| Üye ol | 22 Ocak 2017,Pazar

AKG K619

İçeriğe oy verin :
Editör puanı
Giriş Tarihi: 29.01.2013, 09:50 Güncelleme Tarihi: 29.01.2013, 10:33
Etiketler:
akg akg k619 inceleme test kulaklık iphone kulaklığı
AKG K619
Tasarım 85
85 puan
Özellikler 75
75 puan
Performans 85
85 puan
  • EDİTÖRÜN SEÇİMİ EDİTÖRÜN SEÇİMİ
  • YÜKSEK PERFORMANS YÜKSEK PERFORMANS
  • FİYAT/PERFORMANS FİYAT/PERFORMANS
  • YENİLİKÇİ ÜRÜN YENİLİKÇİ ÜRÜN
İnceleyen:

Kulaklarımıza bayram ettiren AKG K619'u, test merkezimizde ağırladık.

Cep telefonlarının ses kaliteleri, dikkatinizi çektiyse günden güne gelişiyor. Firmalar "her şeyimizi yapabildiğimiz" cihazları, müzik keyfini maksimum düzeye çıkarmak için çalışıyorlar. HTC'ler Beats yazılım geliştirmeleriyle güçlenirken, Sony'ler Clear Bass özelliğiyle ön plana çıkıyor. Diğer taraftan Apple, sessiz sedasız daha iyi ses işlemcileri sunuyor.

Peki sadece telefonların güçlenmesiyle daha iyi ses elde edilebilir mi? Hayır tabii ki. Ses kalitesinde daha önemli olan şey, dinlediğiniz kulaklığın kalitesi ve sizin kulağınıza uygunluğu. Firmalar telefonları istediği kadar geliştirsinler, güzel bir kulaklık kullanmadığınız takdirde başarılı sonuçlar elde edemezsiniz.

AKG K619 model kulaklığı, iPhone'ları hedef alan ve maksimum kaliteyi hedefleyen bir ürün. Şimdi ürünü yakından tanıyalım.

Tasarım

AKG K619, standart, eski tip, kafanın üst tarafından geçirilen kulaklıklardan. Kulağın neredeyse tamamını kaplayacak büyüklükte olan sürücülerin ön tarafı son derece kaliteli sünger bir malzeme ile kaplanmış. Bu sünger sayesinde kulakların dışarıdan ses alması neredeyse imkansıza iniyor. Aktif bir ses izolasyonu sağlamıyor olsa da, kulaklığı taktığınız anda - dünyadan kopabiliyorsunuz. Bu açıdan çok başarılı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Fakat aynı durum, sesin dışarıya çıkmasını engellemede o kadar başarılı değil. Dışarıya az da olsa ses sızabiliyor.

Kulaklığın üst tarafının başınıza oturacak kısmı da, sürücülerin ön tarafında yer alan süngerlerle aynı malzeme ile kaplanmış. Böylece uzun saatler dinleseniz de herhangi bir rahatsızlık duymuyorsunuz. Bu kısım, 3'er santim uzayarak daha büyük kafaya sahip olan kullanıcılar için uygun hale gelebiliyor. Çok büyük kafalı olmayan ben, maksimum boyuta getirerek kullanabildim ancak. İri yarı olan meraklılar, satın almadan önce bu detayı da düşünsünler: Kulaklık kafanıza uymayabilir.

Ürünün kablosu, 120 cm uzunluğunda. Kablonun uzunluğunun -basketbolcu değilseniz- yeterli ve ideal bir boyutta olduğunu belirtelim. Kablo son derece sağlam görünüyor. Kablonun üst tarafında, bağlı olduğu sürücünün 10 - 15 cm aşağısında, kontrol kısmı yer alıyor. Bu kontrol ünitesiyle iPhone, iPod ve iPad'lerin sesini kısıp açabilir, gelen aramalara yanıt verebilir ve müziğinizi başlatıp durdurabilirsiniz. Arka tarafında yer alan mikrofon da, konuşmalarınızda telefona olan bağlılığınızı düşürüyor. İşlevsellik açısından bir sorunu olmayan bu ünitenin en büyük sıkıntısı, kablonun fazla yukarısında yer alması. Yani bir şekilde "kabloya bakayım ses açma tuşu neredeymiş" diyemiyorsunuz, çünkü kulaklık takılıyken görebileceğiniz bir noktada değil.

Özellikler

AKG K619'un kutusunun içerisinden 1 metrelik uzatma kablosu ve taşıma kılıfı çıkıyor. 1 metrelik uzatma kablosu, ürünü bilgisayarda kullanmanızı mümkün kılıyor. 120 cm'lik bir kulaklık kablosu, normal şartlarda yetersiz kalabilir. Bu durumu da uzatma kablosuyla çözebiliyoruz.

Kulaklığın sürücüleri, 16 Hz ila 24000 Hz arasındaki sesleri sunabiliyor. Değerlere bakacak olursak, düşük frekans değeri olan 16 Hz'in ideal bir düzey olduğunu söyleyebiliriz. 16 Hz'e kadar inebilen kulaklık, derin bassları da sorunsuz bir şekilde kullanıcıya sunabiliyor. Tiz değerleri için de farklı bir durum geçerli değil aslına bakarsanız. Sürücülerin genel anlamda başarılı olduğunu söyleyebiliriz.

Ürünün, iPhone için hazırlandığını söylemiştik. iPhone, iPad ve iPod için üretilmiş olsa da, neredeyse diğer tüm cihazlar tarafından kullanılabiliyor. Sadece Nokia 808 PureView'da çalıştırmayı başaramadım. Geri kalan tüm cihazlarımda sorunsuz çalıştı. Tabii tuşlar ve mikrofon, sadece Apple cihazlarında çalışıyor.

Performans

AKG K619, ciddi anlamda temiz ses kalitesi sunuyor. Pek çok AKG kulaklıkta olduğu gibi, bunda da orta sesler ağırlıkta. Orta sesleri daha yoğun duymak isteyeceğiniz şarkılarda, ekstra ekolayzır ayarı yapmadan istediğiniz seslere ulaşabiliyorsunuz. Orta seslerin ağırlığına rağmen, kolay kolay tiz sesleri bastırmıyor. Tizler, gayet başarılı ve temiz bir şekilde aktarılabiliyor. Bas sesler için de aynısını söyleyebiliriz. Baslar, derinlere inilmesine rağmen bozulmayan cinsten. Sanki kulağınızda subwoofer taşıyormuşsunuz gibi.

Ses ile ilgili söyleyebileceğim tek sıkıntısı, hali hazırda orta seslerin yüksek olduğu parçalarda, diğer seslerin eziliyor olması. Bazı rock parçalarda bizzat yaşadım. iPod Touch'ımın sesi sonuna kadar açıkken değişen şarkı, beynimin bir anda gitar sesiyle sarsılmasına sebep oldu. Orta ses, o şarkı için aşırı yüksek bir hale gelmişti. Bu haliyle keyif vermediğini söylemem gerek.

Ses gücü açısından baktığımızda da, ortalama bir seviyede olduğunu söyleyebiliriz. Apple'ın güçlü ses işlemcisi, ideal ses miktarını vermeyi başardı. Fakat Sony'nin ses miktarından çok ses kalitesine ağırlık veren ses işlemcisi, AKG'de yeterli bir ses miktarı sağlayamadı. Bu denemelerde, Sony ile yaptığım bas denemelerinin kulağımı patlatacak düzeyde başarılı olduğunu belirtmeden geçmemek gerek. Bas seviyorsanız, bu ikilide aradığınız aşkı bulabilirsiniz.

Sonuca bakacak olursak AKG K619, 400 TL'nin altındaki fiyat etiketiyle rakiplerinden daha avantajlı bir kulaklık. Müzik dinlerken kaliteye önem veriyorsanız, AKG'yi tercih edebilirsiniz. Fakat satın almadan önce kafanızın büyüklüğünü ve orta sesleri ne kadar sevdiğinizi hesaba katmanızı öneririz.

YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

YsrPKR YsrPKR

Sony ile bas konusunda da başarılı değil iphone ipad ipod kullanmıyorsanız tavsiye etmiyorum fakat kullanıyorsanız kesinlikle almalısınız kulağınızdan düşürmeyeceğinizi garanti ediyorum

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 30.09.2015 15:33
BMWcandır BMWcandır // BURSA

AKG kulağı kaliteli müzik dinlemek isteyen kullanıcalara hitap ediyor ama oyun için değil.Fiyatınında artıkın 320 TL olmuş yani fiyatı bayağa düşmüş.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 09.02.2015 11:19
anilkrks anilkrks // İZMİR

tasarım olarak klasik fakat yinede başarılı

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 06.02.2015 22:50
cecenorhan cecenorhan // İSTANBUL

Harika performans deyip 85 vermek nedir acaba

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 06.02.2015 03:38
zeynel251 zeynel251 // ADANA

Rengi çok şık ve tasarımı güzel performansına göre iyi bir fiyatı var.Kaliteli kulaklık isteyenler alabilir

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 05.02.2015 14:29

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

geri ileri
bize yazın