| Üye ol | 16 Ocak 2017,P.tesi

Samsung EX2F

İçeriğe oy verin :
Editör puanı
Giriş Tarihi: 08.02.2013, 10:37 Güncelleme Tarihi: 08.02.2013, 14:43
Etiketler:
Samsung EX2F dijital fotograf makinesi magnezyum alaşım wireless Smart Camera
Samsung EX2F
Tasarım 80
80 puan
Özellikler 75
75 puan
Performans 75
75 puan
  • EDİTÖRÜN SEÇİMİ EDİTÖRÜN SEÇİMİ
  • YÜKSEK PERFORMANS YÜKSEK PERFORMANS
  • FİYAT/PERFORMANS FİYAT/PERFORMANS
  • YENİLİKÇİ ÜRÜN YENİLİKÇİ ÜRÜN
İnceleyen:

Samsung'un Smart Camera ailesi büyümeye devam ediyor. Ailenin F1.4 lensi ile dikkat çeken üyesi EX2F modelini sizler için inceledik.

Tasarım

Magnezyum alaşımlı gövde özellikle düşük enstantanelerde dijital ve optik imaj stabilizerle birleşince avantaj sağlamakta.Yetersiz ışık şartları için açılabilir bir flaşa sahip. Flaşın neden gövdenin içinde olmadığını düşününce; belki de bir miktar daha yükselerek gölgeyi konunun ardına atma amaçlı olabileceği sonucuna varılabilir.

Gövde üzerinden iki roller komütatör ile çabucak modlara erişilebiliyor. SLR tipi kameraları andıran kısmı ele oturmasını sağlarken atalarından miras roller komütatörle pozlamaya müdahale edilebiliyor.

Kumandalar ani çabuk karar vermeye değiştirmeye uygun. Self timer kullanırken çabucak seri veya tek çekime geçilebiliyor. Beyaz ve siyah ağırlıklı kompozisyonlarda veya ters ışıkta pozlama düzeltme yapılabilmek için bir parmakla roller komütatörü çevirmek yeteli olabiliyor. Kamera kapalı durumdayken objektifi pancake tipi

Özellikler

Gelelim aslında bu kameranın en önemli iddiasına. Çok geniş bir aralık gibi durmayan ve 35mm tabir edilen kameralarda 24-80 mm 'ye denk gelen zoom objektifine. 24-80mm'lik zoom aralığı nicelik olarak sizi tatmin etmeyebilir ama objektifin diyafram açıklığının F1.4 ten başladığını söylersek fikriniz değişecektir.

F1.4 ne demek?

Hem düşük ışıkta daha hızlı bir enstantane ve düşük ISO'yla daha az noise lu fotoğraflar demek ve kompakt kameralarda yapmak istediğimiz ama diyafram açıklıklarının izin vermediği net ve fulu ayrımı demek.

Gelelim mega piksel hayranlarına. 12.4 mega piksellik algılayıcısı az gibi gözükse de özellikle yüksek ışıkta iyi sonuç vermekte.

ISO'ya gelince 12,800 e kadar yükseltilebiliyor. Bu yüksek ISO F1.4 açıklıklı objektifle birleşince zorlu ışık şartlarıyla baş edebilecek bir kombinasyon ortaya çıkmış.

Performans

Genellikle insanlar fotoğraf çekerken gördüklerini fotoğrafa yansıtamamaktan şikayet ederler aslında mesele insan gözünün uyum yeteneğidir. Geniş renk ve ışık uyumu kameraların başa çıkabileceği türden değildir. EX2F standart CMOS sensörlerden farklı olarak BSI teknolojisi ile artık gözümüzün gördüğüne en yakın görüntüleri çekebileceği iddiasında..BSI bize az ışıklı alanlarda da gözün gördüğüne yakın detay ve aydınlatma vaat ediyor.

Samsung EX2F özellikle artık program ve otomatik modları dışında yapay zekasıyla sizin yerinize düşünüp karar veriyor ve gereksiz ayrıntılardan sizi kurtarmaya aday.

Wireless özelliğine gelince önce artık SIM kart barındıran modellere sahip bir firma için garip görünse de mesela USB bağlantı bulundurmayan cihazlar ve kısa USB kablolar düşünülünce gayet kullanışlı olacaktır. USB kablo taşıma zorunluluğu gerekmeyeceği iddiası biraz garip çünkü bu kamera da nihayetinde elektrik hattına bağlanarak USB soketinden şarj olmakta.

Video modu standart ve tek bir HD formatta kayıt yapabiliyor. Bazı rakipleri time-laps ve minyatür modları ile fark atarken bu özellikleri bu açıklıkta bir objektifte denemek güzel olabilirdi. Sonuç olarak dar bir aralıkta fakat F1.4 gibi geniş bir açıklıkta bir objektife sahip BSI teknolojisi ile düşük ışıklı alanlarda bile yüksek detay vadeden wireless özelliği ile dolu hafıza kartları ve yedekleme derdinden kurtarmaya aday magnezyum gövdesi ile üst modelleri aratmayan bir kamera.

Samsung EX2F için tavsiye edilen satış fiyatı KDV dahil 1399 TL.

Son söz

Onlarca markanın yüzlerce modeli arasında karar vermek bir hayli zor. Bu kaotik döngünün içinden çıkmanın yolu, kendimize hangi kamera sorusu yerine ne yapmak istiyorum sorusunu sormak. Hala insanların pek çoğu için yüksek çözünürlükte kamera taşıyan cep telefonu ile fotoğraf kameraları arasında ki fark belirsiz.

Günümüzde halen masada olan problemler bir hayli çok. Küçük algılayıcıların yüksek ISO'da noise problemleri ve zoom objektiflerin doğaları ve tasarımları. Belki yaygınlıkları üretim pratiği ve maliyetleri açısından küçük algılayıcıları mükemmele ulaştırmada hızlı yol alsa da cep telefonları ve mobil cihazların incelme arzuları kullanıcıları gerçek kaliteli zoom objektiflerden mahrum bırakacaktır. Sonuç olarak ara sırada olsa çektiğiniz fotoğrafları bastırıyorsanız ve düşük ışıkta performanslı bir fotoğraf makinesine ihtiyacınız varsa edinebilirsiniz.

YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

anilkrks anilkrks // İZMİR

performansı tasarımı kadar iyi değil

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır2
cevapla 06.02.2015 22:49
cecenorhan cecenorhan

Buna vereceğiniz parayı Sony harici lensine verin daha iyi ;)

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır3
cevapla 05.02.2015 21:44
beratkrbl beratkrbl // İSTANBUL

compact tasarıma sahip şık ve güzel kamera

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 28.01.2015 12:04
ayazturk ayazturk // BALIKESİR

Kamera çok şık duruyor ufak yer kaplamayan bir ürün.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 27.01.2015 17:12
Aydın AYRANCI Aydın AYRANCI

Bu kamarayı kullanıyorum... Fullframe makina alamayacaksanız ; Tek kelimeyle ; Paranın alabileceği en UCUZ ve EN KALİTELİ makinadır...

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır0
cevapla 30.09.2013 02:53

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

geri ileri
bize yazın