| Üye ol | 22 Ocak 2017,Pazar

Logitech MX Master mouse

İçeriğe oy verin :
Editör puanı
Giriş Tarihi: 24.06.2015, 22:47 Güncelleme Tarihi: 25.06.2015, 13:41
Etiketler:
logitech mouse Logitech MX Master teknik özellikler türkiye satış fiyatı inceleme artılar eksiler puan tasarım yazılım Mac bilgisayar windows
Logitech MX Master mouse
Tasarım 85
85 puan
Özellikler 85
85 puan
Performans 85
85 puan
  • EDİTÖRÜN SEÇİMİ EDİTÖRÜN SEÇİMİ
  • YÜKSEK PERFORMANS YÜKSEK PERFORMANS
  • FİYAT/PERFORMANS FİYAT/PERFORMANS
  • YENİLİKÇİ ÜRÜN YENİLİKÇİ ÜRÜN
İnceleyen:

Windows ve MAC için birçok ihtiyacınızı karşılayabilecek bir mouse ister misiniz?

Eğer gününüzün büyük bir bölümünü bilgisayarınız başında geçiriyorsanız, tabii ki rahat deneyimler yaşamak istersiniz. Sanal ortamda kolunuz bacağınız olan klavye ve mouse'lar, rahat yol alabilmeniz ve istediklerinizi dile getirebilmeniz için en önemli araçlar arasında yer alır. Bu incelememizde bahsedeceğimiz ürün de günlük PC kullanımınız daha performanslı hale getirmeyi ve kolaylaştırmayı hedefleyen Logitech MX Master oluyor.

Logitech'in bir süre önce ülkemizde resmen tanıttığı ürün, oyuncu ya da profesyonel iş alanı ayrımı yapmadan genel kullanıcı kitlesine hitap ediyor ve her ihtiyaca olabildiğince cevap vermeyi amaçlıyor. Kablosuz bir mouse olan ve şarj edilerek Bluetooth aracılığıyla da kullanılabilen mouse, belki de aradığınız yeni mouse'un ta kendisidir.

İlk başta şarj edelim

Kutuyu açtığınızda, şarj için bir adet USB kablosu, kablosuz bağlantı için bir Unifying alıcı, ufak bir bilgi kartı ve MX Master mouse'u görüyorsunuz. Kullanmadan önce tabii ki şarj etmek gerekiyor. MX Master, 4 dakika şarj edilerek 1 iş gününe yakın (yaklaşık 5-6 saat) bir süre boyunca kullanılabiliyor. Tam şarj edildiğinde ise, bir daha şarj edilmeden 40 gün boyunca kullanılabiliyor. Ürünü yaklaşık 2 haftadır kullanıyoruz ve yoluna tam gaz devam ettiğini söyleyebiliriz.

Bakalım ele oturuyor mu...

Bir mouse'da ne kadar özellik olursa olsun, eğer tasarım başarılı değilse keyif almanız da çok zordur. MX Master'ın girintili ve çıkıntılı bir tasarıma sahip olduğunu, elinizin farklı noktalarına özel olarak yüzeyindeki tasarım malzemesinin ve şeklinin değişiklikler gösterdiğini söyleyebiliriz. Örneğin, mouse'u kavradığınızda, baş parmağınızın altında pürüzlü bir zeminin olduğunu görüyorsunuz. Aynı zamanda bir tuş burası. Yine yanlardan kıvrımları sayesinde serçe parmağınızla da mouse'u kavrayabiliyorsunuz, ama eliniz biraz büyük olmalı. Mesela kendi elime göre mouse'un biraz büyük kaçtığını, bu sebeple de ara ara kontrolde zorlandığımı söylemeliyim. Sol elli kullanıcılar ise, muhtemelen bu ürüne yaklaşmayacaklardır.

Üzerinde neler var?

Mouse'un yan tarafında, fonksiyon tuşlarını görüyoruz. Örneğin bir internet sayfasına girdiğinizde ya da bir klasörde gezindiğinizde, bu tuşlar yardımıyla ileri - geri yapabiliyorsunuz. Kullanımlarının biraz rahatsız olduğunu söylemeliyim. Burada yine bir tekerlek yer alıyor. Böylece geniş sayfalarda sağa sola rahatlıkla hareket edebilirsiniz örneğin. Yine yan tarafta mouse'un batarya seviyesini gösteren bildirim ışıkları da yer alıyor.

#Sayfa#

Üst tarafa baktığımızda, tuşların orta tarafına konumlandırılan tekerleği ve tekerlek tuşunu görüyoruz. İsterseniz tekerleği kademeli olarak kullanabiliyor, isterseniz de tuşa basarak tekerleğin dönüş hızını bir anda maksimuma çıkararak çok hızlı hareket edebiliyorsunuz. Uzun bir belge okuyorsanız ya da bir web sayfasının en alt kısmına hemen ulaşmak istiyorsanız, bu gibi durumlarda işinize yarayacaktır.

PC'ye bağlayalım

Mouse'un ön tarafında USB bağlantı noktası yer alıyor. Cihazı buradan şarj edebiliyorsunuz. Alt kısma baktığımızda ise, diğer detayları görüyoruz. Mouse'un en güzel özelliklerinden bir tanesi, bu ürünü 3 farklı cihazla eşleştirebiliyor olmanız. Connect 1, 2 ve 3, üç farklı cihazı temsil ediyor ve siz istediğinizi seçerek hemen kullanmaya başlıyorsunuz. Ayrıca mouse'u PC'nize ilk kez tanıttığınızda bir de Logitech Options yazılımı yükleniyor ve bu yazılım aracılığıyla ürünün fonksiyon tuşlarına farklı görevler atayabiliyorsunuz. Ve Logitech, Darkfield lazer algılama teknolojisi sayesinde bu mouse'u birçok farklı zeminde rahatlıkla kullanabilme imkanı sunuyor. İster cam olsun, ister tahta, bir sorunla karşılaşmanız düşük bir ihtimal.

Sonuca gelecek olursak

Logitech MX Master'ın kablosuz bir mouse olması birçok kullanıcı için avantaj. Özellikle kablolarla boğuşmaktan bıkanlar için bire bir ve ferah bir çözüm diyebiliriz. Tek şarj ile bir ayı aşkın süre boyunca kullanılabilen ve 3 farklı cihazla eşleştirilerek birçok farklı zeminde rahatlıkla çalışabilen mouse, tekerleği ve fonksiyon tuşlarıyla da iş belgelerinden web gezintilerine, oyunlara kadar hemen her noktada güzel çözümler sunuyor diyebiliriz.

Tabii ki üst düzey performans için en önemli noktalardan birini tasarım ve o tasarımın ele iyi oturup oturmaması gösteriyor. MX Master, benim elime biraz büyük geldi doğrusu ve bu sebeple zaman zaman kontrolde zayıflıklar yaşadım, ek olarak yan taraftaki ileri - geri tuşları da rahat kullanım konusunda biraz başarızı. Yine de 2 haftalık kullanım sürecimin büyük ölçüde olumlu geçtiğini ve genel olarak memnun kaldığımı söyleyebilirim.

Ürün, ülkemizde 299 TL fiyat etiketiyle satılıyor.

YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

deadspace deadspace

G602 kullanıyorum, logitech yapıyorsa yapıyor diyorum

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 25.06.2015 17:17

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Klavye ve Fare Toplam kayıt: 11
geri ileri
bize yazın