| Üye ol | 25 Ocak 2017,Çarş

Logitech G13

İçeriğe oy verin :
Editör puanı
Giriş Tarihi: 22.06.2012, 15:09 Güncelleme Tarihi: 25.06.2012, 10:17
Etiketler:
logitech Logitech G13 klavye oyuncu klavyesi logitech klavye
Logitech G13
Tasarım 90
90 puan
Özellikler 90
90 puan
Performans 80
80 puan
  • EDİTÖRÜN SEÇİMİ EDİTÖRÜN SEÇİMİ
  • YÜKSEK PERFORMANS YÜKSEK PERFORMANS
  • FİYAT/PERFORMANS FİYAT/PERFORMANS
  • YENİLİKÇİ ÜRÜN YENİLİKÇİ ÜRÜN
İnceleyen:

Logitech G13, oyunculara özel farklı bir ürün.

Bilgisayarda oyun oynamak denince akla ilk gelenler, bu iş için özel hazırlanmış klavye ve fare gibi aksesuarlardır. Tepki süresi azaltılmış ve hareketlerinizi anında oyuna aktaran bu aksesuarlar, sizi diğer oyunculara karşı bir nebze daha üstün kılmaya yarıyor. Peki bu aksesuarlar dışında bir oyuncu olarak ne kullanabilirsiniz? İşte bu soruya cevap vermek için geliştirilen bir oyuncu ürünüyle daha karşınızdayız: Logitech G13.

Tasarım

Bir oyuncu olarak rahatlık ve ergonomi, klavye ve benzeri ürünlerde ön planda olmalı. G13'te de bunu görebiliyoruz. Genel olarak siyah, gri ve metalik renklerin hakim olduğu cihaz, genel olarak sağ elini kullananlar için geliştirilmiş ve bir klavye alternatifinden çok, klavyenin yanında kullanmak için hazırlanmış. 4 bölüme ayırabileceğimiz tasarımda, üst kısımda LCD panel ve tuşları, altında oyunlarda kullanacağımız G ve profil tuşları, hemen bu kısmın sağ altında joystik ve iki butonu, en altta ise dirseğimizin rahat şekilde konumlanması için kaymaz bir destek bölümü yeralıyor.

Oyunlarda yoğun olarak kullanacağımız G tuşları, el ve parmakların açısına göre konumlandırılmış. Özellikle ortada yer alan ve klavyede yön tuşları olarak kullanılan WASD dörtlüsünün yerine kullanılabilecek G4,G10,G11 ve G12 tuşları oyuk olarak hazırlanmış. Tuşların genişlikleri ve şekilleri de parmaklara göre üretilmiş.

Bu kısmın üstünde ise LCD panel bulunuyor. LCD panelin altına, bu panelde kullanabileceğimiz 4 adet tuş, ışık tuşu ve ekran değiştirme tuşu yeralıyor. Sağ alttaki joystik de tam sol elin başparmağına gelecek yerde bulunuyor. Kısacası tasarım oldukça ergonomik ve kullanışlı. Cihazdaki LCD panel ve tuşların da arka aydınlatmalı ve rengi değiştirebilir olduğunu da söylemeden geçmeyelim.

Yazılım

Logitech G13'ün tam 25 adet programlanabilir tuşu bulunuyor. Bu tuşları üst tarafta bulunan M1, M2 ve M3 tuşlarıyla farklı profillerde kullanmak da mümkün. Yani M1'e World of WarCraft'ı, M2'ye ise Diablo 3'ü koyabilirsiniz. Profillerin arka aydınlatmasını da farklı programlayabilme imkanınız mevcut. Yani böylelikle yeşil renkli aydınlatmayla WoW oynarken, Diablo 3'te ise şeytan kırmızısı renginde Diablo'ya karşı mücadele vermeniz mümkün. Ayrıca bu profiller cihazın üzerinde kaydedildiği için başka bir bilgisayara taktığınızda da profillerinizi korumuş oluyorsunuz.

LCD panelde farklı küçük yazılımlar mevcut. RSS beslemesi, geri sayım, saat ve tarih bilgisi, CPU ve RAM'in kullanım oranları gibi yan yazılımların dışında, yüklü oyun profilleri ve World of WarCraft'ta karakterinizin istatistiklerini görebilmenizi sağlayan veya Battlefield oynarken hangi sunucu ve haritada olduğunuzu görmenize imkan tanıyan yazılımlar da mevcut. Ayrıca o an dinlediğiniz şarkının isim ve kalan süre bilgilerini de görebildiğiniz küçük bir medya yazılımı da eklenmiş. Yazılım geliştirme kitiyle birlikte bu LCD panele, kullanıcıların hazırladığı küçük yazılımlar da eklenebiliyor. Oldukça hoş bir özellik ve görselliğe büyük bir katkısı var.

Son söz

Özellikle oyuncu aksesuarlarının revaçta olduğu bir dönemdeyiz. Birçok firma farklı ürünleriyle oyuncu kitlesinin kalbini çalmaya çalışıyor. Logitech'in G13'ü de yeni bir klavye almak istemeyip, kendi klavyesine ek bir aksesuar kullanmak isteyenler için birebir. Arka aydınlatması, 25 adet programlanabilir tuşu ve taşınabilir olmasıyla çoğu oyuncunun canını yakacağa benziyor.

Klavye üzerine kötü konumlandırılmış makro tuşlarından bunalanlar, G13'ün tuş takımını oldukça beğenecek. Sadece joystik kısmının biraz gereksiz kaldığını söylemeliyim. Bu durum ve fiyatı dışında pek bir eksisi yok. 200TL'ye yakın olan fiyatı, bir kontrol ürünü almak isteyen sıkı oyuncuları, oyuncu klavye ve farelerine itebilir gibi duruyor. Ancak iyi bir oyuncuysanız ve klavyeniz size yetmiyorsa, G13 başarılı bir seçenek.

YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

zeynel251 zeynel251 // ADANA

Ergonomik ve kullanışlı çok önemli oyuncular Logitech G13 e bayılacaktır

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 05.02.2015 15:02
BMWcandır BMWcandır // BURSA

Logitech G13 zaten mükemmel olmuş benim dikkatimi çektiği tek nokta dirseksiğimizi koymak için yapılmış için olan süngerli bölge bu sayede dirseğin ağırması engellenmiş. dirsekliğin yanınada joystik koymalarıda güzel olmuş.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 02.02.2015 22:16
beratkrbl beratkrbl // İSTANBUL

bu klavyeyi kullanmak için alışmak lazım

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 28.01.2015 12:06

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

geri ileri
bize yazın