| Üye ol | 17 Ocak 2017,Salı

HP Spectre XT TouchSmart 15-4000et

İçeriğe oy verin :
Editör puanı
Giriş Tarihi: 09.07.2013, 17:18 Güncelleme Tarihi: 09.07.2013, 17:36
Etiketler:
hp ultrabook hp ultrabook inceleme test HP Spectre HP Spectre XT TouchSmart 15-4000et
HP Spectre XT TouchSmart 15-4000et
Tasarım 83
83 puan
Özellikler 80
80 puan
Performans 75
75 puan
  • EDİTÖRÜN SEÇİMİ EDİTÖRÜN SEÇİMİ
  • YÜKSEK PERFORMANS YÜKSEK PERFORMANS
  • FİYAT/PERFORMANS FİYAT/PERFORMANS
  • YENİLİKÇİ ÜRÜN YENİLİKÇİ ÜRÜN
İnceleyen:

HP'nin dokunmatik ekranlı Ultrabook modelini test merkezimizde ağırladık.

Geçtiğimiz yılın Ekim ayında Microsoft'un işletim sistemi Windows 8'i duyurmasıyla beraber dokunmatik ekrana sahip Ultrabook modelleri her geçen gün artmıştı. Her geçen gün artan Ultrabook ailesine bir yenisi ise geçtiğimiz aylarda HP'den gelmişti. HP'nin bir Ultrabook olarak piyasaya sunduğu Spectre XT TouchSmart 15-4000et adındaki 15.6 inç büyüklüğünde ekrana sahip modeli de geçtiğimiz günlerde test merkezimizin konuğu oldu.

Şu an bildiğiniz üzere bir cihazın Ultrabook olarak kabul görmesi için 13.3 inç ve altı boyutta ekrana sahip olanlar için en fazla 18 mm yüksekliğe, 14.0 inç ve üstü ekran boyutuna sahip modeller için ise en fazla 21 mm yüksekliğe sahip olması gerekiyor. Intel'in belirlediği bu standartlara uymayan cihazlar ise dizüstü kategorisinde sıralanıyor.

HP Spectre XT TouchSmart 15-4000et ise 14.0 inç ve üstü ekran boyutuna sahip Ultrabook'lar arasında sıralanıyor. Hem dokunmatik hem de geniş bir ekrana sahip bu Ultrabook modeli bakalım test merkezimizde nasıl bir performans sergilemiş?

#Sayfa#

Güçlü tasarım

İlk olarak cihazın tasarımından bahsedelim. Fırçalanmış alüminyum bir gövdeye sahip olan bu cihaz, tasarım açısından HP'nin genel dizüstü bilgisayarlarında kullandığı tasarımlara yakın bir tasarıma sahip. Ultrabook'ların genel özelliği olan inceliğin ilk bakışta fark edildiği bu cihazın üst kısmının hafif bombeli bir yapıda olduğu görülüyor. Bu üst kısımda ayrıca sağ üst köşede alışık olduğumuz HP logosu yer alıyor. Bunun yanında cihazın bütün giriş, çıkışlarının sağ ve sol taraflarında sıralandığı görülüyor.

Cihazın sağ tarafında SD kart girişi, hoparlör ve kulaklık girişi, USB girişi ve bir de güç girişi bulunurken, sol tarafta ise sırasıyla iki adet USB 3.0 , micro HDMI girişi, HDMI girişi ve RJ45 girişi bulunuyor. Bunların dışında cihazın dış tasarımı hakkında konuşmaya devam edecek olursak, cihazın alt bölümünde ise iki adet hoparlör ve bir de Windows 8 logosu yer alıyor.

Cihazın kapağını kaldırıp, kısma geçtiğimizde ise ilk olarak gözümüze 15.6 inç büyüklüğünde Radiance Full HD ekranın çarptığını söyleyebiliriz. Bunun yanında cihazın genelinde kullanılan gri tonunun daha açık rengi ise TouchPad'de kullanılmış. Bu da cihazın tasarımını daha güzel kılmış. Ancak cihazın klavyesinin az yer kaplamasının cihazın tasarımı açısından iyi ancak kullanım açısından kötü olduğunu da belirteyim.

Tüm bunların yanında genel olarak Ultrabook çizgisini koruyan cihaz, 2.22 cm kalınlığa sahip. Bu yönüyle oldukça hoş olan cihazın 2.15 kg ağırlığında olması ise kötü tarafı. Çünkü bu ağırlık, bir Ultrabook cihaz için hiç de az değil.

#Sayfa#

Full HD ekran

Bu cihazın ekranından yukarıda ufak da olsa bahsetmiştik. Ancak konusu geldiği için cihazın ekran özelliklerini tekrar belirtmekte fayda var. 15.6 inç büyüklüğünde Radiance Full HD ekrana sahip olan XT TouchSmart 15-4000et'nin bu ekranı, 1920x1080 piksel çözünürlüğü ve çoklu dokunma teknolojisini destekliyor. Kapalı konumdayken bile oldukça klas bir görünümde olan cihazın ekranı açıldığında ise bizlere adeta cam gibi diyebileceğimiz görüntüler sunuyor.

Cihazın Full HD ekrana sahip olduğunu belirtmiştik, bu ekranın bizlere cam gibi görüntüler sunabiliyor olması bir avantaj ancak ekranın dezavantajı ise yazıların bu çözünürlükte oldukça ufak kalması oluyor. Mesela ekrandan biraz uzaklaştığımızda ekrandaki yazıları okumak neredeyse imkansız bir hal alıyor. Bunu aşmak için zoom yapınca da ekran dizilimleri bozuluyor, çözünürlüğü düşürünce de netlik azalıyor. Yani cihazın bu yüksek çözünürlüğü için cihaza hem artı hem de eksi bir değer kattığını söyleyebiliriz.

Dokunmatik yapıda olan cihazın ekranı dizüstü bilgisayarlarda TouchPad ve klavyeden sıkılanlar için ekstra bir kullanım alanı yaratıyor. Mesela internette gezinirken TouchPad'den sıkıldığınız anda hemen cihazı kendinize biraz daha yaklaştırıp dokunmatik ekranın yardımı ile kullanmaya devam edebiliyorsunuz. Bu yönü iyi ancak bu özelliğinde kötü yanı yok değil. Kötü yanı ise ekran çözünürlüğünden ötürü çok küçük olan simge ve yazılara basarken bazen yanlış yerlere dokunabiliyoruz. Bunun dışında ekranın hassaslığına alışmak da biraz zaman alıyor. Hazır bundan bahsetmişken cihazın TouchPad'i için birkaç şey söylemeden geçmeyeceğim. Cihazı ilk kullanmaya başladığımda bana oldukça zor anlar yaşatan TouchPad için çok iyi şeyler söyleyemeyeceğim. Ancak benim kullanırken canımı en çok sıkan noktası ise bir şeyler yazarken elimin sık sık TouchPad'e temas edip ekranda farklı şeylerin açılması oldu. Ama bu durumu cihazı biraz kullandıktan sonra aştığımı da belirteyim.

Bunların dışında genel anlamda ekranın görünürlüğü için iyi şeyler söyleyebiliriz. Buna ek olarak ise renkler ve parlaklık da iyi seviyede.

#Sayfa#

Performans, ses ve batarya

Şimdi gelelim performans konusuna. Tamam cihazın tasarımı gayet hoş, ekranı iyi ama bunlar iyi bir donanım ile desteklenmedikçe pek bir ifade etmiyor. Intel'in Core i5 işlemcisine yer verilen cihazın bu işlemcisi 1.7 GHz saat hızında çalışıyor. 4 GB DDR3 bellek ile desteklenen bu işlemcinin yanında cihaz, Intel HD Graphics 4000 serisi ekran kartı barındırıyor.

Günlük ihtiyaçlarımızı karşılama konusunda herhangi bir problem yaşatmayan bu cihaz, oyun oynama konusuna gelince biraz sıkıntı yaşatıyor. Bu yüzden cihazda kullanılan dahili ekran kartının yanına daha iyi bir performans için harici bir ekran kartı da konulabilseydi gerçekten çok iyi olurdu. Öte yandan 256 GB depolama kapasitesi sunan bu cihazın bu konuda da sınıfta kaldığını söyleyebilirim. Çünkü günümüzde artık filmler veya oyunlar bilgisayarda oldukça fazla yer kaplıyor. Bunun için cihazın depolama kapasitesinin pek yeterli olacağını söyleyemem.

Şimdi cihazın gelelim ses konusuna, bu anlamda Beats Audio teknolojisine sahip olan cihazın ortalama bir Ultrabook ya da dizüstü bilgisayardan çok daha iyi bir ses çıkışına sahip olduğunu söyleyebiliriz. Tabii bunda bulundurduğu 4 adet hoparlörün etkisi de oldukça büyük. Ancak bu kadar yüksek bir ses çıkışına sahip olan bu cihazın bası için aynı şeyleri söyleyemeyeceğim. Cihazın ses çıkışı ne kadar kuvvetliyse, bas konusunda da o kadar zayıf. Ses konusuna ek olarak Beats Audio teknolojisinin kulaklıktan alınan ses çıkışına da oldukça olumlu yansıdığını belirtelim.

Gelelim cihazın batarya ve pil ömrüne. Ultrabook cihazların ince yapısının yanında uzun pil ömrü sunmaları bir diğer meziyetleri. Bu cihaz için de ortalama bir dizüstü bilgisayardan iyi sayılabilecek bir pil ömrüne sahip olduğunu söyleyebiliriz. 4 hücreli Li-Ion bataryanın kullanıldığı bu cihazı gün içerisinde devamlı olarak kullandığınızda izlenimlerime göre yaklaşık 5 saatlik bir pil ömrü sunuyor. Ama şunu da belirteyim, cihazı komple kapatmak yerine sadece ekranını kapattığınızda cihazın pili azalmaya devam ediyor. Sonra aradan birkaç saat geçince bir bakıyorsunuz cihazın bataryası bitmiş ve açılmıyor. Sizin de bu konuya dikkat etmenizde fayda var.

Sonuç

Sonuca gelecek olursak "Ev Bilgisayarı" olarak lanse edilen Spectre XT TouchSmart 15-4000et, gerek tasarımı gerek, gerek özellikleri ve gerekse iyi sayılabilecek pil ömrüyle günlük ihtiyaçlarınızı rahat bir şekilde karşılayabilecek bir cihaz. Tamam buraya kadar her şey güzel ben bu cihazı alırım derseniz, burada cihazın oldukça üst seviyedeki fiyatı size engel teşkil edebilir. Çünkü cihazın ülkemizde 3200 lira gibi oldukça ciddi bir satış fiyatı mevcut.

YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

altar altar

kaziklanmak isteyen alabilir .tavsiye etmiyorum markayi uzak durun -sikayet vara girin ne demek istedigimi anlarsiniz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 23.10.2015 23:31
BMWcandır BMWcandır // BURSA

Şuan fiyat konusunda hala daha yüksek, özellikleri ise mükemmel ama en can alıcı noktaları inceliği ve Beats Audio lu hoparlörleridir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 03.02.2015 15:47
nanox3590 nanox3590 // BURSA

hp baktığımda kalite görüyorum başka ne dene bilir ki

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 30.01.2015 03:21
acsener acsener // ANKARA

hp laptop ları her zaman sıkıntılı oluyor 3-4 tane piyasadakilerin en iyisinden aldım hep arızalanıp bozuldu

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 26.01.2015 21:26
burak kurt burak kurt

kalem pil ile çalışıyormu ?

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 25.07.2013 21:49
maykıl maykıl

2 poşet mangal kömürü at ömür boyu kullan

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 24.09.2013 19:42

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Dizüstüler Toplam kayıt: 23
geri ileri
bize yazın