| Üye ol | 18 Ocak 2017,Çarş

Casio Exilim EX-Z28 HD Movie

İçeriğe oy verin :
Editör puanı
Giriş Tarihi: 22.08.2012, 16:49 Güncelleme Tarihi: 22.08.2012, 17:41
Etiketler:
casio ex-z28 hd movie casio fotoğraf makinesi casio casio exilim ex-z28 ex-z28 hd movie ex z28 inceleme test fotoğraf makinesi fiyatı
casio ex-z28 exilim
Tasarım 70
70 puan
Özellikler 60
60 puan
Performans 70
70 puan
  • EDİTÖRÜN SEÇİMİ EDİTÖRÜN SEÇİMİ
  • YÜKSEK PERFORMANS YÜKSEK PERFORMANS
  • FİYAT/PERFORMANS FİYAT/PERFORMANS
  • YENİLİKÇİ ÜRÜN YENİLİKÇİ ÜRÜN
İnceleyen:

Casio'nun giriş seviyesi dijital fotoğraf makinesini test merkezimizde ağırlıyoruz.

Akıllı telefonların ön plana çıkmasıyla yavaş yavaş geri planda kalmaya başlayan dijital fotoğraf makineler, hala daha belli başlı durumlarda fazlasıyla iş görür durumdalar. Mesela yüksek kalitede fotoğraf çekemeyen pek çok akıllı telefondan birine sahip olan biri, dijital fotoğraf makinesi tercih edebilir. Tabii iyi bir telefona sahip olup da, hali hazırda kısa bir süre idare eden şarjını fotoğraf çekmek için harcamak istemeyenler de olabilir.

Türkiye'de daha çok elektronik kol saatleriyle ve üniversitelerde kullandığımız hesap makineleriyle tanıdığımız Japon markası Casio da, her iki ihtiyaç durumunda çözüm olacak bir fotoğraf makinesi üretmiş: Exilim EX-Z28. Şimdi bu ürünü yakından tanıyalım.

Giriş seviyesine hitap ediyor

Exilim EX-Z28, giriş seviyesi olduğunu belli eden, oldukça küçük bir yapıda dijital fotoğraf makinesi. Tasarım olarak herhangi bir fotoğraf makinesinden çok da farkı bulunmayan cihaz, ön tarafında optik zum destekli objektifi ve gece çekimlerinde aydınlık sağlayacak flaş yer alıyor. Tepe kısmında açma - kapama tuşu ile, zum ile birleştirilmiş deklanşör yer alıyor. Arka taraftaki az sayıdaki tuşun yanında, dokunmatik olmayan bir ekran yer alıyor. USB bağlantısı sağ taraftan gerçekleştirilirken, kart ve batarya yuvası da alt tarafta yer alıyor.

Ürünün son derece basit bir arayüzü bulunuyor. Ekran dokunmatik olmamasına rağmen, kullanım rahatlığıyla dikkat çekiyor. Menülerin Türkçe olması da, ekstra rahatlık sağlıyor. Hali hazırda basit olan menü üzerinde geçişleri, sağ tarafta yer alan navigasyon tuşuyla gerçekleştiriyoruz. Fotoğraf çekmek, video kaydı almak, kayıtları görüntülemek ve silmek için ayrı ayrı tuşlar yer alıyor. Bunlar dışında geriye zaten tuş kalmıyor.

Ürünün alt tarafında yer alan SD kart yuvası, ürünün hafızasının artırılmasını sağlıyor. Tümleşik hafızası, yüksek kalitede çekimlerde yalnızca 10 fotoğrafa izin veriyor. Kutunun içerisinden ekstra hafıza kartı maalesef çıkmıyor.

Yüksek çözünürlüklü fotoğraf ve video

16.1 megapiksel fotoğraf çekebilen Exilim, 720p video kalitesine ulaşabiliyor. Ürünün optik zumu, 5x ile sınırlı. Bunun üzerine 4x de dijital zum yapılabiliyor. Tabii tüm fotoğraf makinelerinde olduğu gibi Casio Exilim'de de dijital zum yapınca görüntü kalitesi düşüyor.

Exilim EX-Z28, yaklaşık 15 cm mesafeden odaklama yapabiliyor. Daha yakın çekimlerde ise tam olarak odaklanması mümkün olmuyor.

Çekim kalitesinden bahsetmek gerekirse, ortalama olduğunu söyleyebiliriz. 16.1 megapiksel için kötü, 200 liranın altında satılan bir fotoğraf makinesi için iyi. Aynı şekilde 720p videoda da benzer bir çizgide ilerliyor Casio. Yani bu fotoğraf makinesini satın alırken, beklentileri çok da yüksek tutmamak gerek.

Yüz tanıma ve otomatik odak özelliklerini de barındıran fotoğraf makinesi, 700 mAh gücündeki batarya ile uzunca bir süre idare edebiliyor. Beraberinde basit bir USB adaptörüyle gelen cihaz, kısa sayılabilecek bir şarj süresine sahip. Şarj ve aktarım için kullanılan kablo, akıllı telefonlarda kullanılan USB kablosuyla aynı değil. Bu yüzden kendi kablosunu da yanında gezdirmeniz gerekiyor.

Fiyatına göre...

200 TL'nin altındaki fiyatıyla en baştan bahsettiğimiz gibi giriş seviyesi bir cihaz olan EX-Z28, basit kullanımıyla parasının hakkını veriyor diyebiliriz. Eğer tatile çıkmadan önce basit bir fotoğraf makinesi almak istiyorsanız, Casio tercihiniz olabilir.

YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

selim selim

20 megapiksel olsa ne olacak sensör buyutu küçükse.5 megapiksel olsun sensör büyük olsun.özellikleri yazarken sensörü yazan yok.neden?. En önemli özellik yazılmıyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 31.05.2015 00:21
zeynel251 zeynel251 // ADANA

Dokunmatik olsa güzel olacakmış yinede uygun fiyatı kolay kullanımı ile tercih edilebilr

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 05.02.2015 14:54
BMWcandır BMWcandır

Fiyat/Performans ütünü olan Casio Exilim EX-Z28 2012 de güzel satış başarısı yakaldı. Büyük en büyük avantajı kuşkusuz 16 MP olan çözünürlüğüne borçluydu diyer yandan fiyatınında 190 TL olmasıda normal kullanıcılar için büyük bir avantajdı. Casio Exilim EX-Z28 piyasa hala satılıyor ama fiyatıda 250 TL den başlıyor. Günümüzde artıkın 20 MP standart olduğundan artıkın kim alacaktır ki EX-Z28 yüzüne.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 31.01.2015 17:02
ayazturk ayazturk // BALIKESİR

Casio nun ufak ve iyi bir ürünü.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 27.01.2015 19:05
hüseyin hüseyin

nasıl alabilirim irtibat tel nosu var mı

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 10.06.2013 19:56

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

geri ileri
bize yazın