| Üye ol | 20 Ocak 2017,Cuma

Nokia Lumia 1020

İçeriğe oy verin :
Editör puanı
Giriş Tarihi: 09.10.2013, 17:51 Güncelleme Tarihi: 09.10.2013, 18:03
Etiketler:
lumia 1020 nokia lumia zeiss pureview 41mp kamera inceleme video inceleme yazı test performans örnek fotoğraflar örnek videolar istanbul kadıköy taksim teknik özellikler satış fiyatı türkiye satış fiyatı galeri review windows phone 8 kullanım kılavuzu Nokia Pro Camera Smart Camera amber
Nokia Lumia 1020
Tasarım 85
85 puan
Özellikler 85
85 puan
Performans 85
85 puan
  • EDİTÖRÜN SEÇİMİ EDİTÖRÜN SEÇİMİ
  • YÜKSEK PERFORMANS YÜKSEK PERFORMANS
  • FİYAT/PERFORMANS FİYAT/PERFORMANS
  • YENİLİKÇİ ÜRÜN YENİLİKÇİ ÜRÜN
İnceleyen:

Nokia'nın en gelişmiş Lumia modeli olan Lumia 1020, test merkezimizin konuğu oldu.

Nokia'nın kısa süre önce ülkemizde resmi lansmanını gerçekleştirdiği en iddialı telefon modeli Lumia 1020, özellikle gelişmiş kamerasıyla ön plana çıkıyor. İlk bakışta tasarımsal olarak Lumia 920'yi andırsa da, şöyle bir elinize aldığınızda farkı hissediyorsunuz, ki o fark da arka tarafta göğsünü gere gere gösteriyor kendini.

Lumia 920'den sonra...

İşte yine Lumia 920'ye geldik. Dikkat ettiniz mi bilmiyorum, ama Lumia 920'nin çıkışının ardından hem özellikler, hem tasarım, hem de boyutlar gibi konularda birçok farklı Lumia modeliyle karşılaştık. Amiral gemisi modeli olarak gösterilen Lumia 920, özellikle ekranı ve kamerasıyla beğenilmişti. Ancak biraz kalın ve ağır olduğu için de eleştirilmişti. Ardından çıkan Lumia'lar arasında belki de en çok sevlenler Lumia 520 ve 925'ti. Lumia 520, ufak boyutlarda tasarımı ve uygun fiyatıyla dikkat çekerken, 925 de Lumia 920'nin daha stilize edilip, biraz daha geliştirilmiş versiyonuydu. Lumia 1020 ise, an itibarıyla Nokia'nın en iddialı ve gelişmiş telefonu konumunda. Hoş, Nokia'nın 41MP kameralı 808 PureView telefonunu kullandıysanız, Lumia 1020 de kalite konusunda size pek yabancı gelmeyecektir, ancak Lumia'nın artıları daha fazla diyebiliriz.

Yüksek çözünürlüklü inceleme videosu, örnek videolar ve fotoğraflar için tıklayın.

Avuca oturan, sade ve hafif denilebilecek bir tasarım

10.4mm kalınlığındaki cihaz, 158 gram ağırlığında. Arkasındaki kamera kısmını göz önüne aldığımızda, bu oranların iyi olduğunu söyleyebiliriz, ki mesela Lumia 920'nin 185 gram ağırlıkta olduğunu hatırlatalım. Tabii bu telefonda kullanılan metal malzemeyi de göz önünde bulundurmak gerekiyor. İşte Nokia, bu kez mat plastik malzeme kullanarak karşımıza çıkıyor. Böylelikle Lumia 1020'nin ağırlık oranı da yukarılara kaçmamış oluyor.

Lumia 1020, ön taraftan bakıldığında Lumia 920'yle neredeyse aynı tasarıma sahip. Yan yana koyduğunuzda, neredeyse birbirlerinden ayrılamayacak kadar benziyorlar. Cihazın sağ yan tarafında, birçok Lumia cihazında yer alan kamera kısayol tuşu, güç tuşu ve ses seviye tuşları yer alıyor. Üst kısımda kulaklık girişi, alt kısımda da hoparlör çıkışı, microUSB şarj girişine yer verilmiş. Bir de, kamera aparatını telefona geçirdiğinizde sağlam tutuş elde etmeniz için bilek ipini bağlayabileceğiniz bir alan bulunuyor alt kısımda.

Arka tarafa baktığımızda ise, Lumia 1020'nin kimliğini görüyoruz. 41MP değerde PureView kamera, Zeiss lensleri ve Xenon flash ışığıyla karşılıyor bizi. Arka tarafın düz tasarımı, kameranın dışa çıkıntı tasarımıyla biraz sekteye uğrasa da, kullanıma olumsuz bir getirisi bulunmuyor.

#Sayfa#

Lumia 920 ve 925'le benzer özellikler

Lumia 1020'nin kamera özelliğiyle ön plana çıkan bir telefon olduğunu, diğer birçok teknik özelliğine bakarak da anlayabiliyoruz. Lumia 1020'nin çift çekirdekli 1.5GHz değerde işlemcisi, Adreno 225GPU'su, 4.5 inç, 768 x 1280 çözünürlükte ve 332 ppi değerde Amoled ekranı gibi özellikleri bulunuyor. Baktığımızda, bu özelliklerin hemen hepsi, Lumia 920 ve Lumia 925'te de olan özellikler (Lumia 920'deki IPS LCD ekranı saymazsak). Tabii kamera dışında farklılıklar da var. Örneğin, Lumia 1020'de Corning'in Gorilla Glass 3 teknolojisi kullanılıyor. Lumia 920 ve Lumia 925'te Gorilla Glass 2 bulunuyordu ve bu özellik, Lumia 1020'nin daha sağlam olduğunu gösteriyor.

Ayrıca, yine Lumia 1020'de artırılmış değer olarak, 2GB RAM bulunuyor. Batarya değerleri ise, 3 telefonun da 2000mAh seviyesinde.

Güncel Windows Phone 8

Lumia 1020'de Amber güncellemesine sahip Windows Phone 8 işletim sistemi bulunuyor. Amber güncellemesi sayesinde düşük ışıkta daha iyi çekim imkanı, çekim kalitesinde irili ufaklı düzenlemeler, Nokia Smart Cam gibi güzellikler geliyor. Ayrıca telefon uyku modundayken de pil düzeyi, mesaj bildirimleri ve saat gibi detaylar görünüyor. Ekrana dokunmanız yeterli. Son olarak, bu güncelleme sayesinde FM radyoda da geliştirmeler görülüyor. Dinlediğiniz şarkının ismi, radyo istasyonu bilgisi ve diğer detaylar gibi...

Artık şu kamerayı kullanalım!

Lumia 1020'nin 41MP'lik ana kamerası, tek kelimeyle harika işler çıkarıyor. İster gece, ister gündüz çekim yapıyor olun; ister video, isterseniz de fotoğraf çekiyor olun, gayet iyi sonuçlar elde edebiliyorsunuz. Bu sonuçların elde edilmesinde tabii ki kameranın teknik kabiliyetlerinin büyük payı var. Ancak bunların yanında, Nokia Pro Cam, Nokia Smart Cam, Panorama ve Nokia Cinemagrap gibi uygulamalar sayesinde de yazılımsal tarafta birçok şey yapabiliyorsunuz. 30FPS değerde 1080p videolar ve 7712x4352 çözünürlükte fotoğraflar çekmek hoşunuza gidecektir diye düşünüyorum.

Lumia 1020 ile çekilmiş örnek görüntülerden oluşan video için tıklayın.

Kamerada bulunan 6 adet optik, Xenon flash ışığı, 1/1.5'' sensör oranı, 1.12 µm piksel oranı, kayıpsız 4x dijital zoom oranı ve PureView teknolojisi, çok işinize yarayan oyuncular. Ancak kameradan tam anlamda verim almak için cihazın sağ yan tarafındaki fotoğraf kısayol tuşuna basarak açtığınız normal kamera modunu değil, Pro Cam modunu açmanızda yarar var. Açtığınızda ise...

Karşınıza gelen ekranda, birçok değiştirilebilir özelliğin olduğunu göreceksiniz. iSO oranı, blurlama oranı, netleme, farklı ışık oranları gibi. Bunlar, bulunduğunuz mekana göre otomatik şekilde ayarlanarak size sunuluyor ve iyi de performans sunuyorlar. Yine de isterseniz, kendi ayarlamalarınızı da yapabiliyor, en iyi deneyimlerinizi ortaya çıkarabiliyorsunuz.

#Sayfa#

Detay seviyesi sizi mutlu edecek

Tüm ayarlamaları yaptınız diyelim. Ekrana bir kez dokundunuz ve fotoğraf alanı net bir şekilde hazırlandı. Artık yapmanız gereken, kamera tuşuna basarak fotoğrafı elde etmek.

İsterseniz kayıpsız 4x dijital zoom özelliğinden de yararlanarak objelere yaklaşabiliyorsunuz. Adından da anlaşıldığı gibi, objelere yaklaşsanız da detay ve netlik seviyesinde kayıplar yaşamıyorsunuz. Çektiğiniz fotoğraflar, 2 adet olarak kaydediliyor telefonun hafızasına. Diyelim ki bir fotoğrafta zoom yaptınız. Bu 2 fotoğraftan birini zoom yaptığınız hali, diğerini de zoomsuz hali oluşturuyor. Evet, siz zoom yaparak fotoğraf çekseniz bile Lumia 1020, kamera alanında bulunan her yeri ekstradan kaydediyor. Böylelikle isterseniz daha sonra diğer detaylara da göz atma fırsatınız oluyor. Hem bir artı tarafı da, detayları kaçırmadan hemen çekebiliyor, ardından çektiğiniz fotoğrafa da zoom yapabiliyor oluşunuz.

Ek olarak, çektiğiniz fotoğrafları kalite kaybı yaşamadan birden fazla farklı fotoğraflara da ayırabiliyorsunuz. Çözünürlük oranı düşüyor tabii, ama dert edilecek bir durum yok.

Lumia 1020 ile çekilmiş yüksek çözünürlüklü fotoğraflara göz atmak için tıklayın.

Telefonun camına dokunarak netlik ayarlarını yapabiliyor oluşunuz, aynı şekilde ekrana dokunarak ortama göre görüntü ışık seviyesini hemen ayarlayabiliyor oluşunuz, çekimlerinizi oldukça kolay bir hale getiriyor.

Nokia'nın Smart Cam, Cinemagrap gibi uygulamaları sayesinde de yeni çekim örnekleri elde edebiliyorsunuz. Unutmadan şunu da ekleyeyim, Pro Cam'e girip ayarlar menüsünü açtığınızda, orada "Kılavuz" başlığını göreceksiniz. Gece çekimleri, çekimlerinize efektler verebilmek, ışık oranını ayarlamak ve odaklama yapmak gibi birçok konuda örnekleriyle birlikte Türkçe anlatımlar bulunuyor.

Ses çalma ve kayıt kalitesi de üst düzeyde

Nokia'nın Lumia modellerinde ses kayıt ve çalmak kalitesi hep iyi olmuştur. Bir konser mekanına gittiğinizde ve video çekmek istediğinizde, telefonun sadece kamerası değil, ses kayıt kalitesi de önemlidir. Çünkü öteki türlü, görüntü iyi olsa bile seslerden hiçbir şey anlamazsınız ve çektiğiniz video da çöpe dönüşür. Daha evvel birkaç Lumia telefonuyla konserlere gitmiş biri olarak; hem görüntü, hem de ses kayıt kalitelerinden memnun kalmıştım. Lumia 1020'de ise, kalite düzeyi biraz daha ileriye götürülmüş. Basslar, tizler ve vokal gibi detaylar, birbirlerinden ayrı ve anlaşılır bir şekilde kaydediliyor, böylelikle kulaklarınızı tırmalayan seslerle karşılaşmıyorsunuz.

#Sayfa#

Kamera aparatı da var bunun

Lumia 1020'yle fotoğraflar ve videolar çekmek oldukça kolay. Ancak bunu daha da kolay hale getirmek mümkün. Telefondan ayrı satılan kamera aparatı sayesinde, hem daha rahat hareket edebilirsiniz, hem de bu aparatın üzerinde yer alan 1020mAh değerde batarya sayesinde, Lumia 1020'nin azalan bataryasına da takviye yapabilirsiniz. microUSB kabloyla şarj olan ürün, yine microUSB yoluyla Lumia 1020'ye bağlanıyor ve altında yer alan tripot girişi sayesinde kurulum imkanı da sunuyor.

Peki ya batarya?

Lumia 1020, Lumia 920 ve 925'te de yer alan 2000mAh değerde çıkarılamaz bir batarya kullanıyor. Bu batarya, kullanımınıza göre bir günlük süreyi size kolaylıkla sunuyor, bazen ikinci günü görebiliyorsunuz. Eğer kamera aparatını da almışsanız, eliniz daha da güçleniyor.

En iyilerden biri

Sonuca gelecek olursak Lumia 1020, 41MP değerdeki kamerasıyla an itibarıyla en gelişmiş mobil kamera deneyimini sunan ürünlerden bir tanesi. Bunun yanında sade ve hafif olarak nitelendirebileceğimiz tasarımı sayesinde de rahatlıkla kullanılabiliyor.

Lumia 1020, ülkemizde 1.999TL fiyat etiketiyle satışta bulunuyor.

YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

melih melih

mükemmel bir kamera.yüksek çözünürlüklü resimler çekiyor.şuan en iyi fiyat burada http://www.mixreyon.com/asp/product/13548/Nokia-Lumia-1020-Beyaz-Cep-Telefonu

ürün açıklamalarındaki resimlere bir bakın!

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 16.02.2015 01:51
kenan kenan

daha öncenokia 808 kullandım görüntülü konuşma ve tek tuşla ses kontrol vardı .nokia 1020 aldım . bu özellikleri bulamıyorum.benden mi kaynaklanıyor.
herkese selam

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır5
cevapla 07.02.2015 12:37
sef2013 sef2013 // İZMİR

bu telefon kamerasından dolayı alabilirim farklılık yapmış çok da iyi yapmış kamerası olağan üstü alın alın alın başka bir şey diyemiyeceğim.

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır1
cevapla 02.02.2015 13:14
anilkrks anilkrks // İZMİR

bence hoş bir telefon sadece kamerası değil geri kalanıda iyi

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır3
cevapla 01.02.2015 20:59
ayazturk ayazturk // BALIKESİR

Sadece kamera için alınıyorsa bir fotoğraf makinesi tercih edebilirsiniz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır8
cevapla 30.01.2015 17:57

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

geri ileri
bize yazın