| Üye ol | 21 Ocak 2017,C.tesi

Samsung DV300F

İçeriğe oy verin :
Editör puanı
Giriş Tarihi: 15.01.2013, 14:05 Güncelleme Tarihi: 08.02.2013, 10:54
Etiketler:
Samsung DV300F resim fotoğraf makinesi inceleme özellikler puan artılar eksiler
Samsung DV300F
Tasarım 80
80 puan
Özellikler 80
80 puan
Performans 80
80 puan
  • EDİTÖRÜN SEÇİMİ EDİTÖRÜN SEÇİMİ
  • YÜKSEK PERFORMANS YÜKSEK PERFORMANS
  • FİYAT/PERFORMANS FİYAT/PERFORMANS
  • YENİLİKÇİ ÜRÜN YENİLİKÇİ ÜRÜN
İnceleyen:

Gülümseyin çekiyorum moduna uygun bir ön LCD'si bile var.

Fotoğraf, çoğu zaman bir tutkudur hepimiz için. Güzel anlarımızı ölümsüz kıldığımız, çoğu zaman da benzerine az rastladığımız durumları resmedip, yıllar sonra bile bakabileceğimiz bir tutku. Tabii işin profesyonel boyutu da var, gündelik kullanıcı, yani amatör boyutu da.

Gündelik kullanıcılara hitap eden Samsung DV300F, ufak boyutu ve özellikle ışığı iyi mekanlardaki güzel çekim kalitesiyle ön plana çıkıyor.

Ufak ve kullanışlı tasarım

16.1MP değerdeki DV300F, 95,2 x 56,5 x 18,3 mm boyutlarında ve pil ile hafıza kartı hariç 120 gram ağırlığında. Basitçe anlatmamız gerekirse, gömleğinizin cebinin neredeyse yarısını kaplayacak kadar küçük. Ön kısımda flash ve 5X zoom'a kadar destek veren lens yer alıyor. Ayrıca ilk bakışta anlaşılması zor, ancak 1.5 inç değerinde bir de LCD ekran bulunuyor lensin hemen sol tarafında.

Üst kısma baktığımızda, açma kapa tuşu, zoom in-out yapma için ölçek tuşu, çekim tuşu ve ön kısımdaki LCD paneli aktifleştiren bir tuş mevcut. Sol yan tarafta herhangi bir şey bulunmazken, sağ yan tarafta ise şarj ve PC'ye aktarım için micro USB 2.0 girişi bulunuyor.

Alt kısıma baktığımızda, pil girişi (BP88 - 880 mAh değerde pil) ve tripod için girişin olduğunu görüyoruz. Ve gelelim kontrolü sağladığımız kısma, yani arka tarafa.

3 inç değerde bir LCD ekran karşılıyor bizi. Ekranın sağ tarafında da standart tuşlar mevcut. Menüler arası geçişler, mod seçim tuşları, silme işlemini gerçekleştiren tuş ve benzeri tuşlar. Şimdi de gelelim DV300F'yi kullanma aşamasına.

Türkçe menülerde kolay gezinti

DV300F'nin birçok çekim modu mevcut. Işık düzeyinden, bulunduğunuz mekanın özelliklerine kadar birçok ayarlama yapabiliyorsunuz. Tabii bunlar, birçok fotoğraf makinesinde yer alan özellikler. Türkçe dil desteği ve modların ayrı ayrı LCD ekrana dizilmesi sebebiyle, kullanıcılara daha kolay bir kullanım imkanı sunulmuş. Kafanızda soru işareti mi belirdi? İstediğiniz modun simgesini seçin ve biraz bekleyin. Karşınıza, o modun ne işe yaradığına dair kısa Türkçe açıklamalar çıkacaktır.

Gece çekimlerinden başlayalım öncelikle. Yakın mesafe ve flash açık çekimlerde güzel sonuçlar elde edilebiliyor, ancak çok da yüksek beklentiye girmemek koşuluyla. Elinizde 16.1 MP'lik bir kamera var ve bundan en iyi sonucu, ışık seviyesinin yüksek olduğu, özellikle güneş ışığının olduğu dış mekan çekimlerinde elde edebiliyorsunuz. Tabii OIS (Optik Görüntü Sabitleme) sayesinde resimlerinizin net çıkması daha büyük ihtimal.

Fotoğrafı bir kenara bırakıp, video moduna geldiğimizde ise, 30 FPS değerinde 720p'ye kadar videolar çekebildiğimizi belirtelim. Peki, hem video, hem de fotoğraf çekebiliyoruz da, sadece o kadar mı? Tabii ki hayır.

Gülümsedim, çek!

Samsung, DV300F'de kullanıcılara birkaç özellik sunmuş. Yukarda çekim modlarından kısaca söz etmiştim. Bunların yanında, görselliğe etki eden efektler de söz konusu. Instagram'ı bilmeyen yoktur herhalde. Çektiğiniz resimlere çeşitli filtreler ekleyerek onları matlaştırabilir, siyah beyaz yapabilir veya çok renkli hale getirebilirsiniz. Benzeri birçok özellik, resim ve video çekimleri için DV300F'de de mevcut.

İsterseniz ekranı birden fazla parçaya bölerek farklı farklı resimler çekebilir, isterseniz çekilmiş bir fotoğrafın çerçeve olarak belirlendiği yeni bir video kaydedebilirsiniz. İsterseniz yüz detaylarınızla oynayıp, komik şekiller bile ortaya çıkarabilirsiniz. Çekim özellikleri arasında Gif animasyon yapmanıza olanak sağlayan imkanlar da mevcut.

Peki öndeki LCD ne işe yarıyor?

Az evvel de dediğim gibi. İlk bakışta, ön kısımda bir LCD'nin olduğunu fark etmeniz zor, ama evet, 1.5 inç değerinde var. Bu ekran, cihazın sol üst kısmında yer alan düğmeye bastığınızda da devreye girebiliyor, seçtiğiniz moda göre de. Amaçlarına bakacak olursak... Diyelim, arkadaşlarınızla fotoğraf çekileceksiniz. 10'dan geriye doğru bir sayım hazırlayabilirsiniz. Bu geri sayım, ön kısımdaki LCD'den size gösteriliyor ve buna göre kendinizi hazırlayabiliyorsunuz. Başka bir örnek olarak, kendi kendinizi çekmek istiyor olabilirsiniz ve bu ekran da size o anda nasıl göründüğünüzü gösterebilir. Bir de çocuklar düşünülmüş. Ufak çocukların fotoğraflarını çekmek genelde zordur. Kameraya bakmalarını sağlamak için çeşitli hareketler yaparsınız bazen. DV300F ise, ön LCD sayesinde çocukların dikkatini çekebilecek görsellerden ve seslerden oluşan ufak bir video getiriyor ekrana.

Paylaşım önemli

Çektiğiniz fotoğraf ve videoları, cihazınızla gelen 8GB'lık microSD kartta saklayabiliyorsunuz. Bunun haricinde, isterseniz 64GB'a kadar da hafıza artırımı (micro SDXC) mümkün. Ve tabii ki gelelim paylaşım kısmına. Bu konuda kameranın birkaç seçeneği var sizlere.

İsterseniz kablo yöntemiyle dosyalarınızı PC'ye aktarabilirsiniz. Bunun yanında Wireless sayesinde destekleyen televizyonlara görüntü aktarabilir, akıllı telefonlarla bağlantı kurarak içeriklerinizi sosyal medyaya ekleyebilirsiniz. DV300F'nin bulut depolamaya da destek verdiğini söyleyelim.

Sonuç

Sonuca gelecek olursak DV300F, fotoğraf çekmenin çok uç detaylarıyla ilgilenmeyen kullanıcılar için, gündelik kullanımda güzel bir performan sunuyor. Birçok çekim efekti, ön LCD paneli ve birden fazla bağlantı seçenekleriyle kullanılabilirliği yüksek bir cihaz.

Cihazla çektiğimiz fotoğraflara göz atmak isterseniz, buraya tıklayabilirsiniz.

YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

csdlgr csdlgr // BURSA

Samsung'un özçekim tutkunlarına göre tasarladığı yenilikçi tasarımını güzel buldum, profesyonel işler için olmasada yaptığınız gezilerde ya da doğum günü gibi ufak tefek işlerinizi giderebilecek anlık fotoğraf çekmeyi seven kişiler için yeterli seviyede bir fotoğraf makinesi olmuş 250TL ortalama fiyatıda makul düzeyde gözüküyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 01.02.2015 19:55
zeynel251 zeynel251 // ADANA

Kameranın tasarımı çok güzel wifi ve lcd özeliklerinin olması kullanım açıdan kolaylık sağlar

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 30.01.2015 16:29
TechLike TechLike // GAZİANTEP

Öndeki LCD selfie çekmek için:))))

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 28.01.2015 16:35
denimod54 denimod54 // SAKARYA

çift lcd ne işe yarıyor acaba

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 26.01.2015 10:06

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

geri ileri
bize yazın