| Üye ol | 21 Ocak 2017,C.tesi

Marshall Major ve Minor kulaklıklar

İçeriğe oy verin :
Editör puanı
Giriş Tarihi: 18.06.2013, 17:10 Güncelleme Tarihi: 10.07.2013, 23:59
Etiketler:
marshall minor major kulaklık amfi video inceleme teknik özellikler artılar eksiler puan tasarım
Marshall Major ve Minor kulaklıklar
Tasarım 90
90 puan
Özellikler 80
80 puan
Performans 80
80 puan
  • EDİTÖRÜN SEÇİMİ EDİTÖRÜN SEÇİMİ
  • YÜKSEK PERFORMANS YÜKSEK PERFORMANS
  • FİYAT/PERFORMANS FİYAT/PERFORMANS
  • YENİLİKÇİ ÜRÜN YENİLİKÇİ ÜRÜN
İnceleyen:

Marshall'ın iki iddialı kulaklık modelini test merkezimizde ağırladık.

Müzik dünyasının önemli markalarından Marshall da kulaklık sektörüne adım attı. Bugüne kadar hep önemli müzik gruplarının sahnelerini süsleyen güçlü amfilerinin üzerinde gördüğümüz bu marka, artık kulaklarımızdaki yerlerini aldı. Bu inceleme yazımızda, firmanın ürettiği Major ve Minor model kulaklıklarında bahsedeceğiz. Ek olarak, hazırladığımız videomuzda da her iki kulaklığın özelliklerinden bahsediyor ve kısaca değerlendiriyoruz.

Yüksek çözünürlüklü video incelemeye ulaşmak için tıklayın.

Tasarım

Her iki model için de görüntü açısından çok güzel işler çıkarıldığını söyleyebilirim. Kulak üstü olarak tasarlanan Major ve kulak içi olarak tasarlanan Minor'ün harika görüntüleri var. Zaten bu kulaklıklar kutularında öyle dizilmiş ki, ilk açtığınızda sanki sizi mücevherler karşılıyor. Major, bir gerdanlık gibi göründü gözüme doğrusu. Minor'ün kutusun açtığımda da siyah zemin üzerine dizilmiş altın kol düğmeleriyle karşılaştığımı sanmıştım. Ürünleri ilk görüşüm, haliyle bende şaşırtıcı ve olumlu etkiler bıraktı. Daha önce böyle kulaklık ambalajları görmemiştim doğrusu.

#Sayfa#

Gelelim kulaklıkların tasarım detaylarına. Major'ün sade, süsten püsten uzak, ama bir o kadar da dolu, göz okşayıcı bir tasarımı var. Hoparlörlerinin dış tasarımları birer küçük amfi gibi hazırlanmış. Zaten üzerlerinde de orijinal Marshall logosu yer alıyor. Üst kısım ve hoparlörlerin iç kısımlarında deri malzeme kullanılmış. Üst bantta Jim Marshall'ın imzası da dikkat çekiyor. Kulaklığı, kafa yapınıza göre ayarlayabiliyor, taşımak istediğinizde de içe doğru katlayarak yerden tasarruf edebiliyorsunuz.

Kablosuna baktığımızda ise, bu kısmı birkaç parçaya bölebiliriz. Öncelikle uzun bir kablosu var kulaklığın, ama bir kısmı düz, bir kısmı da eski telefon kabloları gibi yaylı şekilde hazırlanmış. Çok hoşuma gittiğini söyleyebilirim. Ayrıca kablonun üzerinde yer alan Control Talk paneli, hem müzik dinlemek, hem de telefon görüşmeleri yapabilmeniz için işlev görüyor. Detaylarından birazdan bahsedeceğiz.

Kulaklığın 3.5mm'lik girişi, altın kaplama olarak hazırlanmış. Ayrıca giriş kısmının üzerinde yer alan altın renkteki minik yay da dikkatlerden kaçmıyor. Bu minik parça sayesinde olası tel kırılmalarının ve oluşabilecek temassızlıkların önüne geçilmek istenmiş.

Sonuç olarak, Marshall Major'ün çok hoş bir görüntüsünün olduğunu söyleyebiliriz.

Minor'e baktığımızda ise, bizi diğer kulak içi kulaklık örneklerinden daha farklı bir tasarım karşılıyor. Mini hoparlörlerin dış kısmı, teflon tavayı andırıyor, ancak altın renkte olması gözü okşuyor. İç tarafın bir bölümünü hoparlör delikleri kaplarken, üst tarafta da kulağa tutturmak için mandallar yer alıyor. Bu mandalları, kutuda gelen farklı boyutlardaki mandallarla değiştirebiliyorsunuz.

Bu modelde de Major'da olduğu gibi Control Talk paneli yer alıyor. Ayrıca biraz altta da yakanıza iliştirmeniz için Marshall logolu şık bir mandal bulunuyor. Kabloya baktığımızda, üzerinin örgü iple kaplı olduğunu, bu sayede ince plastik kablolu kulaklıklar gibi kolaylıkla birbirine dolanmadığını söyleyebiliriz. Yine 3.5mm değerde altın kaplama girişi de gözlerden kaçmıyor, ancak bu modelde yay kullanılmamış.

#Sayfa#

Ses kalitesi

Hem Major, hem de Minor'ün teknik özellikleri hemen hemen aynı. İkisinde de 20Hz - 20Khz frekans aralığı ve 115±3dB desibel oranı mevcut. Zaten her iki ürünün kutusunda da aynı teknik özellikler kağıdı çıkıyor. Dışarıya ses sızdırma konusunda iki model de bir hayli cimri. Bu konuda çevrenize kolay kolay rahatsızlık vermeyeceğinizi bilmeden gönül rahatlığıyla en sert müzikleri bile dinleyebilirsiniz.

Her iki kulaklığı da birkaç haftadır kullanıyorum ve ikisinin de ses kalitesinin hemen hemen aynı düzeyde, genel klasman olarak da orta-iyi seviye bir performans sunduğunu söyleyebilirim. Basslar, tizler ayırt edilebiliyor, genel olarak dinlediğiniz bir şarkıdaki enstrümanları ve vokal seslerini temiz şekilde ayırt edebiliyorsunuz, ancak dediğim gibi 20Hz -20Khz frekans aralığı, kulaklık sektöründe standart, normal seviye olarak gösteriliyor diyebiliriz. Çok da üst düzey bir performans beklememelisiniz. Marshall, iddiasını yüksek ses kalitesiyle değil de, daha çok şık tasarımlarıyla gösteriyor.

Kullanım

Her iki cihaz da dışarıya ses sızdırmama konusunda başarılı dedik. Altın kaplama 3.5mm'lik girişleri bulunuyor dedik ve kablolarının güzelliklerinden bahsettik. Bir de bu kablolarda Control Talk panelinin olduğundan söz etmiştik, şimdi gelelim bunu açıklamaya.

Aslında panel dediysek, bir tane mikrofon ve bir tane de tuş var. Böylesi bence çok iyi olmuş, zira kullanım açısından çok pratik. Eğer telefon görüşmesi yapmak istiyorsanız, gelen aramaları tuşa bir kere basarak cevaplayabiliyor, yine aynı tuşa bir kere basarak da görüşmeyi sonlandırabiliyorsunuz. Müzik dinlediğinizde ise, bu tek tuşun birden fazla işe yaradığını görüyorsunuz. Eğer hızlıca iki kere basarsanız bir sonraki şarkı başlıyor, bir kere basarsanız şarkı duruyor, üç kere hızlıca basarsanız da bir önceki şarkıya geri dönüyor. Tek tuşla bu kadar kolaylık var.

Müzik dinlemek ve telefon görüşmeleriniz haricinde, müzik yapıyorsanız da bu kulaklıkları kullanabilirsiniz. Aslında müzik yapanlar için kulak içi kulaklıklar pek tercih edilmez, ama ufak boyutlarda olmasını göz önüne alırsak, bu da bir tercih sebebi olabilir. Major kulaklığa, yani kulak üstü kulaklığa bakacak olursak, amfilerde kullanmak için iyi bir kulaklık olduğunu söyleyebiliriz, ki zaten kutusunun içinde bir dönüştürücü jak yer alıyor (Minor'ün kutusunda yok). Bu sayede kulaklığınızı amfinize bağlayabiliyorsunuz. Gerçi birçok yeni amfide kulaklık girişi de var artık, ama herhalde eskide kalanları da düşünmüş Marshall...

#Sayfa#

Rahat mı?

İşte bu iki kulaklığın belki de tek kötü tarafı. Major, bir süre sonra kafanızı ve akabinde kulaklarınızı acıtmaya başlıyor. Hoparlörlerinin çevresini saran yumuşak çerçeve ped, aslında biraz daha büyük olabilirdi. Küçük olduğu için de kulakların bir kısmını dışarda bırakabiliyor ve bu da baskı sonucu bir süre sonra acı hissiyatını veriyor. Benim dışımda, kulaklığı denettiğim diğer arkadaşlarımdan da aynı yorumu aldığımı belirtmeliyim, ki zaten incelememizin son kısmında onların da kısa yorumlarına yer vereceğim.

Minor ise, üst kısmında yer alan yumuşak mandalının dışında, sert bir tasarıma sahip. Alıştığımız kulak içi kulaklıklardan bir tanesi olmadığını belirtmiştim. Belki de en kötü tarafı, o kulaklıkların genelinde yer alan yumuşak kulak içi malzemenin bu kulaklıkta kullanılmaması ve bir süre sonra kulaklığın yanlarının kulaklarınızı acıtmaya başlaması. Her iki kulaklık da görünüş olarak çok güzel, ama bu görünüş, kullanıma olumlu yönde etki edemiyor maalesef.

Ürünleri kısa süre deneyen arkadaşlarımızın ilk deneyimleri sonucu kısa yorumları:

Gürhan Yerlikaya

Marshall Major, kafayı sıktığı için kulakları da bir süre sonra acıtıyor. Hoparlörlerini çevreleyen yumuşan malzemeli pedler normale göre biraz daha küçük olmuş sanki. Ürünün frekans aralığı, ses kalitesi, piyasadaki herhangi bir kulaklıkta karşılabileceğimiz düzeyde.

Minor'ın tasarım denemesi ise, bence iyi bir deneme. Daha rahat bir tasarımı var ve Major ile ses kaliteleri de hemen hemen aynı. Ben olsam, kullanım rahatlığı sebebiyle Minor kulaklığı tercih ederdim.

Yağmur Toprak

Marshall Major'ın tasarımı çok güzel, çok zengin bir duruşu var. Ses kalitesi de gayet iyi ve temizdi. Ancak 3-4 şarkıdan sonra baş ve kulaklarımı acıtmaya başladı, biraz sıkıyor. Cihazı genel olarak beğendim, ama fiyatı da yüksek bence.

Furkan Yaldız

Minor kulaklık, şık bir tasarıma ve güzel bir ses kalitesine sahip. Ancak pek kullanışlı değil, bir süre sonra rahatsızlık verebiliyor.

Sonuç

Sonuca gelecek olursak, Marshall Major ve Minor'un tasarımları gerçekten çok güzel. Detaylarına zaten önceki sayfalarda değindim. Her ikisinin de teknik özellikleri hemen hemen aynı ve ses temizliği, kaliteleri de iyi olarak gösterilebilir. Ayrıca Major gibi kulak üstü bir kulaklıkta telefon görüşmeleri için panelin yer alması, gayet iyi düşünülmüş bir özellik.

Kısacası Marshall, bu kulaklıklarında ses kalitesinden çok tasarımlara önem vermiş ve görsel olarak harika kulaklıklar hazırlamış. Ses kalitesi de tatmin ediyor, ama kulak rahatlığı için biraz daha çalışmalıydı doğrusu.

Minor kulak içi kulaklığın 169, Major kulak üstü kulaklığın da 289 liraya satıldığını belirtelim.

YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

Alper Alper

Marshall Major u sadece marshall amfilere mi takabiliyoruz ? :)

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 28.03.2016 11:55
BMWcandır BMWcandır // BURSA

Kulaklığın tasarımı bir klasikliği andırıyor adeta, ses peformansına diyecek zaten bir yok fiyatınında 289 TL den satılırken şimdiler ise 230 TL ye satılıyor artıkın.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 09.02.2015 10:57
bvardal bvardal // YALOVA

sesi nasıl olursa olsun tasarımına bayıldımm

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 30.01.2015 23:03
zeynel251 zeynel251 // ADANA

Bu fiyata kulaklarımızı daha rahat ettirebilecek başak ürünler olsada bunun tasarımı ilginç olmuş

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 29.01.2015 15:52
ayazturk ayazturk // BALIKESİR

Tasarım konusunda çok iyi biraz fazla estetiklik sevenler için.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 27.01.2015 17:06

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Kulaklık Toplam kayıt: 10
geri ileri
bize yazın