| Üye ol | 17 Ocak 2017,Salı

Western Digital WD 6 TB

İçeriğe oy verin :
Editör puanı
Giriş Tarihi: 11.11.2014, 16:33 Güncelleme Tarihi: 11.11.2014, 16:43
Etiketler:
WD western digital harddisk HDD donanım bilgisayar
Western Digital WD 6 TB
Tasarım 85
85 puan
Özellikler 85
85 puan
Performans 80
80 puan
  • EDİTÖRÜN SEÇİMİ EDİTÖRÜN SEÇİMİ
  • YÜKSEK PERFORMANS YÜKSEK PERFORMANS
  • FİYAT/PERFORMANS FİYAT/PERFORMANS
  • YENİLİKÇİ ÜRÜN YENİLİKÇİ ÜRÜN
İnceleyen:

Western Digital'in Green ailesine mensup üyesi inceleme konuğumuz oldu.

Western Digital kısaca WD sabit diskler konusunda usta bir üretici. Farklı sabit disk ailelerine sahip. Son inceleme konuğumuz ise Green serisine ait 6 TB'lık disk oldu. 3.5 inç'lik diskte 5 tane plaka bulunuyor. Arayüzü SATA 6 Gb/s. Green ailesindeki diğer sabit diskler gibi IntelliPower teknolojisini kullanıyor.

64 Mb önbelleğe sahip diskin üstünde WD'nin klasik olarak tüm sürücülerinde yer alan kocaman etiketi var. Bu etikette ürünün özellikleri ve hangi seride olduğu belli oluyor. Arka tarafta devre levhası ve disk arasında titreşimi absorbe etmek için kullanılan köpük var. Bileşenler yine bildiğimiz şekilde standart olarak yerleştirilmiş.

Green, WD'nin en sessiz çalışan, ekonomik ve en az güç tüketen serisi. Bu özelliklerle öne çıkıyor. Disklerin en büyük düşmanlarından biri ısı, bir süre sonra ısı sürücünün kullanımını ve ömrünü etkilemeye başlar. Western Digital bu yüzden GreenPower isimli bir teknoloji kullanıyor. Kısaca GreenPower, diskin daha serin şekilde çalışmasını sağlıyor. Böylece ısıdan dolayı ömrü kısalmıyor.

#Sayfa#

GreenPower'la birlikte WD'nin daha önce duyduğumuz NoTouch meyil yükleme çözümü diskte kullanılıyor. Bu çözüm kayıt kafasının disk ortamıyla temas etmemesini sağlıyor, böylece kafanın yıpranmasını azaltıyor. Sürücü bu şekilde daha güvenli kalıyor ve uzun bir kullanım ömrü sunuyor. Ayrıca çift aşamalı hareketlendirici diskin veri performansında daha fazla hareket sunmasına izin veriyor.

Okuma/yazmada kısaca aktif kullanımda sürücünün 5.3 W güç tüketimi var. Boştayken 3.4 W, bekleme/uykuda ise 0.4 W tüketim söz konusu. Gelelim diskin testte nasıl bir sonuç gösterdiğine. WD Green 6 TB okuma testinde 172 Mb/s sonuç elde etti. Yazmada sonuç ise 163 Mb/s oldu. Genel olarak kullandığım zamanda sürücü pek ses çıkarmadı. Gayet sessiz sakin çalıştı. Özellikle yüksek kapasiteli ve yedekleme/depolama için sürücü arayanların değerlendirebileceği bir ürün olmuş.

YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

mert mert

WD Green serisini sistem diski olarak kullanmak gibi bir hata yaptım zamanında, psikolojisi sağlam olmayan insanlarda intihar girişimine bile sebebiyet verebilir dikkatli olmak lazım. Bunu alıcaksanız yanında birde ssd almanız gerekecek

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 16.02.2015 15:42
csdlgr csdlgr // BURSA

Geniş Depolama alanı, Sessiz, Düşük güç tüketimi, yüksek performanslı, ısınmayan, uzun ömürlü cihaz olması gerçekten mükemmel fakat eve alınabilecek kişisel bir cihaz olduğunu pek düşünmüyorum genellikle tasarımcılar, müzisyenler, PC oyuncuları, gibi kullanıcıların satın alabileceğini daha doğrusu işlerine yarıyacağına inanıyorum.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 05.02.2015 02:57
enes tulek enes tulek // İSTANBUL

6TB a dünyaları atarsın :D, hatta kardeşlerin oğulların falan kim var kim yok herkese hayrına bi klasör açarsın gelen geçen kullanır, tek kişinin imkanı yok 6TB doldurabilsin. anca koleksiyoncu arkadaşlar doldurur.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 05.02.2015 00:37
huseyintayfur huseyintayfur // KÜTAHYA

maşallah yani 6 tb ne ben bundan 2 yıl önceye kadar 128 gb harddiskle pc kullanıyordum :D

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 01.02.2015 12:49
ercan0202 ercan0202 // ADIYAMAN

6 tb cok tatmin edici bir hafıza günümüzdeki en büyük sorun cihazların donanım parcalarının fazla ısınması bu cihazda incelemeleriniz dogrultusunda böyle bir sorun olmadıgını görüyoruz yorumda arkadaslar ürün kaybı korkusunu dile getirmiş boyle bir cihazın cok zor ürüm kaybı içiniz rahat olsun enerji tüketimi de gayet iyi

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 30.01.2015 12:01

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

geri ileri
bize yazın