| Üye ol | 22 Ocak 2017,Pazar

Logitech T620 dokunmatik mouse

İçeriğe oy verin :
Editör puanı
Giriş Tarihi: 07.08.2013, 14:05 Güncelleme Tarihi: 07.08.2013, 14:14
Etiketler:
fare mouse dokunmatik dokunmatik mouse logitech inceleme logitech t620 logitech t620 dokunmatik mouse windows 8 dokunmatik ekran
Logitech T620 dokunmatik mouse
Tasarım 80
80 puan
Özellikler 70
70 puan
Performans 70
70 puan
  • EDİTÖRÜN SEÇİMİ EDİTÖRÜN SEÇİMİ
  • YÜKSEK PERFORMANS YÜKSEK PERFORMANS
  • FİYAT/PERFORMANS FİYAT/PERFORMANS
  • YENİLİKÇİ ÜRÜN YENİLİKÇİ ÜRÜN
İnceleyen:

Logitech'in Windows 8 için tasarladığı dokunmatik faresi Logitech T620 test merkezimizin konuğu oldu.

Bilindiği üzere geçtiğimiz yılın sonlarına doğru Microsoft Windows 8 işletim sistemini kullanıcıların beğenisine sunmuştu. Windows 8'in yayınlanması ile birlikte de özellikle dokunmatik ekranlı cihazların kullanımı ciddi bir şekilde arttı. Özellikle son dönemde hemen hemen bütün firmalar dokunmatik ekrana sahip bilgisayarlarını çıkardılar. Hal böyle olunca da dokunmatik olmayan ekranlı bilgisayarlara modası geçmiş gözüyle bakılmaya başlandı. Ancak yakın zaman önce çıkan yeni donanımlar ile bilgisayarınız dokunmatik olmasa bile dokunmatik bilgisayar deneyimini yaşayabiliyorsunuz.

Bu donanımlardan birisi belki de en önemlisi Windows 8 için tasarlanmış dokunmatik fareler. Bu fareler kullanıcılarına dokunmatik ekranlı bilgisayar kullanmasalar bile o hissiyatı yaşamaları için tasarlanmış. İşte bizim bugünkü test konuğumuz da bu farelerden birisi olan dokunmatik Logitech T620. Şimdi ürünü biraz daha yakından inceleyelim.

Hafif ve şık tasarım

Her zamanki gibi ilk olarak ürünün tasarımsal özelliklerinden bahsedelim. Siyah-gri tonların etkili olarak kullanıldığı Logitech T620, yekpare bir tasarıma sahip. Yani diğer birçok farede gördüğümüz sol-sağ ya da ortadaki kaydırma tuşları bu farede bulunmuyor. Ancak bu görünüm olarak böyle. Cihazın mekanik olarak aslında iki adet tuşu da bulunuyor. Bu tuşlar alıştığımız sol ve sağ tık tuşları. Ama genel olarak kullanırken tıklamak için cihazın dokunmatik yüzeyi daha kullanışlı gözüküyor. Bunun yanında daha çok dokunmatik olarak kullanılan cihazın üst kısmında pürüzsüz ve geniş dokunmatik yüzey bulunuyor.

Bu yüzeyin tam olarak avucumuzun içine gelen kısmında Logitech'in logosu yer alıyor. Ayrıca bu yüzeyin kenar kısımlarında ise gri tonlarda hoş kısımlar var. Bunların yanında cihazın alt kısmında da yine bir Logitech logosu bizleri karşılıyor. Bu logonun üst kısmında optik algılayıcı ve fareyi açıp kapatacağımız tuş yer alıyor. Logonun alt kısmında ise iki adet kalem pil yerleştirilebilen pil bölümü var.

Öte yandan 112 mm x 64 mm x 28 mm ölçülere sahip olan bu dokunmatik farenin ağırlığı ise sadece 80 gram. Klasik farelere oranla bir hayli hafif bir yapıda olan bu fareye ayrıca eklenecek olan iki kalem pilin bu cihazın ağırlığını önemli derecede arttırdığını da söyleyelim. Son olarak cihazın elimize tam oturmadığını ve pürüzsüz yüzeyin elimizden kaydığını da söylemeden geçmeyelim.

#Sayfa#

Özellikler

Cihazın en büyük özelliği tahmin edebileceğiniz üzere dokunmatik olması. Bunun yanında kablosuz yapıda olan Logitech T620, Unifying Nano alıcı ile birlikte geliyor. Bu küçük alıcısının bilgisayarınıza takılı olup olmadığı ise neredeyse belli olmuyor. O derecede küçük yapıda olan alıcısı bu teknolojiyi destekleyen aynı anda 6 cihazı destekliyor.

2.4 GHz kablosuz olan ürün 10 metreye kadar çalışma kapasitesine sahip. Tabii bu mesafenin bulunduğunuz yere göre değişebileceğini de söyleyelim. Mesela cihazı duvarların ardında kullanmayı denerseniz bu mesafenin yarı yarıya kadar düşeceğini söyleyelim. Öte yandan özelleştirilebilir kontrollere sahip olan cihazın tuşları, SetPoint yazılımı ile değiştirilebiliyor.

Cihazın batarya konusundan bahsetmemiz gerekirse, Logitech T620 bir adet AA pil kullanıldığında 3 aya kadar, iki adet AA pil kullanıldığında 6 aya kadar pil ömrü sunmakta. Windows 7, Windows 8 ve Windows RT ile uyumlu olarak çalışabilen ürün bir de özel taşıma çantasına sahip.

Performans

Öncelikle daha önce bu tarz bir fare kullanmadıysanız alışana kadar çok zorluklar çekeceğinizi söyleyelim. Alışılagelmiş farelerden farklı olan Logitech T620'yi kullandığım süre boyunca tıklamalarda bazen aksaklıklar yaptığına şahit oldum. Bunun dışında ortasındaki dokunmatik kaydırma yüzeyinde de bazı aksaklıklar olabiliyor. Ancak bu tarz şeyler cihaza alışında hemen hemen ortadan kalkıyor.

Optik alıcıya sahip olan bu dokunmatik fare, maksimum 1000 DPI çözünürlüğü destekliyor. Bunun dışında cihazın en iyi özelliklerinden biri de simetrik yapıda olması. Bu da fareyi sağlak insanlar kadar solak insanların da oldukça rahat kullanmasına olanak sağlıyor.

Öte yandan cihazın oyun performansının ise hiç iç açıcı olmadığını söylemem gerekiyor. Ayrıca tasarım işleriyle ilgilenen kişilerin de bu fareyi kullanırken biraz sıkıntı yaşaması muhtemel.

Sonuç

2 yılla sınırlı donanım garantisine sahip olan Logitech T620, genel olarak kullanışlı bir yapıda. Ancak oyun ya da grafik işleriyle ilgileniyorsanız pek işinize yaramayacağı da aşikar. Bunun dışında 120 TL'lik son kullanıcı fiyatına sahip olan bu dokunmatik fare Windows 8'in dokunmatik ekran deneyimini yaşamak ve daha iyi yaşamak isteyenlerin tercih edebileceği kaliyeli bir ürün.

YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

enes tulek enes tulek // İSTANBUL

şık tasarım, cool bi hava katıyor kullanıcısına. yalnız windowsda gezinmek dışında pek bi yerde kullanılmıyor en iyi ihtimal internette surf yaparsınız. bu yüzden fiyatı biraz daha düşük tutmalıymış bence logitech. sonuçta o kadar para veriyorsun ve oyun yada benzeri başka işlerin varsa onlar için farklı bir mouse kullanmak zorunda kalıyorsun.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 07.02.2015 23:17
nanox3590 nanox3590 // BURSA

Windows 8 için çok iyi bir ürün.Tabi tıklama zevkini veremez o başka ama yinede görünüş olarak da şık.Tercih edilebilecek bir ürün... (Şık bilgisayara şık mouse :D )

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 05.02.2015 14:28
BMWcandır BMWcandır // BURSA

Logitech T620 benim için birazcık amaçsız bir fare olmuş. Çoğumuz notebooklardaki o dokunmatik fare yi bile kullamamazlarken birde bu fareyi alıpta hiç kullanmamazlar. T620 yi zaten almalarınıda tavsiye etmem.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 02.02.2015 23:10
csdlgr csdlgr // BURSA

Farenin yapılış amacı zaten ekran üzerindeki nesnelere daha kolay erişim sağlayabilmek dolayısıyla bu farenin kullanım kolaylığı olmadığı sürece ya da insanlar kullanamadığı sürece hiç bir amaca hizmet etmiş olmaz diye düşünüyorum çünkü dokunmatik fareye ha dokundum ha dokunucam diye birsürü strese girmek bile dokunmatik fareleri seçmemek için bir neden bence , ayrıca uzun pil ömrü diyoruz fakat zaten 2 pil takıyoruz yani normal farelerdede bu süre mevcut ve daha hafif daha taşınabilir bence :)

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 29.01.2015 22:09
mnprlr mnprlr // İSTANBUL

Alışılmışın dışında olduğundan ilk zamanlar o eski mouse daki his ve tat olmayacaktır elbette

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 28.01.2015 23:30

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

geri ileri
bize yazın