BLOG
| Üye ol | 31 Ocak 2015,C.tesi

Sony DSC-HX300

İçeriğe oy verin :
Editör puanı
Giriş Tarihi: 26.04.2013, 16:09 Güncelleme Tarihi: 12.07.2013, 12:26
Etiketler:
sony HX300 DSC-HX300 50x optik zum Şanlıurfa örnek video dijital kompakt kamera steady shot Cyber-shot
Sony DSC-HX300
Tasarım 90
90 puan
Özellikler 80
80 puan
Performans 85
85 puan
  • EDİTÖRÜN SEÇİMİ EDİTÖRÜN SEÇİMİ
  • YÜKSEK PERFORMANS YÜKSEK PERFORMANS
  • FİYAT/PERFORMANS FİYAT/PERFORMANS
  • YENİLİKÇİ ÜRÜN YENİLİKÇİ ÜRÜN
İnceleyen:

Sony'nin DSLR görünümlü kompakt dijital fotoğraf makinesi HX300 modeli TeknoKulis test merkezinin konuğu oldu.

Tasarım

Sert plastik gövde SLR kameraları andıracak şekilde dizayn edilmiş. Kimse 24-1200mm aralığına denk bir zum taşıyan kameradan çok küçük olmasını bekleyemez. SLR tarzı bu kamera yaklaşık 650gr.

50x aralığındaki Carl Zeiss zum objektif makine açık ve 1200mm'deyken bile çok yer kaplamıyor. Deklanşör, roller komütatör ve menü butonları tek elle ulaşılabilecek şekilde toparlanmış. LCD ekranı 3,0 inç ve dokunmatik özelliğe sahip değil. Ve maalesef LCD ekran sadece yukarı ve aşağı doğru dönüyor. Mekanik bir düğme yardımıyla açılan küçük bir flaşa da sahip. Ayrıca göz bakacı SLR'lerde olduğu şekilde konumlanmış

Özellikler

20,4 megapiksel Sony Exmor R CMOS tipi bir algılayıcıya sahip CMOS sensor son zamanların popüler BIS diye tabir edilen teknolojiye sahip. Düşük ışık şartlarında daha fazla detay elde etmeyi vaat ediyor bu teknoloji. ISO 80 ve 12800 arasında değişiyor. SLR tarzı profesyonel tabir edilen kameraların sahip olduğu program, manuel, enstantane ve diyafram öncelikli modların tümünü taşıyor ve roller komütatörle modlar arasında hızlı geçiş sağlanıyor. Artık Sony klasiği sayılabilecek akıllı ve yapay zeka barındıran modlarına gelince; fotoğraf çekmeyi klasik fotoğraf kameralarında öğrenmiş olsanız da akıllı yapay zeka modlarını kullanmanızı öneririz. Hatta şunu söyleyebiliriz ki çok deneyimli bir fotoğrafçı değilseniz lütfen fotoğraf çekmeyi yapay zekaya bırakın. Çok sıra dışı durumlar haricinde kamera modunu akıllı moda bırakabilirsiniz ve kompozisyon ve konuya odaklanabilirsiniz..

Çoğu zaman ancak bilgisayar ekranında fark ettiğiniz ufuk çizgisinin eğik olması problemi yatay bir teraziyle çözülmüş. Dijital terazi uçakların avionik yatay göstergelerinin basitleştirilmiş şekliyle kameranın içerisine gizlenmiş. Hatta bu özellik profesyonel fotoğraf kameralarının tümünde olmalı dedirten özelliklerden.

Video özelliğine gelince tek elle herhangi bir anda aniden karar vererek bir tek tuşa basarak hemen video çekmeye başlıyorsunuz. Peki bu kadar çabuk ve hızlı video çekmeye başlayan bir kamerada en büyük problem ne olabilir? Bir kameranın böyle dizayn edilmesi hazırlıksız ve hızlı videolar demek ve evet bu kamera tripodsuz elde bile optik steady shot özelliği ile titreşimsiz kullanılabiliyor. Taşıdığı süper zum objektife rağmen uzun odakta bile titreşimleri kabul edilebilir hareketlere dönüştürmeyi başarıyor.

LCD ekran üzerinden takip edilen tüm özellikler elektronik vizörden de görülebiliyor. Bu kadar akıllı bir kamerada basit bir sensörle bile çözülebilecek LCD ekran ve vizör arasında ki geçiş küçük bir butonla sağlanıyor.

Sony'nin daha önceki modellerinde de bulunan 3D fotoğraf çekme özelliği ve panoramik fotoğraf çekme kabiliyeti bu modelde de mevcut. Sony HX300 ile çektiğiniz fotoğraflara kameranızın LCD ekranı üzerinde izlerken bilgisayara ihtiyaç duymadan çeşitli efektler uygulanabiliyor.

Gelelim fotoğraf makinesinin objektifine; 24mm-1200mm denkliğinde ki optik bir sarsıntı önleyiciyle güçlendirilmiş. Carl Zeiss'ın tasarladığı objektif lens flare ve chromatic girişimi önleyen özel tasarım ve kaplamalar barındırıyor.

Lens flare nedir?

Lens flare objektifin üzerine düşen yüksek ışıklı ve özellikle noktasal kaynaktan yayılan spot ışıkların ki en bilineni güneş ışığıdır görüntüyü bozmasıdır. Bu istenmeyen etki Western tipi filmlerde ve video klip endüstrisinde anlatıma yardımcı bir öğe olarak kullanılmaktadır.

Chromatic Aberration nedir?

Spektral spektrumda ki dalga boylarının gördüğümüz renkleri oluşturan kısımlarının birbirinden farklı enerjilere sahip olması ve böylece farklı kırılma indisleri yüzünden keskinliğin düşmesi problemidir. Objektifi oluşturan elemanların kaplamaları ve tasarımları ile farklı dalga boylarındaki ışıkların yani renk elemanlarının aynı yere düşmesini sağlanabilmektedir.

Bu kadar uzun odaklı objektiflerle fotoğraf çekerken en büyük problemlerde biri de kameramızı sabitleme sorunudur. Bu sorun SteadyShot ile aşılmış. Hatta elde video çekerken bile sarsıntılar gözü fazla rahatsız etmeyen hareketlere dönüştürebiliyor.

Performans

20,4 mega piksel Sony Exmor R CMOS tipi bir algılayıcı ISO 80 ve 12800 aralığında görev yapıyor. Normalde SLR tipi bir fotoğraf kamerası için hayal olacak bir zuma sahip. Geçtiğimiz yüzyılın en meşhur birkaç lens üreticisinden biri olan Carl Zeiss tasarımı 24mm-1200mm objektif optik bir imaj sabitleyiciye (SteadyShot) sahip. 35mm tabir edilen formattaki kameralarda 24mm-1200mm aralığa denk gelen aralıkta bir zum belki ancak bu kadar küçük bir alana sığabilirdi. Gerçekten açık hali bile mütevazi denilebilir.

Yetersiz ışık şartları için açılabilir bir flaşa sahip.

Gövde üzerinde ki roller komütatör ile hızla modlara erişilebiliyor. SLR tipi kameraları andıran kısmı ele oturmasını sağlarken atalarından miras kontrol algoritması kullanım kolaylığı sağlıyor. Fotoğraf çeken insanların en büyük şikayetlerinden biri de gördükleri kompozisyonu fotoğraflarına aktaramamak. Sony'nin özellikle son zamanlarda en iyi yaptığı şeylerden biri de yapay zeka barındıran yazılımı. Böylece fotoğraf kameranızın içinde ki sanal fotoğrafçı ihtiyaç duyduğunuz her anda en iyi sonucu elde etmeniz için devreye giriyor.

Son söz

Bu Fotoğraf kamerası kesinlikle özel bir ürün onu özel yapansa Carl Zeiss tasarımı 24mm-1200mm optik imaj stabilizere(SteadyShot) sahip objektifi. Normalde SLR tipi kameralarda 1200mm odak uzunluğu genellikle çarpanlı konvertörlerle elde edilir ve gözetleme amaçlı kullanılır. Özellikle yaban hayatı ve kuş gözlemcileri için vazgeçilmezdir. Bu kadar uzun odaklı bir zum objektifin çok sık kullanılamayacağı açık. Kullanıldığı zamanda açık havada ve mükemmel ışık şartlarında bile bir tripodla kullanılması mantıklı olabilir. Pratiği biraz gelişmiş amatörler için çeşitli tutma, yaslama yöntemleriyle beraber optik imaj sabitleyiciyi (SteadyShot) kullanmakta olumlu sonuç verebilir.

HX300 kompakt dijital fotoğraf makinesi için tavsiye edilen KDV dahil satış fiyatı 1299 TL.

Sony Hx300 ile çekilen örnek video

Sony Hx300 örnek fotoğraflar

YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

BMWcandır BMWcandır // BURSA

sony dsc-hX300 birde canon sX50 hs çok karşılaştırılan makineler sony hX300 hızlı netleme yakınlaştırma ayriyetten titreşimide çok yapmaya çalışıyordu.
canon sX50 hs pek sony kadar özelliği olmasıda en büyük avantajı flaş takılıyor olmasıydı.
ama sony de alta kalmadı sony dsc-hX400 çıkardı bu iki makineden üstün oldu.
fiyatlarına gelmek gerekirse hepsi birbirlerine yakın sony dsc-hX400 1350 tl - hX-300 1150 tl canon sX50 hs 950 tl fiyatlarından oluşuryor.profesyonel makinelerle uğraşmak isteyen kullanıcılar için bu makineler her işin altında gelir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 27.01.2015 20:28
acsener acsener // ANKARA

çoook felaket zoomu var 100-200 metreden cam gibi gösteriyor bravo

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 26.01.2015 21:29
gripin gripin

süper bşy

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 20.06.2014 12:40
boraxin boraxin

Bu makine bende de var, çok memnunum, burada ise çektiğim resimler var.
https://www.flickr.com/photos/124861597@N08/

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır1
cevapla 04.06.2014 16:35
boraxin boraxin

inanmıyorsan flickr albümlerde zaten makinenin özellikleri görülüyor, orayı kendim doldurmadım ya

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 03.09.2014 13:28
Norm Norm

O fotoğrafları sony hx300 le çektiğinize eminmisiniz çekimleriniz cok net cok iyi fotoğraf onlar bu makinanın öyle foto çekebilecegini sanmıyorum

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 02.07.2014 12:39
erdem erdem

1. sorun makine görüntüyü köşelerden yuvarlıyor bunu yeni keşfettim
2. sorun 20.4mp olmasına karşın fotoğrafı pcye aktarıp 3x-5x büyütsek bile çamur gibi bi görüntü çıkıyor pixeller arası iğrenc gecişler.
3. diyafram F 2.8 - 8 buda başka bir yetersizlik (bence)
bu makineyle mükemmel ısığı yakalamadan hayalinizdeki fotoğrafı cekmeniz gibi bir durum zor.
Güzel bir gece çekimi uzun pozlamayla mümkün ( fakat o övülen exmor sensör düşük ısık geyikleri miğde bulandırıyor :( nasıl derseniz makinede görüntü güzel pcye aktardığınızda pühh bu ne dedirten cinsten.
Menü ise alışıla geldik sony slr gibi değil oka bas renk sıcaklığı seç, oka bas canlılık seç, oka bas beyaz dengesi seç zoom yap aaa 50x e kadar cıkıyor ne yapcaz menüye basıp dengeden çıkıcaz ki dijital zoom'u kullanabilelim falan 1300 e aldım 1000 poz anca cektim 4 ayda sony alfa200 makinemde var 1000 poz 2günlük cekimimdi öyle hevesli bi insandım fotoğrafa o makineden buna gectiğimden beri soğukluk geldi.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır4
cevapla 15.04.2014 03:08

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
geri ileri
bize yazın