| Üye ol | 16 Ocak 2017,P.tesi

Seagate Momentus XT 750 GB

İçeriğe oy verin :
Editör puanı
Giriş Tarihi: 27.04.2012, 15:26 Güncelleme Tarihi: 22.05.2012, 10:04
Etiketler:
seagate Seagate Momentus XT Momentus XT 750 gb inceleme test ssd HDD hibrit depolama birimi
seagate momentus xt inceleme test
Tasarım 80
80 puan
Özellikler 90
90 puan
Performans 85
85 puan
  • EDİTÖRÜN SEÇİMİ EDİTÖRÜN SEÇİMİ
  • YÜKSEK PERFORMANS YÜKSEK PERFORMANS
  • FİYAT/PERFORMANS FİYAT/PERFORMANS
  • YENİLİKÇİ ÜRÜN YENİLİKÇİ ÜRÜN
İnceleyen:

Seagate'in fiyat / performans oranı yüksek hibrit depolama birimi, test merkezimizin bugünkü konuğu oluyor.

Masaüstü ve dizüstü bilgisayarların şu dönemki en büyük problemi, -taşınabilir bilgisayarlar için batarya haricinde- elbette ki depolama. Bilgisayarın depolamasını sağlayan sabit diskler, mekanik olmaları sebebiyle bir hayli yüksek gecikme sürelerine sebep oluyorlar. Tabii bu da pek çok uygulamanın, gereğinden çok daha yavaş açılmasına sebep oluyor.

Bir süre önce ortaya çıkan SSD depolama birimleri ise GB başına düşen maliyetin yüksek olması sebebiyle hala tam olarak tercih sebebi olamıyor. Ortalama bir bilgisayar kullanıcısının satın alabileceği maksimum SSD kapasitesi, maalesef ki 120 GB ile sınırlı. Hal böyle olunca, depolama biriminin içine gerçek anlamıyla "depolama" yapmak, sınırlı bir hale geliyor.

Yüksek depolama, yüksek hız

Seagate'in ortaya sunduğu çözüm ise oldukça dikkat çekici. Momentus XT serisi altındaki depolama birimleri, içerisinde hem sabit disk, hem de SSD'yi barındırıyor olmasıyla fiyat / performans oranını artırmayı hedefliyor. Şimdi bu sistemi biraz daha açıklayalım.

Seagate, bu depolama birimini öncelikli olarak standart, mekanik sabit disk olarak tasarlamış. 750 GB kapasiteli bu sabit disk, içerisinde 8 GB'lik bir SSD bölümü içeriyor. Bu elektronik depolama bölümü, bilgisayarınızda en çok kullandığınız dosyaları içerisine kopyalıyor. Sık sık ulaşılmaya çalışılan, mekanin disk üzerinde bulunana kadar belirli bir vakit kaybı yaratan dosya parçacıkları, böylece elektronik depolama alanı üzerinden direk olarak bize sunulabiliyor. Bu da dosyaların daha hızlı açılmasına sebep oluyor.

Momentus XT, -haliyle- dosyaların ilk kullanımında herhangi bir performans artışı sağlayamıyor. Aynı dosyayı bir kaç kere kullandıktan sonra içerisinde yer alan çip sayesinde, o dosyanın sık bir biçimde kullanıldığını anlıyor. Bunu anladığı anda da SSD tarafına kopyalıyor. Buraya kadar her şey güzel. Fakat SSD tarafının 8 GB gibi sınırlı bir kapasiteye sahip olması sebebiyle, içerisine kopyalanan dosyaların ihtiyaç durumu da daha bir önem taşır hale geliyor. Ne yazık ki, Momentus XT sık dinlediğiniz MP3 dosyalarını da SSD tarafına atabiliyor. Şimdilik dosya tipleri arasında herhangi bir ayrım yapabilir durumda değil. Seagate yetkilileri, daha yeni modellerde bunu da yapacaklarını söylüyorlar.

Peki ya günlük kullanım?

Peki cihaz kullanımda ne gibi farklar yaratıyor? Seagate Momentus XT, SSD tarafına geçen dosyalara erişim hızlarında ciddi oranda fark yaratabiliyor. Bir dosya ilk açılışta (yani mekanik bölümden) bekletirken, 3. ve 4. açılışlardan sonra SSD performansına yakın bir hızda açılabiliyor. Burada değişen en önemli durum, rastgele erişim süresinin sıfıra inmesi.

2.5 inçlik boyutuyla dizüstü bilgisayarlarda da kullanılabilir olan Momentus XT, en çok sadece bir sabit disk bağlanabilen dizüstülerde iş görüyor. Zira, masaüstü bilgisayarlar için bir SSD, bir tane de normal sabit disk bağlayabiliyorsunuz. Fakat dizüstülerde maalesef böyle bir şey mümkün değil. Bu durumda, Momentus XT en iyi dizüstü depolama birimi alternatifi oluyor.

Kullanılan işletim sisteminin, Photoshop'un, Office programlarının ve hatta sık sık oynadığınız oyunun daha hızlı açılmasını istiyorsanız, Momentus XT'yi tercih edebilirsiniz. 400 lira seviyesindeki fiyatıyla dikkat çeken Momentus XT, istediğiniz performans artışını sağlayacaktır.

YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

zeynel251 zeynel251 // ADANA

ssd ve hdd olması iyi ve hızı başarılı .inceleme için teşekkürler

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 01.02.2015 16:10
ahmetfx ahmetfx // ANKARA

Şu an bilgisayarımda kullandığım disk. SSD ile kesinlikle kıyaslanamaz. Ama hız olarak normal HDD'lerin biraz ötesinde. Fakat sonuçta mekanik.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 27.01.2015 01:31
Mert Mert

güzel ama 8 GB çok düşük 32GB filan olsa 10 numara olur.

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 27.04.2012 16:30

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Dizüstüler Toplam kayıt: 15
geri ileri
bize yazın