| Üye ol | 19 Ocak 2017,Perş

Huawei Ascend P1

İçeriğe oy verin :
Editör puanı
Giriş Tarihi: 27.09.2012, 17:40 Güncelleme Tarihi: 28.09.2012, 09:37
Etiketler:
huawei huawei ascend P1 akıllı telefon huawei akıllı telefon dünyanın en ince telefonu en ince telefon Oppo huawei ascend p1 inceleme huawei ascend p1 özellikleri huawei ascend p1 fiyatı android
Huawei Ascend P1
Tasarım 85
85 puan
Özellikler 80
80 puan
Performans 85
85 puan
  • EDİTÖRÜN SEÇİMİ EDİTÖRÜN SEÇİMİ
  • YÜKSEK PERFORMANS YÜKSEK PERFORMANS
  • FİYAT/PERFORMANS FİYAT/PERFORMANS
  • YENİLİKÇİ ÜRÜN YENİLİKÇİ ÜRÜN
İnceleyen:

Son zamanlarda akıllı telefonları GSM operatörleri tarafından sıkça kullanılmaya başlayan Huawei'nin CES 2012 fuarında tanıttığı dünyanın en ince telefonlarından birisi olan Ascend P1 modelini inceledik.

Akıllı telefon pazarında fazla yer edinemeyen Huawei ve Oppo gibi Çin merkezli akıllı telefon üreticileri bu pazarda çıkardıkları farklı ya da üstün telefonları ile isimlerini duyurmaya çalışıyorlar. Siz de farketmişsinizdir son zamanlarda piyasaya çıkan en ince telefon, en büyük telefon vs. ibareleri ile satışa çıkarılan telefonların çoğu bu markalara ait.

İnceledeğimiz Huawei Ascend P1 de piyasaya çıktığında dünyanın en ince telefonu olarak lanse ediliyordu. Tabii çok geçmeden bu ünvanını Oppo'nun çıkardığı Finder'e kaptıran Ascend P1 yine de günümüz şartlarında oldukça ince bir telefon olarak öne çıkıyor.

Oldukça ince olmasının yanında Android işletim sistemi ile gelmesi ve uygun fiyat seçeneği ile kullanıcılar için cazip bir seçenek olabilecek Huawei Ascend P1'e gelin biraz daha yakından bakalım.

Tasarım

Öncelikle cihazın tasarımı ile ön plana çıktığını söylememiz gerekiyor. 7.7 mm değerinde bir inceliğe sahip telefon sadece 110 gram olan ağırlığı ile oldukça kolay bir kullanım imkanı sunuyor. 540 x 960 piksel 4.3 inç boyutlarında Super Amoled ekranı ile kaliteli bir ekrana sahip olan Ascend P1'in keskin hatlarıyla Samsung'un Galaxy S2'sini andırdığını da söylemeden geçmemiz yanlış olur.

Fiziksel herhangi bir tuşun bulunmadığı cihazın ön tarafında siyah bir tasarımın hakim olduğunu söyleyebiliriz. Ön tarafta devasa ekranın kapladığı alana göz ucu ile baktığımızda aşağı yukarı yüzde 80, yüzde 70 oranında yer kapladığı görülüyor. Ön tarafta ekranın dışında kalan üst tarafın ortasında Huawei yazısı, sağ üst tarafta 1.3 MP'lik ön kamera ve onun yanında ise bildirim LED'i bulunuyor. Bu bildirim LED'inin rengi bildirime göre değişebiliyor. Mesela SMS geldiğinde farklı, e-mail geldiğinde farklı, Facebook bildirimi geldiğinde farklı... Aşağı tarafa geçtiğimizde ise üç adet dokunmatik tuşun bulunduğu görülüyor. Bu tuşlardan sol taraftaki liste tuşu, orta taraftaki menü tuşu ve sağ taraftaki ise geri tuşu olduğu görülüyor. Daha önce kullandığım akıllı telefonlarda geri tuşunun sol tarafta olmasından dolayı bu telefonu kullanırken ilk başlarda biraz sıkıntı çektiğimi söyleyebilirim. Ancak şimdi durum tam tersine dönmüş durumda.Cihazın ön tarafı için söylenebilecek sanırım başka bir şey kalmadı.

Arka tarafa geçtiğimizde ilk dikkatimizi çeken şey cihazın inceliğini etkileyen iki adet çıkıntının bulunması oldu. Bu çıkıntılardan birisi 8.0 MP'lik full HD arka kamera için diğeri ise alt tarafta bulunan hoparlör ve batarya için ayrılmış. Alt taraftaki çıkıntının hoparlörden çıkan sesin boğuk çıkmamasını sağladığını da söylememiz gerekiyor. Öte yandan arka tarafta beyaz rengin hakim olduğu söylenebilir. Arka taraftaki tüm yazılarda ve Huawei logosu gri renkle yazılmış ve tasarımsal açıdan güzel bir uyum sağlanmış.

Şimdi gelelim cihaz üzerindeki fiziksel tuşlara ve jaklara... Öncelikle bu konuda dikkatimizi ilk olarak belkide en çok kullanacağımız tuş olan tuş açma/açma-kapama tuşunun yeri. Bu boyutlardaki çoğu telefondaki bu tuşun üst tarafta olması basılması açısından oldukça büyük sıkıntılara yol açabiliyordu. Ancak bu telefonda bu tuşun sağ yan tarafta olmasının gayet iyi olduğunu söylemeliyiz. Cihazda bulunan diğer fiziksel tuş ise ses açma kapama tuşu. Bu tuşlar da diğer fiziksel tuş olan tuş açma/açma-kapama tuşu ile paralel bir şekilde sol tarafta bulunuyor. Bu tuşların yerlerinin de kullanım için gayet kabul edilebilir yerlerde olduğu söylenebilir. Cihazdaki jaklar ise diğer akıllı telefonlardan biraz farklı. Arka kapağın bulunmadığı Ascend P1'de SIM kart girişi telefonun hemen üst tarafında kulaklık girişi ve şarj kablosu girişinin yanında bulunuyor. Micro-SD girişi ise sağ tarafta tuş açma/açma-kapama tuşunun alt tarafında bulunuyor.

Performans

Geldik bir akıllı cihazda aranan en önemli özelliklerden birisine. Performans olarak Android 4.0 ile birlikte gelen cihazın ortalamanın üstünde yer aldığını söyleyebiliriz. Tabii bu cihaza Android 4.1 Jelly Bean güncellemesi de geleceği açıklandığı için kullanıcıların çok daha iyi bir performansa tanıklık edebileceği söylenebilir.

Diğer taraftan Cortex A9 çift çekirdek 1.5 GHz işlemcisi ve 1 GB RAM'i bulunan cihazın bu konuda da oldukça iyi olduğunu söylememize gerek yok. Ancak herhangi bir oyun açıldığında cihazın işlemcisinin oldukça hızlı bir şekilde ısınması can sıkıcı bir durum.

Grafik performansında da ortalama sonuçlar alan cihaz PowerVR SGX540 grafik işlemcisi ile size şu an için herhangi bir mobil oyunda sıkıntı yaratmayacaktır.

Ekran olarak 256 ppi piksel aralığına sahip olan cihaz 540 x 960 piksel ekran çözünürlüğü ile bu seviye bir telefona göre oldukça iyi diyebiliriz. Bir film izlerken ya da oyun rahatlıkla fark edebileceğiniz oldukça canlı renkler sunan Super AMOLED ekranın dezavantajı olarak ise ekran aydınlığının üst seviyede olduğu dönemlerde şarjı oldukça hızlı tüketmesi olarak gösterilebilir.

Şimdi sanırım bahsetmediğimiz bir tek ses konusu kaldı. Dolby Surround teknolojisini bulundurduğu için aslında üstünde o kadar durulmaya gerek yok. Youtube'dan izleyeceğiniz videolar haricinde oldukça duru ve net bir ses deneyimi sunan cihaz, kulaklığı ile rakiplerine oranla düşük bir performans gösteriyor.

Özellikler

Geldik bir akıllı telefona farklılık katan özellikler kısmına. Farklılık demişken ilk olarak cihazı farklı kılan özelliklerden başlayalım. Ortalama bir akıllı telefona göre çok fazla farklı bir özelliği olmayan cihazı ilk kullanmaya başladığımızda gözümüze çarpan şey cihazın arayüzü oluyor. Eğer cihazı bir GSM şirketi aracılığı ile temin ettiyseniz farklı bir arayüzü ile karşılaşıp ufak bir hayal kırıklığı yaşabilirsiniz. Çünkü bu arayüz cihazdan beklenildiği gibi kaliteli bir kullanım sunmuyor.

Ayrıca Huawei bu cihazın arayüzünde 3D anasayfa özelliğini de eklemiş. Bu özellik ile cihazın anasayfasını 3D olarak görüntüleme imkanı buluyorsunuz. Cihazın diğer farklı özelliği ise kamerasındaki panoramik çekim özelliği. Bu özellik ile son çıkan akıllı telefonlarda oldukça popüler hale gelen panorama özelliğini kullanabilirsiniz.

Öte yandan cihaz bir akıllı telefonda bulunması gereken her türlü özelliği sunduğu için ilk olarak farklı özelliklerinden bahsettiğimizi de tekrar belirtelim.

Halihazırda bulundurduğu birçok widget ile anasayfanıza renk katabileceğiniz cihazda Android 4.0'ın tüm nimetlerinden de yararlanabiliyorsunuz. Elinizin altında bulunan Google Store ile ücretli-ücretsiz her türlü uygulamayı anında indirip kullanmaya başlayabiliyorsunuz. Ayrıca cihazın Android 4.1 güncellemesine kısa bir süre sonra kavuşacağını ve çok daha iyi bir kullanım deneyimi sunacağını da hatırlatalım.

Ayrıca son dönemde piyasaya sürülen akıllı telefonların neredeyse hepsinde bulunan neredeyse hiç kullanmadığımız NFC özelliği ise yine cihazın özelliklerinden. Cihazda bulunan Wi-Fi hotspot özelliği ise kullandığınız internet paketinizi başka cihazlarla paylaşmanıza yarayacak bir özellik.

Son olarak belirtelim, eğer cihazı GSM operatöründen aldıysanız operatöre özel birçok uygulama ve özelliğe de kavuşabiliyorsunuz.

Sonuç

Sonuç olarak sunduğu özellikler, performansı ve tasarımı ile oldukça iyi bir kullanıcı deneyimi sunan cihaz, fiyatı ile de bu fiyat aralığında tercih listenizin en başına ekleyebileceğiniz kalitede olduğunu söyleyebiliriz. İnsanlarımızın markasının Huawei olduğunu öğrendiklerinde cihazın güvensiz olduğunu düşünebilirler ancak kesinlikle böyle bir durum söz konusu değil.

Türkiye'deki 1000 lira civarındaki satış fiyatı ile tam bir fiyat/performans ürünü olan Huawei Ascend P1 sağlam donanıma sahip bir akıllı telefona 2000 lira civarı bir para ödemek istemeyenler için ideal bir seçim olabilir.

YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

kalan karakter 1000

BMWcandır BMWcandır // BURSA

Orta seviyede NFC, 8 MP lik kamera ve 7.7 mm kalınlık görebilmek gerçekten zor ama Huawei gerçekten yapmış.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 09.02.2015 09:36
bnt bnt

NFC neresinde telefonun nasıl ayarlayacağım onu?

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 09.06.2015 11:58
mnprlr mnprlr // İSTANBUL

İyi bir telefon arkadaş hor kullanmasına rağmen sağlamlık konusunda ödün vermeyen bir cihaz

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 03.02.2015 20:25
ckaymakk ckaymakk // SAMSUN

GSM şirketlerinin favorisi huawei yine döktürmüş fiyatı ile performansı eşit.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 03.02.2015 12:32
leonc23 leonc23 // ELAZIĞ

telefon çok iyi olmuş ayrıca tasarımda güzel ama türkiyede tutmadı

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 01.02.2015 01:02
mirror688 mirror688 // ADANA

1 gb ram cok düşük ya, şimdi bır uyvulamadan cıkıyorsunuz ana sayfaya geldıgınızde uygulamaların ikonları hemen gelmiyor ekrana cok donuyor telefon

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 31.01.2015 12:43
erdem erdem

çok guzel telefon herkese tavsiye ederim

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 27.07.2015 12:43

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TEKNOKULİS veya teknokulis.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

geri ileri
bize yazın