| Üye ol | 18 Ocak 2017,Çarş

Samsung Galaxy NX

İçeriğe oy verin :
Editör puanı
Giriş Tarihi: 21.01.2014, 16:37 Güncelleme Tarihi: 22.01.2014, 16:51
Etiketler:
samsung samsung galaxy Galaxy NX samsung galaxy nx fotoğraf makinesi kamera android google lens objektif
Samsung Galaxy NX
Tasarım 80
80 puan
Özellikler 85
85 puan
Performans 80
80 puan
  • EDİTÖRÜN SEÇİMİ EDİTÖRÜN SEÇİMİ
  • YÜKSEK PERFORMANS YÜKSEK PERFORMANS
  • FİYAT/PERFORMANS FİYAT/PERFORMANS
  • YENİLİKÇİ ÜRÜN YENİLİKÇİ ÜRÜN
İnceleyen:

Samsung’un hibrit fotoğraf makinesi Galaxy NX’in performansı nasıl?

Samsung Galaxy NX, aynasız Android tabanlı hibrid bir kamera. DSLR makinelere benziyor. Cihazda lensler değiştirilebiliyor. Lensi takması ve çıkarması oldukça kolay. Çıkarmak için lensin yanındaki siyah tuşa basmak gerekli. Böylece kilit mekanizması açılıyor. Cihazın kasasındaki plastik elden kaymıyor. Hatta plastiğe dikkatlice baktığınızda pürüzlü gibi duruyor, ama bu pürüzlük sadece desen gibi. Elleri rahatsız etmiyor. Ama nolur nolmaz makine elden gitmesin, askılığı kullanmakta ve kabzadan tutmakta yarar var. Kabza denge kısmı. Kabza birazcık çıkık ve büyük olmuş. Üstünde suni deri yer alıyor. Bu deri kabzanın kaymasını engelliyor. Kabza yanında odaklama ışığı var (Kabza ve lens arasında). Elleri büyük kullanıcılar istemeden de olsa bu ışığın önünü kesebilir.

Videonun yüksek çözünürlüklü halini izlemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Cihazın üstünde kabzanın ucunda deklanşör butonu bulunuyor. Ayrıca kırmızı renkli video kayıt tuşu, güç tuşu, flaş ve flaşı açma tuşu, mod geçişleri için halka kontrol düğmesi ve dijital vizörün netliğini ayarlamak ayar tuşu bulunuyor. Arka tarafta ise atın bile koşabileceği 4.8 inç'lik 720p çözünürlüğünde ekran var. Cihazın sol tarafında kulaklık girişi bulunuyor. Kulaklık altında kapakla gizlenmiş micro USB ve micro HDMI girişleri var. Ayrıca hoparlör de kapağın yanında yer alıyor. Sağ tarafta yani kabzanın altında da bir kapak yer alıyor. Bu kapağı açınca ise microSD ve microSIM kart yuvaları bulunuyor. 64 GB'a kadar microSD kart desteği var. Ayrıca batarya da bu kısımda bulunuyor. Alt tarafta tabii ki tripod yerinin de bulunduğunu belirtelim. Cihazda 20.3MP APS-C CMOS sensörle birlikte DRIMe IV görüntü işlemcisi, 1.6 GHz'lik 4 çekirdekli Pega-Q işlemcisi, 2 GB RAM, 16 GB dahili depolama yer alıyor.

#Sayfa#

Aslında fotoğraf kısmını bir kenara koyarsak Galaxy NX'in akıllı telefondan farkı yok. Hatta akıllı telefon bazında performansı orta düzeyin biraz daha üstünde diyebilirim. Galaxy NX'in ekranının dokunmatiği genel olarak başarılı sayılır. Nadiren arada biraz geç tepkime verdiği de oldu. Çok rahat şekilde sosyal ağlara bağlanabiliyor, internette geziniyorsunuz. Hatta oyun bile oynayabilirsiniz. Dead Trigger 2'yi düşük grafiklerle oynadım. Performansı da iyiydi. AnTuTu testinden 21546 puan aldı.

Cihazın arayüz geçişleri akıcı. Android tarafında Samsung'un telefonlarından bildiğimiz klasik TouchWiz bulunuyor. Kamera arayüzü genel olarak kullanışlı olsa da sinir edici olduğu durumlar oldu. Mesela sıcaklık ayarına girip, Kelvin değerini ayarlamak istediğimde dokunmatik menüde ufak bir yere iki üç kere tıklamam lazım oldu. Arada arayüzün hantal kaldığı durumlar da oldu. Arayüzün biraz daha ayrıntılarına geçelim ve oradan devam edelim. Galaxy NX'in arayüzünde otomatik, akıllı, manuel, deklanşör önceliği gibi kullanılabilecek modlar yer alıyor. Burada kilit kısım akıllı mod içinde saklı. Akıllı modda iç mekan, gece, sesli fotoğraf gibi birçok mod yer alıyor. Duruma göre herhangi bir modu seçip çekime başlayabilirsiniz. Ekrana dokunmadan halka kontrolü yardımıyla da menüler arası geçişler gerçekleştiriliyor. Hem akıllı modları hem de manuel olarak kendi ayarımı yapıp Galaxy NX'i bu şekilde kullandım. Manuel moda geçince ekranda ISO, pozlama gibi ayarlar beliriyor. Fonksiyon tuşuna basarak halka yardımıyla ISO, diyafram menüleri arasında dolaşılabilir. Aslında Samsung bu yolla fiziksel tuşların eksikliğini hissedenler için bir alternatif sunmuş da diyebilirim. Cihaz üstünde alışıldık fiziksel tuş olmadığından detaylar ekrandan yapılıyor. Eskiden beridir fiziksel tuşlara alıştığım için en başta ters geldi. Açıkçası biraz daha ufak bir ekran ve fiziksel tuşlar olabilirmiş. Fiziksel tuşları aradım. Kemikleşmiş profesyoneller için fiziksel tuşların olmaması ters gelecektir.

#Sayfa#

Çekimlerle yolumuza devam edelim. Galaxy NX'te standart 18-55 objektif var. Başka seçenekleri de var. Ama onlar test merkezine gelmediği için deneyemedim. Fotoğraf kalitesi genel olarak başarılı. Gece çekimleriyle başlayalım. En başta bakalım neler olur diyerek manuel ayarda işe giriştim. Diyaframda biraz oynama yaptım, birkaç ince ayarla birlikte denedim. Sonuç fena olmadı. Tabii ki bir de akıllı modda gece çekimleri yaptım. Manuel ayarla, otomatik çekimin farkı var. Gece çekim yaparken mesela kuvvetli ışık veren tabela gibi ışığı yüksek nesneler varsa bunlar akıllı modda parlıyor, gereksiz bir parlama oluyor. Ancak kendi yaptığım ayarlarda bu parlama azdı, hatta bayağı bayağı azdı.

Samsung Galaxy NX'le çekilmiş örnek resimler için:

GALERİ 1

GALERİ 2

Gelelim gündüz ve iç mekan çekimlerine. Oda içinde fotoğraf çekince Galaxy NX'in performansı gayet memnun edici. Farklı farklı iç mekanlarda denedim. Genel olarak fotoğraflar hoşuma gitti. Işığı az yerlerde flaşla çekimler yaptım. Flaşının yeterince güçlü olduğunu belirteyim. Sonuçlar ayrıntılı ve renkler düzgün. Gündüz çekimlerinde de Galaxy NX'in performansı iyi. Ancak dış çekimlerde havanın kapalı olduğu bir gün yaptığım denemelerde, çok çok hafif bir kumlanma oldu. Fotoğrafları bilgisayara atınca bu çok hafif kumlanmayı fark ettim. Fakat sonrasında yaptığım çekimlerde ise bu durumu bir daha yaşamadım. Güneşli havada yaptığım çekimlerde de kameranın performansını ve çekim kalitesini beğendim. Makro çekimler de başarılı ve ayrıntılı. Fotoğraflar dışında video çekim de var. Video çekim kalitesi Full HD'de orta kalite veya biraz daha üstü diyebilirim. Bunlarla birlikte eliniz çok hafif titredi diyelim videoda bu durum belli oluyor. Dikkat etmekte yarar var.

#Sayfa#

Çekilen fotoğraflar üstünde sonradan arayüzde değişiklik yapılabiliyor. Ayrıca bir de imza olayı var. Normalde fotoğraflarda Samsung Galaxy NX imzası yer alıyor. Ama bir resim düzenleme programıyla kendi imzanızı oluşturup, bunu fotoğraf makinesi içine atabilirsiniz. Böylece fotoğraflarda bu imzayı kullanırsınız. İster köşede durur, isterseniz boydan boya fotoğrafı kaplayabilirsiniz. Dijital vizöre geçince menü, vizörde de gözüküyor. Vizöre alışkın kullanıcılar için vizör iyi olmuş. En başta kocaman yayvan ekrana alışmam biraz süremi aldı (Fiziksel tuşların olmaması da alışma sürecinde etkili oldu). Daha sonrasında vizöre pek ihtiyacım kalmadı.

Galaxy NX'in 4360 mAh'lık bataryası var. Bu batarya 2.5 saat veya biraz daha gecik zamanda şarj olabiliyor. Cihazı fişe takıp, şarja bıraktığımda 13:25-30 civarlarıydı, şarjdan aldığımda 16:10 gibiydi. Şarj olmuştu. Kullanım süresi ise kullanımdan kullanıma değişebiliyor. Ben aralıklı kullandığım için bir buçuk iki gün şarjı gitti. Ancak bu süre içinde altta açık program bırakmadım, 3G'den bağlantıyı çok açmadım. 3G'yi açınca şarj su gibi akıyor. Ayrıca altta fazladan açık program bırakmak da pek iyi olmuyor. Makinede yavaşlığa bile sebebiyet verebiliyor. Birkaç kere başıma geldi.

Sonuç olarak Galaxy NX güzel bir kamera. Akıllı telefonla, fotoğraf makinesinin birleşimi hibrit bir cihaz olmuş. Her şeyin dokunmatik ekrandan yapılmasına alışmak gerekiyor. Eğer profesyonel olarak fotoğrafçılıkla uğraşıyorsanız, alışma süreci biraz zaman alıyor. Ama daha normal kullanıcılar açısından alışma süreci kısa. Ama alışınca da Galaxy NX'i kullanması kolay oluyor. Genel performansı kaliteli bir cihaz. Fiyatı biraz daha uygun olabilirmiş.

Yazıda katkılarından Mehmet Can Sipahi ve Enes Ide'ye teşekkür ederim.

YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

enes tulek enes tulek // İSTANBUL

kamera kamera değil sanki telefon, bataryası oldukça iyi, işlemci hızı ve ram bakımından zaten orta üst segment akıllı telefon gibi, lensleri özel orası biraz kötü olmuş. belki nx serisinin yeni modeli çıkarsa onda diğer prof kameraların lensleri de çalışabilecek şekilde düzenlenir, öyle olursa gayet hoş bir cihaz :)

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 07.02.2015 23:08
ahmet__43 ahmet__43 // KÜTAHYA

bunun hitap ettiği kitle profesyonel kullanıcılar ama profesyonel kullanıcılar aynı paraya daha iyi modeller bulacaklardır.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 05.02.2015 23:14
BMWcandır BMWcandır

Samsung Galaxy NX güzel fotoğraf makinesi olsada bu makinenin lensleri özel olduğundan 2-3 yıl sonra bulmak çok zor olur birde Samsung lensin üretimine son verirse kullanıcılarını ortada bırakmış olur. Her yeni makineler çıkartıp lensleri standart yapmazsa ayrı ayrı lensler yaparsa kullanıcılarını yarıyolda bırakır. Samsung ta bu sektörden pay kaybeder.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 30.01.2015 21:29
TechLike TechLike

Sony, nikon ve canon'dan şaşılmamalı. Samsung ise biraz daha yol kat etmeli.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 28.01.2015 17:08
zeynel251 zeynel251 // ADANA

Kamerada canon ve sony nin üstüne tanımam samsung da herşeye galaxy ismini veriyor

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 28.01.2015 14:48

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Fotoğraf Makinesi Toplam kayıt: 12
geri ileri
bize yazın