| Üye ol | 17 Ocak 2017,Salı

Seagate GoFlex Home 3 TB

İçeriğe oy verin :
Editör puanı
Giriş Tarihi: 20.04.2012, 17:25 Güncelleme Tarihi: 21.04.2012, 16:04
Etiketler:
seagate seagate goflex home goflex home inceleme
seagate goflex home inceleme
Tasarım 80
80 puan
Özellikler 80
80 puan
Performans 75
75 puan
  • EDİTÖRÜN SEÇİMİ EDİTÖRÜN SEÇİMİ
  • YÜKSEK PERFORMANS YÜKSEK PERFORMANS
  • FİYAT/PERFORMANS FİYAT/PERFORMANS
  • YENİLİKÇİ ÜRÜN YENİLİKÇİ ÜRÜN
İnceleyen:

Seagate'in evlere yönelik depolama merkezi çözümlerinden GoFlex Home, tam 3 TB'lik sürümüyle TeknoKulis test merkezinin konuğu oluyor.

Bilgisayar teknolojileri ilerledikçe, evlerdeki bilgisayarların kullanım biçimleri de değişmekte. Eskiden evlerin çoğunda yokken, şimdi yatak odasında ayrı, çocuk odasında ayrı bilgisayar bulunuyor. Tabii bunlarla beraber, iletişimde olduğu cihazlar da evrim geçirmekte.

Akıllı televizyonların, tabletlerin, dizüstülerin bulunduğu bir ev hayal edin. Sevdiğiniz bir tane de film var, sürekli olarak açıp açıp sahnelerine baktığınız. Bu filmi her cihaz için ayrı ayrı kopyalamanız gerekiyor mu sizce? Seagate'in GoFlex Home depolama birimi, evdeki her cihaza veri desteği sağlayarak aynı dosyaların birden fazla cihazda saklanaması ihtiyacına engel oluyor.

Üç ayrı depolama alanı seçeneği

Öncelikle cihazın şeklinden şemalinden bahsedelim. Seagate GoFlex Home, ortalamanın biraz üzerinde fiziksel büyüklüğe sahip bir harici depolama birimi. 1 TB, 2 TB ve 3 TB depolama alanı seçenekleri sunan GoFlex Home'lardan, bize gelen tabii ki 3 TB'lik modeldi :)

Seagate GoFlex Home, dock ve depolama biriminin kendisi olarak 2 ayrı parça halinde geliyor. Dock kısmının depolama birimine bağlantısına baktığımızda, direk olarak SATA veri ve güç bağlantıları ile karşılaşıyoruz. Bu, ihtiyacınız olması halinde sabit diski bilgisayara da bağlayarak çalıştırabileceğiniz anlamına geliyor. Dock kısmının arka tarafında, ethernet ve USB bağlantı noktaları yer alıyor. Cihazın güç tuşu da yine aynı noktada.

Cihazın kurulumu da, kullanımı da oldukça basit. Ethernet portundan, modemimizin LAN portlarının bir tanesine bağlantıyı kurup, elektrik bağlantılarını da gerçekleştirdiğimiz anda cihaz çalışır hale geliyor. Bundan sonra yapılması gereken tek şey, kutusundan çıkan yazılımı hızlı bir şekilde, o ağa dahil olan herhangi bir bilgisayara yüklemek. Yazılımı yüklediğiniz bilgisayardan, GoFlex Home'un tüm ayarlamalarını gerçekleştirebilirsiniz. Cihazın depolama özelliğinden faydalanmak için ise herhangi bir yazılım yüklemenize gerek yok. En azından Windows 7 64 bit'te ben gerek duymadım. Taktığım anda, ağımdaki tüm bilgisayarlar cihazın varlığından haberdar oldu.

Sonuç

Evinizdeki tüm cihazlar için depolama işlevi görebilen GoFlex Home, kullanım rahatlığıyla da dikkat çekiyor. Beraberinde gelen yazılımlar ile, çeşitli yedekleme işlemleri de, bilgisayar üzerinden vereceğiniz tek bir komuta bakar hale geliyor.

Cihaz, çok da gürültülü bir şekilde çalışmıyor. İlk etapta, alt tarafı boş bir tahta üzerinde çalıştırdım Seagate'i. Bu halde kullanmaya kalkınca, çok çok az da olsa gürültü çıkarıyor. Eğer düzgün bir zeminde kullanırsanız, muhtemelen ses duymanız imkansız bir hale gelecektir.

Ürünün fiyatı Türkiye'de KDV dahil 350 liradan başlarken, 3 TB modeli için en düşük fiyatın 500 lira olduğu göze çarpıyor. Yani cihaz çok da ucuz değil. Ama evinizde güzel bir ağ üzeri depolaması kullanmak istiyorsanız da, Seagate'i tabii ki tercih edebilirsiniz.

YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

xCooLx xCooLx

WD marka kullanıyorum yüksek depolama seçenekleri ve kullanım kolaylığı ile çok faydalı bir cihaz ama biraz pahalı

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 06.02.2015 22:49
zeynel251 zeynel251 // ADANA

1 TB modeli daha iyi bir tercih olacak gibi

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 05.02.2015 17:27
samonite samonite // KONYA

Şirkete almış bunu ama ben hiç beğenmedim. Gerektiği kadar hızlı değil sanki.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 05.02.2015 15:45
nanox3590 nanox3590 // BURSA

seagate hiç alamadın ve aldırmadım, nedense bana güven veren bi firma gibi gelmiyo adından mıdır nedir. Quantumla başladım, bi hata yaptım samsung aldım, artık Wd ile devam ediyorum. bi sorunumda yok çok şükür.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 04.02.2015 22:51
cecenorhan cecenorhan // İSTANBUL

Biraz ince yapsanız keşke

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 02.02.2015 06:04

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

geri ileri
bize yazın