| Üye ol | 23 Ocak 2017,P.tesi

Apple Watch

İçeriğe oy verin :
Editör puanı
Giriş Tarihi: 04.08.2015, 17:19 Güncelleme Tarihi: 06.08.2015, 17:58
Etiketler:
apple apple watch iphone iphone 6 iPhone 6 Plus iOS watchOS watchOS 2 iphone 5 iphone 5s iphone 4s Apple S1 arm
Apple Watch
Tasarım 80
80 puan
Özellikler 80
80 puan
Performans 80
80 puan
  • EDİTÖRÜN SEÇİMİ EDİTÖRÜN SEÇİMİ
  • YÜKSEK PERFORMANS YÜKSEK PERFORMANS
  • FİYAT/PERFORMANS FİYAT/PERFORMANS
  • YENİLİKÇİ ÜRÜN YENİLİKÇİ ÜRÜN
İnceleyen:

Sonunda Apple'ın akıllı saati Türk kullanıcılarla buluştu. Apple Watch'u almaya değer mi?

Uzun soluklu dedikodulardan sonra Apple Watch, iPhone 6/6 Plus'la birlikte tanıtıldı ve nisan ayında satışa sunuldu. Türkiye'ye ne zaman gelir gelmez derken rötarlı şekilde ülkemizde de satışa çıkmış durumda. Kısa tarih bilgisinden sonra artık Apple Watch'un neler sunduğuna bakma zamanı geldi.

Neler var?

Apple Watch'un kutusunun üstünde kabartmalı "Watch" kelimesi dışında bir şey yok. iPhone 6 ve 6 Plus'la birlikte değişen kutu tasarımı Apple Watch'ta devam ediyor kısacası. Eskiden iPhone kutuları üstünde görseller olurdu. Sadelik iyidir deyip geçelim. Apple Watch kutuda plastik kap içinde bulunuyor, kutuda ise şarj adaptörü, steteskop benzeri manyetik şarj kablosu (MacBook'lardaki MagSafe gibi), garanti belgesi, kullanma kılavuzu ve ekstradan bir bant daha var. Bileğinizin kalınlığına göre bandı değiştirebilirsiniz.

YÜKSEK ÇÖZÜNÜRLÜKLÜ VİDEO İÇİN BURAYA TIKLAYIN

İnceleme için elime geçen cihaz uzay grisi renginde olan Apple Watch Sport modeli oldu. Yayınlanan basın görsellerinde Apple Watch büyük gözüküyor, ama korkmayın büyük bir saat değil. 38 ve 42 mm'lik iki farklı modeli var. Kullandığım model 38 mm'di ve ekranı bana küçük geldi. Şahsen 42 mm'lik olan modeli tercih ederim. Biraz daha büyük ekran daha iyi olur. Farklı renk seçenekleri mevcut.

Saati kutudan çıkardığımda en başta biraz kötü durduğunu düşünüyordum, ama sonradan alışınca tasarımı gerçekten sevdim. Dikdörtgen tasarım birçok kullanıcıyı memnun edecektir. Apple Watch, spor, çelik ve altın olmak üzere üç model. Tabii ki en uygunu spor veya orijinal adıyla Sport modeli. Çelik ve altın modellerinde fiyatlar haliyle yüksek (Altın modeli=araba parası). Tabii hepsinin birbirinden biraz daha farkı var. Spor modelinde 7000 serisi alüminyum kullanılmış, ekranı ise güçlendirilmiş Ion-X cam. Çelik ve altın modellerinin kasasının nasıl olduğu isimlerinden belli. Ekranlarında ise safir cam var. Bu yüzden Apple Watch Sport'a göre ekranları çok daha dayanıklı. Ayrıca her Apple Watch modeli için farklı bant çeşitleri var. En düşük fiyat 169 TL. Slice Intelligence'ın eski raporunda görünüşe göre bandın maliyeti 2.05 dolar. Üstüne güzel bir kârla Apple satış yapıyor. Neyse ekonomik kısımları es geçelim.

#Sayfa#

Apple Watch'un sağ tarafında kurma koluna benzer Digital Crown isimli döner düğme ve güç düğmesi yer alıyor. Digital Crown menüler arası geçişe, fotoğraflara yakınlaştırma yapmaya, seçenekler arasında dolaşmaya ve Siri'yi aktif hale getirmeye yarıyor. Zaten Apple, Digital Crown'la kullanıcılara kurmalı bir saat havası vermek istiyordu. Bunu da bir noktada başarmış. iPod'ların Click Wheel tuşu gibi olmuş. Digital Crown altındaki düğmeye güç düğmesi dememin sebebi gerçekten böyle olması. Bu düğmeyle saati açıyorsunuz. Apple Watch'u kapatmak veya güç koruması moduna geçmek için bu düğmeye basmak gerekli. Ayrıca favori kişilerinize de bu düğmeyle ulaşabilirsiniz. İki düğmeye aynı anda basarsanız ekran görüntüsü alıyorsunuz.

Saatin arka kısmı ise asıl önemli nokta. Ama burada altın, çelik ve spor modelinin önemli bir farkı daha ortaya çıkıyor. Spor modelinde kompozit arka yüz ve sert kaplamalı optik polimer lensler var. Altın ve çelikte ise safir lenslerle seramik kaplama kullanılmış. Arka tarafta Apple Watch'un yeteneğini ortaya koyan ışığa duyarlı fotodiyotlarla eşleştirilmiş olan yeşil LED'ler bulunuyor. Kalp atışı sayısı yeşil LED'ler sayesinde ölçülüyor. Ayrıca kayışları çıkarmak için uç kısımlarda ufak düğmeler var, parmağınızın ucuyla dokunduğunuzda kayışları sağa veya sola çekerek yerlerinden çıkarabilirsiniz. Oldukça kolay. Bu arada saati bileğinize takmak en başta ters gelebilir ama alışırsınız.

Kasanın altındakiler

Dış kısımda neler olduğu belli birazda kasanın altında olan bitene bakalım. Saatin kalbi, beyni aslında her şeyi Apple S1 paket sistem (System in Package/SiP) çipi. Kısaca özetleyecek olursam Apple S1'de uygulama işlemcisi (Bildiğimiz CPU), GPU, bellek, depolama alanı, kablosuz bağlantı desteği, diğer işlemciler, sensörler hepsi bir arada bulunuyor. Bu yüzden paket sistem deniliyor.

#Sayfa#

Çip içinde Apple'ın kendi özel tasarımlı işlemcisi var. Cupertino'lu şirket 32 bit ARMv7 kullanarak APL0778 isimli 520 GHz'de çalışan işlemciyi ortaya çıkarmış. Entegre olarak PowerVR SGX543 GPU'su var. 28 nm'lik çip, tek çekirdekli ve 512 MB DRAM'e sahip. 8 GB'lık depolama alanı bulunuyor. Depolama alanı 2 GB müzik ve 72 MB'a kadar fotoğraf ile sınırlı. S1'de farklı tedarikçilerin parçaları kullanılmış. Üretim farklı yerden neyse bunları bir kenara alalım, incelemede tedarik zinciriyle işimiz yok.

Diğer donanım bileşenlerine de göz atalım. 38 mm'lik modellerde ekran çözünürlüğü 272x340. 42 mm'liklerde ise 312x390. Zaten modeller arasında ekran konusunda ne fark olduğunu yukarıda sizlere belirtmiştim. Apple Watch üstünde bir adet hoparlör bulunuyor. Pil 38 mm'lik modelde 205 mAh. 42 mm'lik modelde 246 mAh. Pil ve kullanım süresine ayrıca değineceğim. Saatin bağlantıları ise Bluetooth 4.0, NFC ve Wi-Fi.

Yazılım ve performans

Apple Watch'u iPhone ile eşleştirmesi gayet kolay. Bu arada saat iPhone 4s'le çalışmıyor, en aşağı iPhone 5'e ihtiyaç duyuyor. Yapmanız gereken iPhone'daki Apple Watch uygulamasını açmak ve kamerayı saatin ekranıyla denk getirmekten ibaret. Bağlantı Bluetooth'la sağlanıyor. Daha sonrasında klasik bildiğimiz ayarlamalar, parola, cihazın hangi bilekte kullanılacağının seçilmesi gibi işlemlerden sonra Apple Watch hazır oluyor. iPhone'daki uygulamadan her şey ayarlanabilir. Mesela Uygulama Yerleşimi kısmından saatteki hangi uygulamaların ekranda nerede durması gerektiğini ayarlıyorsunuz. İsterseniz beşgen gibi geometrik şekilde olsun, isterseniz daha başka şekilde yapabilirsiniz. Ama belirli bir sınırı var. Sadece saat uygulamasının yeri değişmiyor ve sürekli olarak merkezde. Zaten diğer uygulama simgeleri saat simgesinin etrafında toplanıyor. Saat üstünden de uygulama simgeleri ayarlanabilir. Apple Watch'un ekranında uygulama üstüne basılı tutarsanız aynı iOS'taki gibi simgeler titremeye başlıyor. İstediğiniz uygulamayı çarpıya basarak silebilirsiniz, bu silme işlemi sonradan yüklediğiniz uygulamalar için geçerli.

#Sayfa#

Bildirimler bildiğimiz şekilde. Uygulamalar liste şeklinde sıralanmış. Belirlediğiniz uygulamalardan bildirim alabilirsiniz. Parlaklık ve Metin Puntosu, Taptic Engine'ın şiddeti gibi yapılandırma ayarları iPhone'daki Apple Watch uygulamasında var.

Apple Watch'un ekranında bildirim penceresi yukarıdan aşağıya indiriliyor. iOS'tan alıştığımız şekilde. Ancak son iki üç bildirim gösteriliyor, hepsi saatte yer almıyor. Bakışlar denilen kısım ise nelerin olduğuna kısa şekilde göz atmaya yarıyor. Saatin ekranında aşağıdan yukarı doğru çektiğiniz pencere Bakışlar kısmı. Bakışlardan kalp atışınızı ölçebilir, şarj durumunu görebilir, çalan müziğe, hava durumuna veya takvime göz atabilirsiniz. Bakışlarda nelerin olması gerektiği iPhone'daki uygulamadan ayarlanıyor. Apple Watch'un ekranı normalde kapalı, ancak bileğinizi yukarı kaldırdığınızda sensörler algılıyor ve ekran açılıyor. Buna Bilek algılama özelliği deniliyor. Bu özellik güzel, ama araba kullanırken veya gitar çalarken saat gereksiz yere açılıp kapanıp durdu. Yani kol çok hareketli olduğu zaman boşuna ekranı açıp kapatıyor, pilden yiyor, ben de kapadım. Apple Watch'ta Üzerini Kapatarak Sessize Al özelliği de var. Avuç içini üç saniye boyunca ekranın üstüne kapatırsanız, cihazı sessize alıyorsunuz. İsteyen kullanıcılar bu özelliği kapatabilir. Apple Pay, Apple Watch'ta çalışıyor ama ülkemizde olmadığından bizim için herhangi bir anlam teşkil etmiyor. Ayrıca Apple Watch'a parola ekleyebilirsiniz.

Apple Watch içinde e-posta, mesajlar, harita, müzik, fotoğraflar, anımsatıcı, uzaktan kontrol (iTunes veya Apple Tv için), cüzdan, aktiviteler ve egzersiz uygulamaları var. Mesaj geldiği zaman dikte ile cevaplayabilir veya hazır cevaplardan yararlanabilirsiniz. Ayrıca yazılı veya sesli şekilde mesaj gönderme seçenekleri var. Eğer çevrenizde başka bir Apple Watch sahibi varsa ona kalp atışınızı mesaj olarak atma imkanınız var. İki Apple Watch arasında görsellerle mesajlaşıyorsunuz ve çizim yapıp gönderiyorsunuz. Aslında şu çizme işi mesela Japonca gibi bir dil için daha uygun olur. Müzik uygulaması iPhone'dan müzik çaldırıyor, Apple Watch'un hoparlöründen herhangi bir şey duyulmuyor. Beta testi devam eden watchOS 2'de bu durum değişti. Kamera uygulamasından iPhone'un kamerasını açıp fotoğraf çekebilirsiniz. Ayrıca saatte nereye odaklama yaparsanız, iPhone'un kamerası oraya odaklanıyor. 3 sn'lik düğmeye basarsanız, geriye sayım gerçekleşiyor ve seri şekilde fotoğraf çekiliyor. Mesela arkadaşlarınızla birlikte fotoğraf çekilmek istediniz diyelim. iPhone'u bir yere sabit şekilde koyup, Apple Watch ile fotoğrafınızı çekebilirsiniz. Bu tür kolaylıkları var.

#Sayfa#

Saatin öne çıktığı kısım aktiviteler ve egzersiz. Aktivitelerde cihaz kullanıcının yürümesi, arada sırada ayağa kalkması gibi uyarılarda bulunuyor. Zaten üç tane aktivite var ve her biri halka ile tanımlanmış. Halkalar tamamlandığında belirli başarım ödülleri açılıyor. Antrenmanda ise kendiniz belirli kısımları girmeniz gerekli. Kullanıcı boy, kilo, cinsiyet vs... bilgilerini girdikten sonra dışarıda veya içeride olmak üzere belirli aktiviteleri seçip, ona göre hedefe ulaşmaya çalışıyor. Düzenli spor yapanlar için güzel olmuş. Bir gün arayla spor salonuna gidiyorum, denemesini yaptım. Aktiviteler ve egzersiz güzel çalışıyor. İşimi gördü açıkçası. Apple Watch'la eşleştirdiğiniz iPhone'da aktiviteler uygulaması da açılıyor. Detaylara iPhone'dan bakılabilir.

Sağlık uygulamasında detaylar çıkıyor, fakat ana ekrana analiz raporlarını eklemeniz gerekli. Mesela kalp atışı sağlık uygulamasında saati eşleştirirseniz otomatik olarak çıkmıyor. Seçeneklerden ana ekrana (Sağlık uygulamasının ana ekranı aslında) eklemeniz lazım. Saat normalde belirli aralıklarla zaten kalp atışını ölçüyor, ancak kullanıcı kendisi de istediği zaman ölçebilir.

Apple Watch'un kalp atışını ölçmesi nasıl gerçekleşiyor? Cihaz deri yoluyla kan akışını izlemek için ışığın değişik tayflarını kullanıyor. Kırmızı ışığı yansıtır ve yeşil ise ışığı emer. Apple Watch herhangi bir anda bilekteki akan kan miktarını tespit etmek için ışığa duyarlı fotodiyotlarla eşleştirilmiş olan yeşil LED ışıkları kullanıyor. Kalp atışıyla birlikte bilekteki kan akışı da ölçülüyor. Saniyede yüzlerce kez yanıp sönen yeşil LED'lerle Apple Watch dakikada kalbin atış hızını hesaplayabilme yeteneğine sahip. Evimde tansiyon aleti vardı. Birkaç kere hem saatle hem de tansiyon aletiyle kalp atışını ölçtüm. Ölçümler aşağı yukarı birbirine yakın çıktı. Daha sonra başka bir cihazla daha ölçüm yaptım, yine sonuçlar birbirine yakındı. Kolumda bileğime yakın yerde siyah renkli dövmem var. Bir ara Apple Watch'u dövmemin üzerine getirip, kalp atışını ölçtüm. Dövme varsa cihaz patlıyor, yani yanlış sayım yapıyor. Cildin içinde bulunan mürekkep pigmenti ışığın yansıtılmasını azaltıyor ve bu yüzden sensörler doğru algılamıyor.

#Sayfa#

Uygulama yüklenmesi ve telefon görüşmesi

Apple Watch'ta hazır temel uygulamalar var. Peki farklı uygulamalar nasıl yükleniyor? iPhone üstünden uygulamayı yüklüyorsunuz. Telefondaki Apple Watch uygulamasında en alttaki listeden uygulamayı göster seçeneğini aktif ediyorsunuz. Bu kadar basit. Mesela Instagram, Apple Store uygulamalarını denedim. Ayrıca Apple Watch'la uyumlu bir oyun olan Lifeline'ı oynadım. Instagram'da takip ettiğim kişilerin son yüklediği fotoğraflara baktım, Apple Store'dan ise siparişimin durumunu gördüm. Lifeline macera oyunu, ancak görselliği yok yazı olarak her şey aktarılıyor. Taylor isimli anakarakterin ne yapması gerektiğini belirli seçeneklerle karar veriyorsunuz. Apple Watch'un ekranında rahatça oynadım. iPhone'daki Apple Watch uygulamasında uygulama mağazası var. Buradan saatle uyumlu uygulamaları görebilir ve indirebilirsiniz. Gerçi normal App Store'da Apple Watch'la uyumlu olan uygulamaların ekran görüntüleri alt kısımda yer alırken, saatin mağazasında ise ekran görüntüleri üstte.

Diğer bir özellik ise Force Touch. En başta Force Touch'ın ne olduğunu bir kere daha hatırlatayım. Yeni bir tür dokunmatik teknoloji. Ekrana uygulanan gücü (Hafif veya daha bastırarak dokunma) algılıyor ve içeriklerle ilgili belirli kontrollere anında ulaşmayı sağlıyor. Force Touch'ın en belirgin olduğu kısımlardan biri Apple Watch'un saat arayüzü. Normal şekilde saat arayüzüne basılı tutarsanız, diğer arayüz seçenekleri gelmiyor. Ama biraz güçlü biçimde arayüze basılı tutarsanız, arayüz ekranı arkaya doğru kayıp küçülüyor ve diğer seçenekler çıkıyor. Arayüz demişken bu seçeneklerden bana en kullanışlısı ilk standart arayüz. Çünkü tüm bilgiler ve ayrıntılar yer alıyor. Tabii ki klasik bir saat görünüşü de seçebilirsiniz. Her arayüzün belirli özelleştirme ayarları var. Mesela standart arayüzde isterseniz takviminizi veya ayın döngülerini gösterebilirsiniz. Hepsi kullanıcıya bırakılmış.

Siri nasıl? En başta belirttim gibi isterseniz Digital Crown'a basarak Siri'yi aktif edebilirsiniz. iPhone'daki Siri'nin aynısı. Arayüzü şimdikinden biraz daha farklı. Ancak iOS 9'la birlikte iOS cihazlardaki Siri'nin arayüzü değişti, Apple Watch'taki gibi oldu.

Herşey iyi güzel olsa da, Apple Watch'un işletim sistemi şu anda kötü bir sürümde, çünkü uygulamalar iPhone'da çalıştırılırken saate ise yansımaları oluyor. Bu konuyu biraz daha açayım. Apple Watch uygulamasının yalnızca kullanıcı arayüzü saat üzerinden, diğer kodlar ise (Bluetooth ile) telefon üzerinden çalışmakta (App Extensions). Fakat betası devam eden watchOS 2'de bu durum değişti. WatchOS 2 ile birlikte uygulamanın kaynak kodları da Apple Watch üzerinde çalışır hale geldi. Bir başka deyişle artık iPhone'a gerek kalmıyor. Bu yüzden cihazın üzerindeki işletim sisteminin sürümü benim için kötü. Bu arada Apple Watch aldınız ve watchOS 2 betası kurmak istediniz diyelim. Eğer olur da betaya geçerseniz eski resmi watchOS'ye geri dönme şansınız yok. Ayrıca watchOS 2'yi kullanmak için iOS 9 gerekli. Bunları göz önüne alın.

Saatin diğer bir özelliği telefon görüşmesi yapmak. iPhone'u cepten çıkarmadan Apple Watch üstünden konuşmak gayet rahat. Ses kalitesinde de sorun yok. Apple Watch'u kullanırken kız arkadaşımla, ailemle, arkadaşlarımla konuşurken seste probleme denk gelmedim. Gayet rahat şekilde çağrıları cevaplayabilir ya da reddedebilirsiniz.

#Sayfa#

Önemli noktalar

İncelemenin başlarında 205 mAh'lık pilden sizlere söz etmiştim. 38 mm'lik modeldeki pilin değeri bu. Klasik olacak fakat pil gerçekten normal bir kullanımla bir gün gidiyor. Yoğun biçimde kullanınca geçmiş olsun. Apple Watch'un pilini 5 saat içinde bitirdiğimi de biliyorum. Cihaz en sonunda dayanamadı bana. Bir günlük kullanım süresinde parlaklık orta seviyedeydi. Apple Watch USB veya adaptörden beklediğimden daha kısa sürede şarj oldu. Sonuç olarak Apple Watch'u sabah bileğinize takıp akşam eve dönene kadar kullanırsınız. Benim normal kullanımımla akşamları eve döndüğümde %15-18 gibi şarjım kalıyordu. Şimdi gelelim diğer bir kısma yani iPhone'daki pil olayına. Sürekli olarak açık olan Bluetooth bağlantısı ve iletişim ister istemez iPhone'un da şarjını etkiliyor. iOS 8.4 yüklü iPhone 6'mın şarjı Apple Watch bağlı değilken gerçekten fark etti. En azından benim gözlemlediğim şekilde Apple Watch kullandığım zamanla, kullanmadığım zaman arasında iPhone 6'mın şarjında 20 dakika oynadı. Saati kullanmayınca daha iyi. iPhone 5, 5s'te ise durum biraz daha kötü olabilir. Bence Apple Watch'u kullanmak için en ideal model iPhone 6 Plus. iOS 8.4 dışında iOS 9 betayı yükleyip denedim, sonuç biraz daha kötü oldu. Ama beta yazılımında uygulamalarda sorun olmadı.

Apple Watch'ta güç koruma modu var. Digital Crown altındaki düğmeye basınca güç koruma modunu aktif ediyorsunuz. Bu şekilde ekranda sadece zaman gösteriliyor. Güç korumasından çıkmak için Apple Watch yeniden başlıyor. Saatin boot up süresi 1 dakika 21 saniye.

Sonuç nedir?

Apple'ın akıllı kıymetli saati egzersizler, spor aktiviteleriyle iş yapıyor. Telefonu cepten çıkarmadan mesajlaşmak, görüşme yapmak, bildirimlere hızlıca bakmak için iyi. Gerekli mi? Bence Apple Watch şimdilik gerekli değil. Bunun sebeplerinden biri 1.0.1 sürümündeki watchOS. Zaten işletim sistemiyle ilgili şikayetimi sizlere incelemenin biraz daha yukarılarında anlatmıştım. Diğer bir sebep ise fiyatı. Belki watchOS 2'den sonra düşünülebilir, ama şahsen oturmuş sistemle ve umarım pil süresi biraz daha uzun olacak olan (Pil konusunda çalışmalar yapıldığına dair raporlara dayanarak) Apple Watch 2'yi beklerim.

YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

Meraklı Meraklı

Telefon kapalı iken çalışıyor mu ?

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 04.10.2015 18:23
Esra Esra

Ya arkadaşlar Apple Watch gerçekten çok hoş görünüyor. Vereceğim paraya değer mi sizce?

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır2
cevapla 20.09.2015 12:27
Megalodon Megalodon

En iyi akıllı saat apple watch

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır3
cevapla 16.09.2015 09:05
newcappadocia newcappadocia

arkadaşım kullanıyor nerdeyse tüm konuşma iletişim ve internet işlerini kolaylıkla halledebiliyor ya mükkemmel tasarım

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır5
cevapla 21.08.2015 18:52
isimsiz isimsiz

Aldım.iphone 5 olmasına rağmen sıkıntı yaşamıyorum gayet kullanışlı ve şık

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır1
cevapla 19.08.2015 23:38

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

geri ileri
bize yazın