| Üye ol | 17 Ocak 2017,Salı

Asus Zenbook UX21E: Asus'un Ultrabooku

İçeriğe oy verin :
Editör puanı
Giriş Tarihi: 09.12.2011, 15:11 Güncelleme Tarihi: 09.12.2011, 16:17
Etiketler:
asus asus zenbook zenbook ultrabook ux31
Asus Zenbook UX21E: Asus'un Ultrabooku
Tasarım 90
90 puan
Özellikler 90
90 puan
Performans 90
90 puan
  • EDİTÖRÜN SEÇİMİ EDİTÖRÜN SEÇİMİ
  • YÜKSEK PERFORMANS YÜKSEK PERFORMANS
  • FİYAT/PERFORMANS FİYAT/PERFORMANS
  • YENİLİKÇİ ÜRÜN YENİLİKÇİ ÜRÜN
İnceleyen:

Asus'un ultrabook konseptinde ürettiği Zenbook, inceliği, hafifliği, sessizliği ve pil ömrü ile piyasanın taşınabilir standartını baştan yazıyor.

Asus Zenbook, iPad 2'den, sonrasında Chromebook'tan beri büyük bir hevesle incelemek istediğim ilk üründü. Intel'in uzun zamandır reklamını yaptığı ve belki de mobil ürünlerde de iddialı olacağının göstergesi olan Ultrabook konsepti üzerine üretilen Asus Zenbook, taşınabilir ürünlerin yeni kategorisini bizlere tanıtan ürün oldu.

(Ultrabook konsepti, Intel'in özellikle Apple ve ARM tabanlı ürünleri hedef alarak yarattığı yeni bir standarda verilen isim. Ultrabook konseptinde üretilen mobil cihazlar çok hafif ve taşınabilirliği üst seviyede ürünler olacaklar. Enerji tasarrufunda da üst seviye performans veren ultrabook ürünleri bu yüzden işlemciye entegre grafik çipi ve SSD sabit diskler kullanıyorlar.)

Daha önce Macbook Air'ı ilk kez gördüğümüzde akıl sır erdirememiştik inceliğine. Asus Zenbook'un Macbook Air'dan eksik kalır hiçbir yanı yok. Kalınlığı en kalın yerde 9 milimetre, en ince yerinde ise sadece 3 milimetre. Bu kadar ince bir ürün olunca da tahmin edebileceğiniz gibi optik sürücü koymamışlar Zenbook'a. Fakat hem USB 3.0, hem USB 2.0, hem micro HDMI, hem de mini VGA girişleri bulunuyor, optik sürücünün aksine.

Bir gıdım ses çıkarmıyor

İlk defa çalıştırdığımda ilk dikkatimi çeken tamamen sessiz çalışması oldu. Kulağımı Zenbook'un tabanına dayadığımda bile ne bir fan sesi, ne bir mekanik ses duydum. Bu durum da aslında Ultrabook konseptinin bir sonucu diyebiliriz. Öncelikle ayrı bir grafik kartı olmadığı için fazla ısınma olmuyor, bu da gereksiz enerji harcanmadığının göstergesi. Zenbook içerisinde SSD depolama bulunuyor, bu sayede de mekanik HDD sesi duymuyorsunuz.

Asus Zenbook'ta ultrabook konseptine uygun donanımların kullanılması tek başına pek birşey ifade etmiyor. Yazılımsal olarak da destekleniyor bu yüzden. Asus'un "Instant On - Anında aç" özelliğini masaüstünüzden aktif hale getirdiğinizde, Zenbook'unuz uyku modundan 2 saniye içerisinde çıkıyor ve çalışmaya hazır hale geliyor. 2 hafta şarj etmeden bekletmeyi denemedik Zenbook'u fakat Asus'un dediğine göre Zenbook 2 hafta bekleme süresine sahipmiş.

Tablet rakibi mi? Dizüstü rakibi mi?

Ultrabooklar, notebook, netbook gibi isimleri çağırıştırıyor. Dizüstü bilgisayarların kanından geliyorlar kısacası. Bu yüzden Zenbook'u bir dizüstü bilgisayar inceler tarzda inceledim. Tabletlerin büyük çoğunluğu Android, Apple ürünleri iOS ve az sayıda ürün de Windows 7 kullanıyor. Hepsinin dokunmatik ekranı var. Bu bakımdan Zenbook aslında tabletler ve dizüstü bilgisayarlar arasında bir yerde bana kalırsa. Bu yüzden baş rakibi bana kalırsa yine Asus'un kendi ürettiği Eee Pad Slider ve Eee Pad Transformer.

Asus Zenbook'u dizüstü bilgisayarlar ile karşılaştırdığımızda, kendi fiyatındaki ürünlerden performans olarak düşük kalıyor. Tabletler ile karşılaştırdığımızda ise dokunmatik ekran faktörünü saymadığımızda, piyasadaki tüm tabletlerden daha kullanışlı bir ürün olduğunu söyleyebilirim.

Sonuç olarak Asus Zenbook, hiç ihtiyacım olmamasına rağmen bana yeni bir dizüstü bilgisayar alma ihtiyacı hissettirdi. İnanılmaz ince, inanılmaz sessiz ve oyun performansını bir kenara bırakırsanız inanılmaz hızlı bir ultrabook. Zamanla fiyatları da düşünce, netbookların yapamadığını ultrabooklar yapacak ve dizüstü bilgisayarları bizlere unutturacaklar gibi gözüküyor.

YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

cecenorhan cecenorhan // İSTANBUL

Teşekkürler güzel inceleme

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 06.02.2015 16:52
BMWcandır BMWcandır

4500 mAh lik bataryasıyla uzun süre kullanım sağladığından prizlerden bizi uzaklaştırıyor. Bu sıralar Zenbook u piyasıda bulmak bir hayli zor, internette araştırma yaptım ancak bir kaç sitede bulabildim.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 06.02.2015 15:20
Stefan Stefan

Yine Ağır Yine Ağır .Bir kiloyu kesinlikle geçmemeli ve de uzun pıl ömrü olmalı .13,3 ekran ideal...

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 06.03.2012 02:08
Stefan Stefan

13,3 Ekran Ağırlığı bir kiloyu geçmeyen ve uzun pil ömrü.Gerisi yalan .Getirin artık şu Ultrabookları. 100 dolara da düşse netbook veya notebook almam ,aldırmam .

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 06.03.2012 02:06

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

geri ileri
bize yazın