| Üye ol | 17 Ocak 2017,Salı

HTC One

İçeriğe oy verin :
Editör puanı
Giriş Tarihi: 29.03.2013, 15:08 Güncelleme Tarihi: 31.07.2013, 17:27
Etiketler:
htc htc one inceleme video inceleme htc blinkfeed sense tv ultrapixels ultrapixel htc zoe boomsound alüminyum snapdragon 600 krait 300 sense 5.0 antutu quadrant Geekbench 2 adreno 320 android 4.1.2 dropbox
HTC One
Tasarım 90
90 puan
Özellikler 85
85 puan
Performans 92
92 puan
  • EDİTÖRÜN SEÇİMİ EDİTÖRÜN SEÇİMİ
  • YÜKSEK PERFORMANS YÜKSEK PERFORMANS
  • FİYAT/PERFORMANS FİYAT/PERFORMANS
  • YENİLİKÇİ ÜRÜN YENİLİKÇİ ÜRÜN
İnceleyen:

HTC'nin yeni amiral gemisi HTC One, TeknoKulis test merkezinin konuğu oldu.

Tasarım

HTC One'ın en iddialı olduğu nokta tasarım olarak açıklanmıştı. Yekpare alüminyum bir kasaya sahip olan cihazda sadece ekran ve alüminyum kasanın birleştiği noktalarda çok az plastik kullanılmış.

Tek parçadan oluşan kasada yüksek işçilik kalitesi göze çarpıyor. Sağ kenarda yer alan ses açma kapama düğmelerinin çıkıntısı yok, tamamen sıfırlanmış. Telefonun kasası açılamadığından bataryası değiştirilemiyor. Mikro SIM kart ile çalışan cihazın SIM kart girişi sol üst kenarda yer alıyor.

Alüminyum bir kasanın içinde antenin çalışması pek mümkün olmayacağından ince bir işçilik örneği ile telefonun arka yüzeyinde metal kasa törpülenip ince kanallar açılmış ve bu kanallara antenler yerleştirilmiş. Arka yüzeye dikkatlice bakınca bu ince şeritleri görebilirsiniz. Bu işleme rağmen kasanın yekpare olma özelliği korunmuş.

4.7 inç ekrana sahip cihazı tek elinizde rahatça kavrayabiliyorsunuz ancak telefonu tek elinizle kullanmak için biraz uzun parmaklara ihtiyacınız var.

#Sayfa#

"Alüminyum kasa kolay çizilir mi?" sorusu akıllara geliyor. Yaklaşık bir haftadır cihazı kılıfsız olarak kullanıyorum ve herhangi çizilme olmadı. İnceleme videomuzda da metal para ile kasayı çizmeyi denedik ancak kasada çizik oluşmadı. Alüminyum kasanın üzerindeki boya gövdeyi koruyor ancak aşırı sert cisimler kasayı çizebilir bu yüzden cihazı kılıf ile kullanmak daha sağlıklı olacaktır.

HTC One 9.3 mm kalınlığa sahip, bu değer piyasadaki rakip modellerle kıyaslandığında biraz kalın gibi değerlendirilebilir. Aslında HTC One'ın en ince noktası 4 mm. Daha önceki HTC modellerinde arka kameranın hafif bir çıkıntısı olurdu. HTC One'da bu kamera çıkıntısı ortadan kaldırılmış, bunun için tasarımda arka yüzeye hafif bir bombe verilmiş. Bu bombe sonucu cihaz belli noktalarda 9.3 mm kalınlık değerine ulaşıyor.

Telefonun arka düzeyi düz değil, daha önce belirttiğim bombeden dolayı telefonu düz bir alana koyduğunuzda sadece en kalın noktalardan yüzeye temas ediyor. Bu bir artı mıdır yoksa eksi midir? yorumu size bırakıyorum.

HTC One, 143 gram ağırlığında. Cihazın 3 farklı renkte üretileceği açıklandı. Test merkezimizde incelediğimiz siyah renk dışında gümüş ve kırmızı renkler mevcut. Ülkemizde ise gümüş ve siyah renk seçenekleri ile satışta olacak.

469 PPI ekran

HTC One'ın 4.7 inçlik ekranında toplam 1080x1920 adet piksel bulunuyor ve inç başına düşen piksel sayısı (PPI) ise tamı tamına 469! Akıllı telefon savaşlarında HTC One, 469 PPI değeri ile bir adım öne geçiyor. Bu kadar yüksek bir PPI değerine gerek var mı derseniz, insan gözü ile 400 PPI'dan fazlasını algılamak pek mümkün görünmüyor. HTC One ekranında insan gözü çözünürlüğe doyuyor dersek abartmış olmayız.

Full HD çözünürlüğe sahip ekranda Super LCD3 panel kullanılmış. Daha önce HTC'nin Japonya'da piyasaya sürdüğü 5 inç full HD model olan Butterfly'da da Super LCD3 ekran kullanmıştı. HTC'nin bir önceki amiral gemisi HTC One X modelinde ise Super LCD2 ekran kullanılmıştı. Ekran camı ise Gorilla Glass2.

#Sayfa#

BlinkFeed

HTC One'da karşılaştığımız yeni özelliklerinden birisi olan BlinkFeed, bize canlı bir ana ekran sunuyor. Seçtiğimiz haber kaynaklarından, Twitter ve Facebook'tan beslenen BlinkFeed, gündemi tek bir ekrandan takip etmenizi sağlıyor. Flipboard uygulamasını andıran bu özellik bir uygulama değil tamamen Sense arayüzüne gömülü bir özellik olarak geliyor. Menü tuşuna basarak BlinkFeed ekranından çıkıp normal telefon menüsüne geçilebiliyor. BlinkFeed'de henüz Türkçe haber kaynakları yok. HTC One'da ilk etapta Türkiye'den 5 Türkçe haber sitesine yer verileceği sonrasında bu sayının arttırılacağı açıklandı. Açıkçası yerelleştirme noktasında BlinkFeed bizden eksi puan aldı.

HTC Sense 5.0

HTC One'da bizi Sense 5.0 arayüzü karşılıyor. Sense 5.0'da dikkatimizi çeken en önemli değişiklik menü sayfalarının artık yana doğru değil aşağıya kayması olmuş. HTC, bu değişikliği büyük ekranlarda kullanım kolaylığı sağlamak için yaptığını açıkladı. Menünün aşağıya doğru kayması gerçekten kullanım kolaylığı sağlıyor.

Sense 5.0'da diğer bir değişiklik ise çoklu menü tuşunun kaldırılması olmuş. Ekranın alt bölümünde artık geri ve ana ekran tuşu yer alıyor. Bu iki seçeneğin ortasında ise HTC logosu konumlanmış. Çoklu menü ekranına geçmek için ana ekran tuşuna iki kez basmak yeterli oluyor.

#Sayfa#

UltraPixel Kamera

HTC One, UltraPixsel kameraya sahip ilk akıllı telefon. Herkes HTC'nin de en az 13 MP bir kamera ile karşımıza çıkmasını beklerken HTC'den UltraPixel sürprizi geldi.

UltraPixel kameranın megapikselli kameralardan ne farkı var?

Ultrapikselde fotoğrafı oluşturan piksellerin büyüklüğü 2 mikrometre, megapikselli kameralarda piksel büyüklüğü 1.2 ya da 1.4 mikrometre. Fotoğrafın daha büyük piksellerden oluşması daha canlı renkleri beraberinde getiriyor. HTC One ile 2688 x 1520 piksel (4.1 MP) büyüklüğünde fotoğraflar çekebiliyorsunuz.

Ultrapixel kameranın farkı düşük ışıklarda ortaya çıkıyor. 28 mm değerine denk gelen lens ve f2.0 diyafram açıklığı sayesinde kameranın aldığı ışık artıyor. Kamera menüsünde birçok çekim modu mevcut. HDR fotoğraf dışında HDR video çekim modu da bulunuyor. DSLR makineleri aratmayan kamera menüsünde 720p çözünürlükte 60 fps video ve yavaş çekim modları da yer alıyor.

Testler sırasında HTC One ile Sony Xperia Z'yi gündüz ve gece çekimlerinde karşı karşıya getirdik.

Gündüz video çekim karşılaştırması
Gece video çekim karşılaştırması

HTC One ile gerçekleştirdiğimiz çekimlere ait fotoğraflara da göz atabilirsiniz.

HTC One ile çekilen fotoğraflar

#Sayfa#

HTC Zoe

HTC One'da karşımıza çıkan yeni özelliklerden birisi de HTC Zoe. Zoe, Yunanca bir kelime ve "yaşam" anlamına geliyor. Zoe ile hayatın en güzel karelerini yakalayabilmemiz hedeflenmiş. Teknik olarak baktığımızda Zoe, 3 saniyede toplam 20 fotoğraf karesi ve video kaydeden bir çekim modu. Zoe ile çektiğiniz fotoğraflarda en iyi anı yakalama şansınız var.

Zoe ile çektiğiniz fotoğraflar telefonun hafızasında Zoe adıyla isimlendiriliyor. Galeride ise her Zoe çekimi kısa bir video şeklinde görünüyor.

HTC One, gün boyunca çektiğiniz fotoğrafları isterseniz 30 saniyelik bir videoya dönüştürüyor. İstediğiniz müziği seçip günün hikayesini izleyebilirsiniz.

BoomSound

HTC Sensation modeli ile tanıştığımız Beats Audio ekolayzır desteği HTC One'da da devam ediyor. Beats Audio'ya ek olarak müzikseverlerin ilgisini çekecek yeni bir özellik olan BoomSound ilk kez HTC One'da karşımıza çıkıyor. Ön bölümde yer alan amfili çift stereo hoparlör stüdyo kalitesinde ses sunan dahili Beats Audio ile birleşince ortaya BoomSound çıkıyor. Müzik keyfini kulaklığı çıkartıp BoomSound ile devam edebilirsiniz. Cihaz ile birlikte gelen kulak-içi kulaklıklar da yine Beats Audio imzalı.

HTC Sense TV

HTC One'ın diğer bir özelliği ise Sense TV. Sense TV henüz ülkemizde aktif değil.

Televizyonda şu anda hangi programlar var? Sevdiğim dizi başladı mı? gibi soruların cevabını veren Sense TV, etkileşimli bir televizyon rehberi olarak karşımıza çıkıyor.

Bu özellik ülkemizde aktif olmadığı için bizden de eksi puan alıyor.

Ancak Sense TV'nin uzaktan kumada özelliğini kullanabilirsiniz. Infrared (kızılötesi) üzerinden uzaktan kumanda görevi gören HTC One ile televizyonunuzu yönetin. Sense TV üzerinde yer alan uzaktan kumanda özelliğini devreye alırken ülke seçiminde Türkiye olmadığı için rasgele bir ülke seçip kurulumu tamamlamak gerekiyor. HTC Sense TV'de binlerce üreticinin televizyon, uydu alıcısı ve ses sisteminin IR kodu mevcut.

Uzaktan kumanda görevini gören Infrared, açma/kapama düğmesinin içine zekice bir tasarımın sonucu yerleştirilmiş.

#Sayfa#

Performans

Qualcomm'un ürettiği 4 çekirdekli Snapdragon 600 işlemci 1.7 GHz frekansında çalışıyor. 2 GB RAM ise cihazın ihtiyaç duyduğu sistem hafızasını fazlasıyla sağlıyor. Grafik işlemci olarak ise son dönemdeki üst seviye modellerde karşılaştığımız Adreno 320 tercih edilmiş.

HTC One'ın performansını test etmek için Antutu, Quadrant, GeekBench2 benchmark testleri uyguladık. Test sonuçlarında HTC One piyasadaki en iyi performansa sahip akıllı telefonlardan birisi olduğunu kanıtlamış oldu.

HTC'nin bir önceki üst seviye modeli olan HTC One X+ ile Antutu Benchmark sonuçları yeni amiral gemisinin performansı hakkında bize fikir veriyor. HTC One, gerçekleştirdiğimiz AnTuTu testlerinde çoğunlukla 21.000-23.500 aralığında puanlar aldı.

LG tarafından üretilen Google Nexus 4 ve Samsung'un yeni amiral gemisi Galaxy S4'ü HTC One ile karşılaştırdığımızda ise HTC One'ın 1.7 GHz'lik işlemcisi ile 1.9 GHz işlemcili Galaxy S4'ün ensesinde olduğunu görüyoruz. HTC One, Nexus 4'e ise fark atmış durumda.

HTC One, Quadrant testlerinde de yüksek skorlara imza attı.

Performansı test etmek için en iyi yöntem grafik özellikleri ön planda olan oyun oynamak. Bunun için Gameloft'un meşhur oyunu Asphalt 7: Heat ile New York sokaklarında gaza bastık. Oyun performansı başarılı ancak oyunda 2 tur attıktan sonra arka kısımdaki ısı hissedilir derecede arttı. Bu sıcaklık sorunu maalesef tüm akıllı telefonlarda mevcut, HTC'nin alüminyum kasaya sahip olmasından ısı iletkenliğinin biraz daha fazla.

#Sayfa#

Android güncellemesi bekleniyor

HTC One Android 4.1.2 Jelly Bean işletim sistemine sahip. Cihazın Android 4.2.2 sürümüne güncelleneceği açıklandı. HTC, Android güncellemeleri konusunda biraz geriden geliyordu. HTC One ile birlikte bu gecikmelerin artık olmayacağı da açıklandı.

Batarya

HTC One, 2300 MAh bir bataryaya sahip. Telefonu test ettiğimiz ilk 2 gün batarya çok hızlı tükendi. Bataryayı tamamen boşaltıp, tam bir şarj yaptıktan sonra batarya gerçek performansını gösterdi. Çok fazla oyun oynamaz ve video izlemezseniz bir günü rahatlıkla tamamlamanızı sağlıyor.

Güç tasarrufu modunun açık ve kapalı olması yine kullanım süresini önemli oranda etkliyor.

Minik bir detay

Cihazın arka yüzeyinde bir minik delik var, bu gürültü sensörü aslında. Telefon görüşmesi yaparken ortamdaki gürültüyü algılayıp ona göre sesi artırıyor.

Telefonda harici SD kart girişi bulunmuyor. 32 ve 64 GB olarak 2 farklı hafıza seçeneği sunuluyor. Bunun dışında bulut depolama servisi Dropbox'tan 25 GB'lık ücretsiz alan sunuluyor.

HTC One Nisan ayı içinde Türkiye'de tüm operatörlerde ve zincir mağazalarda satışa çıkacak. Tavsiye edilen peşin satış fiyatı 1999 TL.

Son Söz

HTC'nin yeni amiral gemisi HTC One, son dönemde duyurulan üst seviye akıllı telefon modelleri arasında en iddialı olanlarından birisi. Tasarımın ve performans olarak oldukça başarılı bulduğumuz HTC One, TeknoKulis test merkezinden "Editörün Seçimi" ve "Yüksek Performans" rozetlerini almayı başardı. Üst seviye bir akıllı telefon almayı düşünüyorsanız HTC One'a mutlaka göz atmanızı öneriyoruz.

YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

xCooLx xCooLx

HTC metal kasa kullanarak Samsung ve LG den ayrılıyor telefonun tasarımı çok güzel telefonu çok şık gösteriyor Sense arayüzü çok akıcı hoparlöre gelirsek rakibi yok uzun bir süre güncelleme desteği alacağa benziyor biraz pahalı ama değer diye düşünüyorum HTC olacaksa en iyisi olsun diyenler için bir Android telefon ...

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 09.02.2015 17:39
leonc23 leonc23 // ELAZIĞ

İşte HTCnin yükselmeye başladığı amiral gemisi hakketende süper telefon olmuş ve halada amiral gemisi modellere yakın özellikleriyle fiyatının çokta düşmemesiyle android 5.0 güncellemesinin gelecek olmasıyla 10 numara telefon

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 09.02.2015 04:41
BMWcandır BMWcandır // BURSA

One M7 performansı ve Beats Audio streo hoparlörüde çok harika bun yanında tasarımı ve alüminyum kasası adeta permium havası veriyor. Şimdide Android Lollipop güncellemeside geldi artıkın Sense 6 arayüzüyle dahada performanslı ve stabilzasyonu dahada artacak.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 08.02.2015 21:08
ahmetfx ahmetfx // ANKARA

Samsung'un plastik kasasına göre metal kasa ile piyasaya çıkarılmış bir ürün. Benim sevmediğim kısmı arka kısmın oval olması. Ben daha çok dümdüz kasaları seviyorum. Telefon biraz kalın açıkçası. Donanım olarak iyi. Ekran büyüklüğüne göre çözünürlük ideal. Ortadaki HTC logosunun yazılımla düğmeye dönüşmesi de güzel oldu.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 08.02.2015 14:01
fatihenvar fatihenvar // MANİSA

Bu telefonun kullanıcısı olarak söylüyorum, harika bir cihaz. malzeme kalitesi, depolama 32GB, tasarımı, ses kalitesi, görüşme kalitesi, stabilitesi, kasma donma yapmaması vs vs çok memnunum. kamera iyi, zoom yapınca kalite bozuluyor. batarya normal kullanımda bir günü rahat geçiyor. hatta kısıttı kullanımda gün kullandım.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 01.02.2015 17:33

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

geri ileri
bize yazın