| Üye ol | 16 Ocak 2017,P.tesi

Panasonic HX-WA30

İçeriğe oy verin :
Editör puanı
Giriş Tarihi: 16.07.2013, 09:59 Güncelleme Tarihi: 18.07.2013, 10:40
Etiketler:
panasonic HX-WA30 kamera el kamerası inceleme video su ve toz geçirmez panasonic hx-wa30 panasonic hx-wa30 inceleme
Panasonic HX-WA30
Tasarım 75
75 puan
Özellikler 75
75 puan
Performans 70
70 puan
  • EDİTÖRÜN SEÇİMİ EDİTÖRÜN SEÇİMİ
  • YÜKSEK PERFORMANS YÜKSEK PERFORMANS
  • FİYAT/PERFORMANS FİYAT/PERFORMANS
  • YENİLİKÇİ ÜRÜN YENİLİKÇİ ÜRÜN
İnceleyen:

Panasonic'in su ve toz geçirmez kamerası HX-WA30 test merkezimizin konuğu oldu.

Günümüzde akıllı telefonların ne kadar yetenekli kamera donanımlarına sahip oldukları aşikar. Hatta daha geçtiğimiz günlerde Nokia, PureView teknolojisiyle güçlendirilmiş 41 MP değerinde kameraya sahip akıllı telefonu Lumia 1020'yi tanıtmıştı. Lumia 1020 ile çekilmiş görüntülerin yayınlanmasının ardından akıllı telefonlar bu kadar iyi fotoğraf, video çekebiliyorken kameralar bunun üstüne neler yapabilir sorusu akıllara geliyor.

Ama tabii bu bir tercih meselesi. Bazı tüketiciler ne gerek var ayrı olarak kameraya akıllı telefonumun kamerası bana yetiyor derken, bazıları da daha kaliteli görüntüler için portatif, rahat taşıyabilecekleri kameraları tercih ediyorlar. İşte tam da bu bahsettiğimiz rahat taşınabilir, portatif, küçük ama bir o kadar da yetenekli kamera Panasonic HX-WA30 test merkezimizin yeni konuğu. Şimdi bu küçük el kamerasını daha yakından tanıyalım.

Tasarım

İlk olarak cihazın tasarımından başlayalım. HX-WA30 genel anlamda video kayıt işlemleri amacıyla çıkarıldığı için de tasarımının da bu amaca uygun olarak yapıldığını söyleyebiliriz. İlk olarak bundan yıllar önce Sanyo'nun çıkarmış olduğu ufaktan silahı andıran kamera tasarımının bu cihazın temel tasarımını oluşturduğunu söyleyebiliriz. Tabii Panasonic'in Sanyo'ya ait olan bir tasarımı kullanabilmesi ise Sanyo'yu birkaç yıl önce satın alması ile mümkün olabildiğini de söyleyelim. Öte yandan cihazın bu silaha benzer tasarımının bizlere oldukça rahat bir kullanım sunduğunu da belirtmeden geçmeyelim. Bir video kayıt işlemi yaparken aynı silahı tutar gibi bu cihazı tutuyor ve baş parmağımız ile cihazı komuta edebiliyoruz. Bu komuta işlemi ise hemen cihaz düz tutulduğunda arkadaki kısımda ve cihazın ekranı açıldığında gözüken ve sol tarafta yer alan tuşlarla yapılıyor. Peki buralarda hangi tuşlar yer alıyor?

Arka kısımda yer alan tuşlardan başlayalım. Bu bölümün en üst kısmında bir "Slow Motion Modu" kısayol tuşu yer almakta. Bu tuş ile hiç menüye gitmekle uğraşmadan video kayıt esnasında direk olarak slow motion moduna geçebiliyoruz. Bu tuşun hemen altında ise dört adet tuş yer almakta. Bu tuşlardan ikisi uzaklaştırma ve yakınlaştırma tuşları iken, soldaki kamera, sağdaki ise video kayıt tuşu. Bu tuşların hemen altında ise menü kısayol tuşu yer almakta. Bu tuşun hemen altında ise cihazı asıl komuta ettiğimiz joystik tuşu. Bu tuş özellikle cihazın arayüzünde iken en çok işimize yarayan tuş. Cihazın arka kısmında bu tuşların dışında başka bir fiziksel tuş bulunmuyor. Buranın alt kısmında cihazın SD kart ve batarya bölümü yer alıyor. Bu bölüme ise cihazın arkasında yer alan küçük kilidi aşağı indirerek ulaşabiliyoruz ve kapağı açıp cihazın batarya ve SD kart girişlerine ulaşabiliyoruz. Ayrıca cihazın bağlantı/şarj girişi ve HDMI girişi de yine bu kapağın altında yer alıyor. Tabii bu girişlerin burada yer almasının en büyük sebebi ise cihazın su ve toz geçirmez özelliğinin bulunması.

Öte yandan cihazın diğer fiziksel tuşlarına ise cihazın 2.6 inç büyüklüğündeki LCD ekranını kaldırarak ulaşıyoruz. Burada ise yukarıdan aşağıya olmak üzere 4 adet tuş sıralanıyor. Bu tuşlar sırasıyla; kapama-açma tuşu, çektiğimiz video ve fotoğrafların depolandığı kayıt tuşu, iA tuşu(akıllı otomatik mod) ve bir de Wi-Fi tuşu.

Bunların yanında cihazın tasarımı genel olarak bu tarz küçük ve etkili el kameralardan beklenebilecek düzeyde. Batarya ve SD kart olmadan 269 gram gibi oldukça makul bir ağırlığa sahip olan bu cihazın ergonomisinin de oldukça iyi olduğunu söyleyebiliriz. Son olarak bu cihazda genel olarak diğer el kameralarında yer alan cihazı daha güvenli hale getiren kayışın yer almadığını görüyoruz. Bunu yerine bu cihazda elden kayma vs. gibi bir durum olmaması için ufak bir kavisin yer aldığı görülüyor.

Özellikler

Ful HD(1920x1080) video kaydı yapabilen 16MP değerinde görüntüler kaydedebiliyor. Kayıtlarını ise AVCHD / MP4 formatlarında yapabilen kamera, 65MB'lık dahili depolamaya sahip. Ancak bu depolama alanının bizlere herhangi bir video kaydı yapmamıza izin vermediğini söyleyelim. Cihazı elinize aldığınızda bir video kayıt işlemi yapmak istiyorsanız cihaza bir SD kart takmanız gerekmekte. Daha önce belirttiğiniz gibi bataryası ve SD kartı takılı olmadan 269 gramlık ağırlığa sahip olan cihazın ağırlı bunlar takılı olduğunda ise 290 grama yükseliyor. Ayrıca 96.6 x 127.2 x 46.2mm ölçülerindeki bu cihaz ele tam oturan yapısıyla dikkat çekiyor.

Öte yandan 2.6 inç büyüklüğünde LCD ekrana sahip olan HX-WA30'ın bu ekranı 285 dereceye kadar dönebiliyor. Ancak bu ekranın farklı açılarda çok da iyi performans sunamadığını söyleyeyim. Ayrıca cihazın Wi-Fi özelliği de cihazı oldukça öte yaşıyor. Bu Wi-Fi özelliği ile her anınızı istediğiniz gibi paylaşabiliyorken, cihazınızı başka cihazlarla bağlantı kurarak uzaktan kontrol de edebiliyorsunuz. Bu gerçekten çok önemli bir özellik. Çünkü cihazın uzaktan çekim özelliği sayesinde, zaman ayarlayıcısı kullanarak kendinizin ve ailenizin fotoğraflarını çektikten sonra güzel çıkıp çıkmadıklarını kontrol etme dönemi de sona eriyor. Artık cihazdaki uygulamayı akıllı telefonunuza veya tabletinize kurup cihazınızın ekranını gerçek zamanlı vizör şeklinde kullanarak kameranızın zoom özelliğini kontrol edip, fotoğraf çekebiliyorsunuz. Bunların dışında cihazdaki 5x optik zoom ve 120x dijital zoom da oldukça iyi bir yakınlaştırma performansı sunuyor. Cihaz, bu zoom özellikleri ile istediğimiz yerin "dibine kadar" yakınlaştırma yapabiliyor olsa da aynı başarıyı titreşim engelleme konusunda gösteremiyor. Cihazdaki titreşim engelleme teknolojisi tam yakınlaştırdığımızda titreşimi biraz azaltsa da özellikle hareketli kayıt yaparken bu konu da oldukça zorluk çekiyoruz.

Ayrıca cihazda video kayıt esnasında kullanabildiğimiz görüntü efektleri ise ortaya oldukça hoş görüntülerin çıkmasını sağlıyor. Cihaz kullanabildiğimiz görüntü efektleri ise şunlar; videoda Minyatür, Bir Nokta Renk, Eski Film , Time Lapse Kayıt, Hayalet Etkisi, Balık Gözü, Yumuşak Ten, Siyah Beyaz , Sepya, Canlı, Yumuşak efektleri. Fotoğraf da ise bunlara ek olarak HDR Boya efekti ekleniyor.

Öte yandan tüm bu özelliklerin yanında cihazı farklı kılan ise su ve toz geçirmez yapıda olması. Bu yüzden oldukça dayanıklı bir yapıda olan cihaz, 1.5 metre yükseklikten düşmelere, 10 metre derinliğe kadar suyun altında kalabilmeye, -10 derece soğuklukta donmaya ve su ve toz geçirmeye karşı dayanıklı. Bunlar gerçekten çok önemli. Özellikle tatilde iken cihazın sahip olduğu slow motion ya da diğer birçok mod ile ister aşırı hava koşullarında, ister suyun altında rahatlıkla video ya da fotoğraf çekebilirsiniz.

Türkçe dil seçeneğini de barındıran bu cihazın 880mAh'lik bataryası ise iyi bir pil ömrü sunuyor. Ayrıca bu bataryanın yaklaşık 2,3 saat gibi bir sürede tam olarak şarj olması ise en büyük avantajı.

Sonuç

Sonuca gelecek olursak bu cihaz ergonomisi, rahatlığı ile oldukça kaliteli bir cihaz. Bu cihazla çok rahat video kayıtları gerçekleştirebilirsiniz. Bir maça gittiğinizde ya da tatilde iken çetin hava koşullarında Full HD görüntüler kaydedebilirsiniz. Ancak şu an cihazın 710 lira gibi bir tavsiye edilen yurtdışı satış fiyatı mevcut. Her ne kadar bu cihaz için bu fiyat çok yüksek gibi gözükse de cihazın gerek Wi-Fi ile uzaktan bağlantı özelliği gerek ergonomisi gerekse su, toz, kum geçirmez özelliği ile tam olarak verdiğiniz paranın hakkını verir diyemiyorum ancak rahatlıkla pişman olmazsınız diyebiliyorum.

YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

zeynel251 zeynel251 // ADANA

Slow motion video çekmeyi çok seviyorum onun için bile alabilirim keşke tasarımı biraz daha güzel olsaymış

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 05.02.2015 14:20
BMWcandır BMWcandır // BURSA

HX-WA30 un beni etkileyen tarafı ekstradan flaşta koymaları olmuş hem fotoğraf makinesi olmuş hemde video kamera. Tabi diğer özellikleride müthiş.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 02.02.2015 21:32
mirror688 mirror688 // ADANA

Lumia 1020 de görmüştüm ilk bu kamerayı.Kamera fena değil ama bır Canon sony nikon da değil

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 01.02.2015 00:45
nanox3590 nanox3590 // BURSA

fiyat performans olarak sınıfta kalmış bir cihaz panasonic fiyatları aşağa çekerse pazarda daha iyi noktaya gelebilir

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 31.01.2015 17:21
ayazturk ayazturk // BALIKESİR

Panasonic daha iyisini yapabilirdi.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 27.01.2015 17:03

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

geri ileri
bize yazın