemde eklenecek kanallar için rezerve edilmiş. Sinema kanalları, popüler tematik kanalların yanı sıra bazı yerel kanallarla birlikte 81 kanal mevcut.

Bazı kanalların HD yayınlarının yer almadığını farkettim. Turkcell yetkililerinden aldığım bilgiye göre bazı kanalların diğer platformlarla yaptıkları münhasır yayın anlaşmalarından dolayı HD yerine SD formatta platformda yer alıyorlar.

Platformda daha fazla televizyon kanalına yer verilebilirdi. Özellikle yerel kanal sayısının yetersiz olduğu dikkatimi çekti.

#Sayfa#

Plus kanalları

Plus kanallarında ise yayın akışından bağımsız olarak kategorilere ayrılmış film, dizi, belgesel ve spor içerikleri yer alıyor. Müzik kanalları ve Turkcell akademi de plus salonlarında yer alıyor. Türlere göre ayrılmış müzik kanalları sabit playlist mantığıyla kurgulanmış. Her açtığınızda aynı şarkıların aynı sırayla gelmesi bir süre sonra sıkıcı gelebiliyor. Turkcell'in müzik kanalları üzerine biraz daha çalışmasında fayda var.

Son söz

IP tabanlı bir televizyon yayın platformu olan Turkcell TV Plus henüz yolun başında, televizyon yayınları konusunda oldukça başarılı olan servisin uygulama mağazasının olmayışı en önemli eksiği. En azından Youtube vb. popüler uygulamaların platformda yer alması gerektiğini düşünüyorum.

Turkcell TV Plus, ilerleyen dönemde eksiklerini tamamlayıp televizyon dışında birçok servisin de sunulduğu interaktif bir platforma dönüşmeyi hedefliyor.

Kişiye özel yayın ve sınırsız kanal gibi özellikler üzerinde çalışan Turkcell, televizyon yayıncılığında büyük bir değişimin öncüsü olabilir.

Turkcell TV Plus, eksiklerine rağmen performansıyla beğenimizi kazanmayı başardı.

YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

Ahmet Ahmet

turksel tv de sinema kanallarında sterio 576p yazıp ekran kararıyor ne yapmalıyım ? Teşekürler şimdiden

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 14.01.2017 13:46
Gül Gül

Ben bişey sormak istiyorum komik belki ama nasıl anlaticam bilemedim ama.simdi atıyorum 22ye bastinmi ora gelsin istiyorum atıyorum 80deysem tek tek inmek istemiyorum 22ye gelene kadar bunu bu kumanda da da nasıl yapabilirim

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 05.01.2017 22:13
Şeyda Şeyda

Sözde var ama kullanamıyoruz aç/kapa düğmesine basıyorum ışık yanıyor fakat açılmıyor. Çağrı merkezini arıyorum ürün satın almada telefonlar hemen açılıyor sorun bildirmede bekletiliyorum. Bu tür sorunları böyle firma çözemezse gerçekten yazık ürünü satmakla sürekli mesaj atmakla keşke bitse! Memnuniyet gerçekten sıfır.

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 03.01.2017 21:40
İsmail İsmail

Normal uyduya nasıl geçiyoruz şuan internetten izlıyom

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 15.12.2016 00:25
Seyit Seyit

Sen internete nasil baglandin

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 22.12.2016 22:43
Oğuz burkay Oğuz burkay

Çok ama çok gelişmesi gerek. İnteraktif yayıncılık anlayışı sıfır. iki uygulaması var kanallar arası geçiş berbat.film kanalları digitürk ile kıyaslanması bile mümkün değil. Dilediğin filmi izleyeyim dersen Nuh Zaman'ı filmler dahi kiralık ücretsiz içerik sıfır zaten içerik sıfır. Netfilix filmbox dahi bundan kat kat iyi boş çıkartsınlar patlama yaparlar sektörde. Bunca altyapısı olan bir firmanın böylesine amatörce ürün sunması ayıp. Belki geliştiriler diye 4-5 sonra açtım aynı yerde sayıyorlar yatırım yapmaları şart. Aksitakdirde ölü bir yatırım olmaya mahküm bir platform. İnternet ile ücretsiz olmasa hayatta 1 tl bile etmez hizmeti almazdım.

Aynı Görüşte misiniz?
evet16
hayır1
cevapla 11.12.2016 13:59

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

geri ileri
bize yazın