| Üye ol | 21 Ocak 2017,C.tesi

Logitech G700

İçeriğe oy verin :
Editör puanı
Giriş Tarihi: 08.10.2012, 18:35 Güncelleme Tarihi: 08.10.2012, 18:42
Etiketler:
logitech g700 logitech g700 oyuncu oyuncu aksesuarı oyuncu faresi inceleme test özellikleri
Logitech G700
Tasarım 90
90 puan
Özellikler 95
95 puan
Performans 95
95 puan
  • EDİTÖRÜN SEÇİMİ EDİTÖRÜN SEÇİMİ
  • YÜKSEK PERFORMANS YÜKSEK PERFORMANS
  • FİYAT/PERFORMANS FİYAT/PERFORMANS
  • YENİLİKÇİ ÜRÜN YENİLİKÇİ ÜRÜN
İnceleyen:

Logitech'in oyunculara özel olarak hazırladığı faresi G700, test merkezimizin konuğu oluyor.

Bilgisayar oyunculuğu... Bir süredir tırmanışta olan bu sektör, yerini konsollara bırakacak gibi görünmüyor. Zira bazı oyun türlerinde, klavye ve fare ile joypad'lere oranla çok daha iyi kontrol yapılabiliyor. İlk olarak sayacağımız oyun tipleri, tabii ki FPS, RTS ve MMO-RPG oyunları olacaktır. Bu oyunları joypad ile mi oynamayı tercih edersiniz, yoksa klavye - fare ile mi? Ben (ve pek çok oyuncu) klavye - fareyi tercih ederim doğrusu.

Tabii diğer taraftan tercih ettiğiniz klavye ve farenin kalitesi ve ergonomisi de, isabetli hamleler yapmanızı direk olarak etkiliyor. Profesyonel bir oyuncuya "İşlemci + ekran kartı mı, klavye + fare mi?" diye soracak olursanız, alacağınız cevap %99 ihtimalle "klavye + fare" olacaktır.

Test merkezimize konuk olan Logitech G700 de, oyuncuları hedef almış bir ürün. Oyun aksesuarları arasında bir hayli önemli bir noktada bulunan Logitech, kalitesini G700'e de aktarmaya çaba göstermiş. Şimdi ürünü biraz yakından tanıyalım.

Kablolu - kablosuz, ortaya karışık

G700, her ne kadar kablosuz bir fare olsa da, ön tarafından takılan USB kablosu sayesinde kablolu bir hale de gelebiliyor. Kablosuz kullanım için minicik bir USB adaptöre ihtiyaç duyarken, kabloyu taktığınız anda içerisindeki şarjlı AA pili kendi kendine dolmaya başlıyor. Ürünün bu açıdan son derece pratik olduğunu söyleyebiliriz. Kablo yoksa, kablosuz kullanılabiliyor. Adaptör yoksa, kablolu kullanılabiliyor. Pili bittiyse ve kablosu yoksa, bakkaldan 1 tane AA pil alıp oyununuza devam edebiliyorsunuz. Ayrıca çıkarılıp takılabilen USB kablosu da, cihazın görüntüsünü hiç bozmayacak şekilde ayarlanmış. Yan tarafında yer alan LED'lerden, şarj durumunu da görebildiğimizi belirtmeden geçmeyelim.

Pek çok oyuncu faresi gibi irice bir yapıda tasarlanmış olan G700, ekstra tuşlarının sayısı ve ergonomisiyle göz dolduruyor. Sol klik tuşunun yanında bulunan 3 tuş, işaret parmağınız ile basabileceğiniz tuşlar konumunda. Başparmak için de 4 tane ayrı tuş hazırlanmış. Kaydırma tekerleğinin hemen alt tarafında 2 tuş daha bulunuyor. Tabii bu 2 tuştan alttaki macro için kullanılabilen tuş durumunda. Diğerine birazdan değineceğiz.

Tuşların tamamı programlanabilir

Fare üzerindeki tüm tuşlar, Logitech'in sitesinden indirebileceğiniz arayüz üzerinden rahatlıkla programlanabiliyor. Bu yazılım hakkında kötü bir şey söylemek zor. Gayet güzel tasarlanmış, isteklere karşılık verebilen bir arayüzü var. Fakat yine de, Logitech'in diğer oyuncu ürünlerinde kullandığı özel yazılıma entegre edilmemiş. G300 ile kullandığım yazılımın, G700'dekinden daha iyi olduğunu söyleyebilirim.

Ürünün en ilginç yanlarından biri, dönüşebilir bir kaydırma tekerleği yapısına sahip olması. Normal şartlarda aşağıya doğru çektiğinizde hafif bir tıkırtı ile frenlenir kaydırma tuşu. Logitech G700'de de aynısı bulunuyor fakat istendiğinde bu özellik kapatılabiliyor da. Yani uzun sayfalar gezerken kaydırma tekerleğinin aşağıya çekilmesi halinde, tekerlek durmuyor ve sizi bir hayli uzun bir süre aşağıya indiriyor. Özellikle uzun internet sayfalarında bir hayli iş görüyor. Bu özelliği açıp kapatmak için tekerleğin hemen altındaki dönüşüm tuşunu kullanıyoruz.

Pek ağır bir fare

Ergonomik açıdan bir hayli başarılı olan ürün, farenin ağırını tercih edenlere hitap ediyor. Zira G700 pek çok fareden daha ağır. "Keşke en azından ağırlığı değiştirilebilir olsaydı" diyoruz bu noktada.

5700 dpi değerine ulaşabilen G700, bu konuda herhangi bir sıkıntı çekmemenizi sağlıyor. Açıkçası 5700 dpi olarak kaç kişi kullanır, bilemiyorum. Tabii bunu günlük 1600 dpi kullanan biri olarak söylüyorum. USB arabiriminden faydalanan fare, saniyede 1000 aktarım hızına ulaşabiliyor. Ömür olarak da 8 milyon klik biçilmiş fareye Logitech tarafından.

Kablosuz, ama...

Kablosuz bağlantı başarısı ise şaşırtıcı derecede iyi. Logitech, bu ürünü için daha güçlü bir kablosuz alıcısı - vericisi ikilisi kullanmış ve 1 - 2 metre uzaktan da oynasanız hiçbir kesilme yaşanmıyor. Fakat bununla beraber, şarjı da biraz fazla kısa gidiyor. Eğer yoğun bir şekilde oyun oynarsanız, G700 2 - 3 gün arası anca dayanıyor.

Sonuca gelecek olursak, eğer ağır ve bol tuşlu oyuncu faresi arıyorsanız, G700 tam olarak sizin istediğiniz ürün olabilir. Kalitesi, ergonomisi ve bonusu kablosuz bağlantısı ile G700, tercih edilesi bir ürün.

YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

xCooLx xCooLx

Performansıyla büyülüyor tasarımından bahsetmiyorum bile hem kablolu hem kablosuz kullanımı ve programlanabilir tuşları ile oyuncular için harika bir seçenek olmuş inceleme için teşekkürler

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 05.02.2015 22:02
BMWcandır BMWcandır // BURSA

G700 ün ergonomisi ve mat yapısı sayesinde gerçekten fevkalade. Mouse un kablolu ve koblosuz kullanımı ben büyük özelliği ve ben özelliği çok beğendim diye bilirim, öte yandan 5700 dpi değerinide bir yana atacak değilim.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 02.02.2015 22:54
zeynel251 zeynel251 // ADANA

Bir mause ye göre çok şık tasarımı var tam oyuncular için yapılmış

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 01.02.2015 15:10
mnprlr mnprlr

1 sene sonra kullanıma gore sorunlar tabiki ortaya çıkacaktır bu sure aralığında tadını çıkarmaya bak

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 28.01.2015 23:34
Aytac Aytac

8 ay ıcerısınde tutuma ve surukleme sorunu baslayacaktır kendı kendıne tıklama ve secmek ısterken surukleme sorunları da basgosterecek

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır3
cevapla 29.07.2013 18:49

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

geri ileri
bize yazın